Do 2025 r. na polskim rynku pracy może brakować nawet 1,5 mln osób. Oznacza to konieczność zatrudniania dodatkowo każdego roku ponad 300 tys. pracowników.  Walczący o kandydatów pracodawcy swoje działania komunikacyjne kierują do coraz to nowych grup docelowych: powracających na rynek pracy matek, ojców, grupy 50+. No i oczywiście pracowników ze Wschodu.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Walkę o pracowników ze Wschodu (głównie z Ukrainy) obserwujemy już od dłuższego czasu. Coraz częściej toczy się ona nie tylko na poziomie wysokości wynagrodzeń, ale dostosowywania komunikatów i procesów rekrutacyjnych do potrzeb kandydatów nie znających języka polskiego. Niedowiarków zapraszam choćby na Dworzec Zachodni w Warszawie (lub inny dworzec PKS w Polsce). Z dużą dozą prawdopodobieństwa przywita Was tam widok a’la Mała Ukraina.

Ilu Ukraińców pracuje dziś w Polsce? Ilu z nich wyjedzie?

Jak informuje NPB w 2018 r., na polskim rynku pracy aktywnych było około 1,2 mln Ukraińców. Tylko 330 tys. z nich ma pozwolenie na pracę, a reszta pracuje na podstawie wizy i oświadczeń od pracodawcy. Jakie stanowiska zajmują najczęściej? Informacje zaczerpnąć można choćby z „Barometru Imigracji Zarobkowej na 2018 r.”. 71% Ukraińców pracujących w Polsce pracuje fizycznie. Co piąty imigrant pracuje w sektorze usług: hotele, restauracje, salony piękności, sklepy i inne.

Zachęć kandydata do lektury! Co tak naprawdę powinno znaleźć się w Twoim ogłoszeniu o pracę?

Jak budować markę pracodawcy wśród pracowników zza wschodniej granicy?

Poniżej krótki przegląd działań, na które decydują się pracodawcy.

Obcojęzyczna zakładka kariera

Zakładka kariera. Jak robią to polskie firmy?

Zakładka kariera to dla większości kandydatów (66%) pierwsze miejsce, w którym szukają informacji o danej firmie. O polskojęzycznych stronach WWW pisałam już wielokrotnie, ale ostatnio w ręce wpada mi coraz więcej ich profesjonalnych odpowiedników ukraińsko- i rosyjskojęzycznych. Na takie rozwiązanie zdecydowali się choćby McDonald’s czy Eurocash.

Źródło: https://praca.mcdonalds.pl/ua

W przypadku zakładki „Maka” warte uwagi jest wykorzystanie wizerunku pracownicy z Ukrainy, która opowiada swoją historię pracy w firmie. Poza tym na stronie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje na temat zasad rekrutacji czy benefitów pozapłacowych.

Infolinia

W zeszłym roku ukraińskojęzyczną infolinię uruchomiła Państwowa Inspekcja Pracy. Na taką formę kontaktu decydują się również pracodawcy. Pierwszym była Biedronka. W lutym 2019 roku uruchomiła infolinię rekrutacyjną działającą 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Codziennie od 8 do 22 dyżurują w niej konsultanci ukraińskojęzyczni. O dowolnej porze można porozmawiać z konsultantem polskojęzycznym.

Komunikacja wideo

Sieć Biedronka to również pierwszy pracodawca, który zdecydował się na wypuszczenie ukraińskojęzycznych spotów wizerunkowych. Oczywiście występują w nich pracownicy z Ukrainy od lat związani z firmą. Jak oceniacie te produkcje?

https://youtu.be/zmM4rzURXKs

https://youtu.be/wnTh7jQu4Ks

Czy aktywizacja działań polskich firm skierowanych do kandydatów z Ukrainy powinna dziwić? Absolutnie nie. Jak przewidują eksperci, część cudzoziemców aktywnych zawodowo w Polsce może wkrótce wyjechać do Niemiec, w związku z wprowadzeniem tam licznych zachęt i ułatwień dla pracowników spoza Unii Europejskiej. W grudniu 2018 nasi zachodni sąsiedzi przyjęli projekt ustawy w sprawie wykwalifikowanych imigrantów spoza Unii. Nowe regulacje umożliwią szybszą nostryfikację zagranicznych dyplomów i wprowadzą ułatwienia dla nauki niemieckiego już za granicą – przed przyjazdem do Niemiec. I to właśnie te zmiany (a konkretnie strach przed utratą potencjalnych kandydatów) mogą być powodem coraz odważniejszych kampanii EB-owych, tworzonych z myślą o kandydatach z Ukrainy.

Co sądzicie o budowie wizerunku pracodawców wśród kandydatów ze Wschodu? Czy to działania w dłuższej perspektywie czasowej opłacalne? Co Wy robicie w swoich firmach? I czy podejmujecie działania integrujące Ukraińców (i innych obcokrajowców) z pracownikami z Polski? Może wspólnie uzbieramy przykłady na osoby tekst poświęcony inicjatywom wewnętrznym? Dajcie znać w komentarzach!

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.