Pracodawcy już od jakiegoś czasu mierzyli się z kryzysem zaufania pracowników. Czy i jak wpłynął na niego kryzys koronawirusowy? Co robią pracodawcy, by to zaufanie utrzymać?

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Jak informuje Money.pl, w marcu działalność zawiesiło ponad 48 tys. firm, a tylko w ciągu ostatniego tygodnia ponad 25 tys. Eksperci szacują, że do końca roku może przybyć milion bezrobotnych. Takie warunki na rynku pracy nie sprzyjają budowie zaufania na linii pracodawca – pracownik.

Czy koronawirus to papierek lakmusowy kultury organizacyjnej?

Jak komunikację dotyczącą koronawirusa oceniają pracownicy?

Kilka dni temu opublikowane zostało specjalne wydanie corocznego raportu Edelman Trust Barometer w całości poświęconego tematyce koronawirusa. Weryfikuje ono poziom zaufania konsumentów do szeroko pojętej komunikacji poświęconej rozprzestrzeniającej się pandemii prowadzonej przez rządy, marki oraz pracodawców. Raport przygotowany został na podstawie badania przeprowadzonego w 10 krajach m.in. USA, Niemczech, Brazylii, Włoszech, niestety nie objęło ono swoim zasięgiem Polski. Myślę, że mimo to wyniki badania okażą się dla Was ciekawe.

Wiarygodność treści publikowanych przez pracodawców

Pracownicy wierzą w informacje na temat koronawirusa przekazywane przez pracodawców. I to bardzo dobra wiadomość, bo potwierdza ona zaufanie pracowników do treści związanych z działalnością firmy w czasie pandemii.

Pracownicy wierzą pracodawcom! Źródło: https://www.edelman.com/research/covid-19-brand-trust-report

Powyższe wyniki nie powinny dziwić. Również na naszym polskim rynku bardzo szybko mogliśmy obserwować wprowadzanie przez pracodawców działań, mających zagwarantować bezpieczeństwo pracowników, a dziś wiele firm prowadzi działania edukacyjne, pomagające odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Obserwujemy wiele ciekawych inicjatyw obejmujących m.in.:

  • porady psychologów i terapeutów (pisałam o nich w poście o benefitach),
  • szeroko pojętą edukację dotyczącą pracy zdalnej czy jej łączenia z obowiązkami rodzicielskimi (ciekawy przykład to webinar Sealed Air przez Tomasza Smacznego),
  • czy… edukację ekonomiczną. Na to ostatnie działanie zdecydował się Colliers International, który w ramach cotygodniowych webinarów „Braindy Days online” gościł Głównego Ekonomistę Banku Pekao Marcina Mrowca. W spotkaniu online wzięło udział rekordowe 180 osób!
Tak o inicjatywie pisała na Linkedin Agata Błaszkiewicz, HR Director Colliers International. Źródło: https://www.linkedin.com/posts/agata-blaszkiewicz_colliers-becolliers-bestemployer-activity-6649305221552046080-8d6v

 

Zaufanie do CEO i współpracowników

W swoim zaufaniu do komunikacji pracodawców pracownicy idą o krok dalej. Postrzegają oni pracodawców jako lepiej przygotowanych do zarządzania sytuacją kryzysową spowodowaną koronawirusem niż… władze swoich krajów (49% vs 43%). Co więcej,

CEO firm i współpracownicy są dla pracowników bardziej wiarygodnym źródłem informacji niż… głowa państwa i przedstawiciele rządów.

Najpierw CEO i współpracownicy, później głowa państwa i rząd. Źródło: https://www.edelman.com/research/covid-19-brand-trust-report.

Myślę, że tak duży poziom zaufania do prezesów firm wynikać może z jednej strony ze sprawnie prowadzonej komunikacji, ale też prawdziwie przywódczej postawy CEO.  Prezesi stają się prawdziwym oparciem dla swoich zespołów – dziękują, informują i wspierają swoje zespoły.

View this post on Instagram

A message to all Amazon employees.

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos) on

Disney, Marriott, GE… Rośnie lista firm, których prezesi, ba całe zarządy zmniejszą swoje pensje lub całkowicie z nich rezygnują (znajdziecie ją tutaj). Na ten krok zdecydowała się też polska spółka LPP. Solidarni ze swoimi współpracownikami są też sami pracownicy – w Credit Agricole w ostatnich dniach powstała wewnętrzna grupa „Take CAre!”, która ułatwia pracownikom wzajemne wsparcie i koleżeńską pomoc (np. kupowanie leków, zakupy czy odrabianie lekcji z dziećmi).

Źródło: https://www.linkedin.com/posts/credit-agricole-bank-polska-s.a._creditagricole-humancentricproject-takecare-activity-6648898366900183040-xhEp/

Zdalne candidate experience – jak je budować?

Biznes powinien działać, by chronić społeczność

Raport Edelmana pokazuje też, że według opinii publicznej biznes jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich pracowników w stanie globalnego zagrożenia koronawirusem. W skali globalnej uważa tak 8 na 10 pracowników.

W jaki sposób pracodawcy pokazują swoją odpowiedzialność wobec pracowników i lokalnej społeczności? Przede wszystkim… zapewniając ciągłość zatrudnienia! Właśnie aby nie dopuścić do zwolnień, współpracę nawiązały niemieckie oddziały sieci McDonald’s i Aldi, w ramach której pracownicy restauracji marki fast-foodowej będą tymczasowo zatrudnieni w marketach firmy.

A jak Wy patrzycie na zaufanie do polskich pracodawców w dobie koronawirusa. Czy nasze, krajowe wyniki badania różniłyby się od tych globalnych? Zainteresowanych pełnym raportem „Edelman Trust Barometer” odsyłam do źródła.

A Was zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.