Do 2025 r. na polskim rynku pracy może brakować nawet 1,5 mln osób. Oznacza to konieczność zatrudniania dodatkowo każdego roku ponad 300 tys. pracowników. Walczący o kandydatów pracodawcy swoje działania komunikacyjne kierują do coraz to nowych grup docelowych: powracających na rynek pracy matek, ojców, grupy 50+. No i oczywiście pracowników ze Wschodu.
[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]
Walkę o pracowników ze Wschodu (głównie z Ukrainy) obserwujemy już od dłuższego czasu. Coraz częściej toczy się ona nie tylko na poziomie wysokości wynagrodzeń, ale dostosowywania komunikatów i procesów rekrutacyjnych do potrzeb kandydatów nie znających języka polskiego. Niedowiarków zapraszam choćby na Dworzec Zachodni w Warszawie (lub inny dworzec PKS w Polsce). Z dużą dozą prawdopodobieństwa przywita Was tam widok a’la Mała Ukraina.
A to Dworzec PKS w Szczecinie pic.twitter.com/Xc6W2OKUF7
— Paweł M. (@Twitu_Pitu) December 22, 2017
Ilu Ukraińców pracuje dziś w Polsce? Ilu z nich wyjedzie?
Jak informuje NPB w 2018 r., na polskim rynku pracy aktywnych było około 1,2 mln Ukraińców. Tylko 330 tys. z nich ma pozwolenie na pracę, a reszta pracuje na podstawie wizy i oświadczeń od pracodawcy. Jakie stanowiska zajmują najczęściej? Informacje zaczerpnąć można choćby z „Barometru Imigracji Zarobkowej na 2018 r.”. 71% Ukraińców pracujących w Polsce pracuje fizycznie. Co piąty imigrant pracuje w sektorze usług: hotele, restauracje, salony piękności, sklepy i inne.
Zachęć kandydata do lektury! Co tak naprawdę powinno znaleźć się w Twoim ogłoszeniu o pracę?
Jak budować markę pracodawcy wśród pracowników zza wschodniej granicy?
Poniżej krótki przegląd działań, na które decydują się pracodawcy.
Obcojęzyczna zakładka kariera
Zakładka kariera to dla większości kandydatów (66%) pierwsze miejsce, w którym szukają informacji o danej firmie. O polskojęzycznych stronach WWW pisałam już wielokrotnie, ale ostatnio w ręce wpada mi coraz więcej ich profesjonalnych odpowiedników ukraińsko- i rosyjskojęzycznych. Na takie rozwiązanie zdecydowali się choćby McDonald’s czy Eurocash.
W przypadku zakładki „Maka” warte uwagi jest wykorzystanie wizerunku pracownicy z Ukrainy, która opowiada swoją historię pracy w firmie. Poza tym na stronie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na temat zasad rekrutacji czy benefitów pozapłacowych.
Infolinia
W zeszłym roku ukraińskojęzyczną infolinię uruchomiła Państwowa Inspekcja Pracy. Na taką formę kontaktu decydują się również pracodawcy. Pierwszym była Biedronka. W lutym 2019 roku uruchomiła infolinię rekrutacyjną działającą 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Codziennie od 8 do 22 dyżurują w niej konsultanci ukraińskojęzyczni. O dowolnej porze można porozmawiać z konsultantem polskojęzycznym.
Komunikacja wideo
Sieć Biedronka to również pierwszy pracodawca, który zdecydował się na wypuszczenie ukraińskojęzycznych spotów wizerunkowych. Oczywiście występują w nich pracownicy z Ukrainy od lat związani z firmą. Jak oceniacie te produkcje?
https://youtu.be/zmM4rzURXKs
https://youtu.be/wnTh7jQu4Ks
Czy aktywizacja działań polskich firm skierowanych do kandydatów z Ukrainy powinna dziwić? Absolutnie nie. Jak przewidują eksperci, część cudzoziemców aktywnych zawodowo w Polsce może wkrótce wyjechać do Niemiec, w związku z wprowadzeniem tam licznych zachęt i ułatwień dla pracowników spoza Unii Europejskiej. W grudniu 2018 nasi zachodni sąsiedzi przyjęli projekt ustawy w sprawie wykwalifikowanych imigrantów spoza Unii. Nowe regulacje umożliwią szybszą nostryfikację zagranicznych dyplomów i wprowadzą ułatwienia dla nauki niemieckiego już za granicą – przed przyjazdem do Niemiec. I to właśnie te zmiany (a konkretnie strach przed utratą potencjalnych kandydatów) mogą być powodem coraz odważniejszych kampanii EB-owych, tworzonych z myślą o kandydatach z Ukrainy.
Co sądzicie o budowie wizerunku pracodawców wśród kandydatów ze Wschodu? Czy to działania w dłuższej perspektywie czasowej opłacalne? Co Wy robicie w swoich firmach? I czy podejmujecie działania integrujące Ukraińców (i innych obcokrajowców) z pracownikami z Polski? Może wspólnie uzbieramy przykłady na osoby tekst poświęcony inicjatywom wewnętrznym? Dajcie znać w komentarzach!
Miłego dnia!
Maja