Statystyczny polski mężczyzna tatą zostaje po 30-tce. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy więc stwierdzić, że jest już wtedy pracownikiem. Dlaczego zatem ojcowie są wciąż zbyt rzadko traktowani przez pracodawców jako atrakcyjna grupa docelowa? Tym bardziej, że ponad 80% pracujących tatów chciałoby spędzać więcej czasu z dziećmi i bardziej angażować się w ich wychowanie. Niestety aż jedna trzecia po założeniu rodziny ogranicza życie zawodowe – wynika z raportu Nationale-Nederlanden „Powrót taty. Polskie ojcostwo: pełen etat czy praca dorywcza?”.

Tata w pracy – nowe pole do popisu dla pracodawców

Mogę śmiało powiedzieć, że inicjatywy wspierające pracujące matki to dzisiaj codzienność. Na rynku sporo jest świetnych, godnych pochwały, promocji i kopiowania praktyk.

W FP mamy fajne Mamy i o nie dbamy ❤️✓ elastyczny czas pracy✓ możliwość częściowej pracy zdalnej✓ punkt przedszkolny…

Gepostet von Future Processing am Sonntag, 26. Mai 2019

A co z tatami? Ojciec to przecież niezastąpiona osoba w życiu każdego dziecka, a mimo to często spychany jest na rodzicielski drugi plan (bo mama to jednak mama!). A przecież jego rola w wychowaniu jest nie do przecenienia choćby z tego powodu, że daje on dzieciom zupełnie inną niż matka perspektywę, wrażliwość itp. Jako społęczeństwo patrzymy jednak na ojców wciąż stereotypowo. A przecież jak czytamy w tym, amerykańskim raporcie aż 90% ojców uważa, że bycie rodzicem to ich największa radość, a 73% deklaruje, że ich życie zaczęło się dopiero po narodzinach dzieci.

Kariera i rodzicielstwo nie idą w parze

Wspomniane przeze mnie badanie Nationale Nederlanden pokazuje, że prawie 30% ojców poświęca karierze mniej czasu po narodzeniu dziecka. Prawdziwa magia dzieje się jednak, gdy zestawimy te liczby z tegorocznymi wynikami badania Dove i Promudno. Otóż 73% ojców przyznaje, że pracodawcy nie wpierają ich w rodzicielstwie, a 1 na 5 obawia się, że skorzystanie z ich urlopu rodzicielskiego wiązałoby się dla nich z utratą pracy. 69% deklaruje, że zmieniłoby pracę na taką, która pozwalałaby im spędzać więcej czasu z dziećmi. Widzicie już drzemiący w tym obszarze potencjał dla działań około HR-owych?

Spokój i siła jaką pracownik czerpie ze swojej rodziny, przekłada się na siłę biznesu (polecam post na blogu Etsy.com własnie na ten temat). Myślę, że na życie rodzinne, w tym rodzicielstwo trzeba patrzeć jak na pewien fundament. Jeśli będzie mocny, pracownik poradzi sobie z każdą zawodowo-biznesową burzą. A firma tylko na tym skorzysta.

Urlopy ojcowskie

Badanie Dove wspiera wieloletnie już działania marki promujące urlopy ojcowskie.

Dumna jestem z faktu, że w Polsce są pracodawcy, którzy właśnie z tej praktyki uczyniły swoje działania flagowe. Mam tu na myśli choćby Avivę (choć takich odważnych pracodawców jest bez wątpienia więcej z dodatkowego, dwutygodniowego, płatnego urlopu ojcowskiego mogą skorzystać również pracownicy NN).

Image result for aviva ojcowie urlop

Benefity dla taty

Jak wynika z analiz HRK 21% programów, które wspierają rodziny, obejmuje specjalne świadczenia dla ojców. Prócz dodatkowych urlopów mogą korzystać oni m.in. z:

Oczywiście ojcowie mogą korzystać również z tych wspólnych, rodzicielskich benefitów, takich jak:

  • przybiurowe i przyzakładowe żłobki i przedszkola
  • elastyczne godziny pracy, praca zdalna, krótsza praca w piątki (poczytajcie też o Summer Fridays)
  • wyprawki/becikowe
  • wydarzenia dla dzieci

Co tu dużo mówić. Tatowie to zwyczajnie wdzięczny komunikacyjnie temat 🙂 Rzućcie okiem choćby na wideo poniżej.

Benefity dla rodziców. Co proponują polskie firmy?

Ciekawa jestem czy w Waszych firmach funkcjonują typowo „ojcowskie” benefity. Koniecznie dajcie znać co sądzicie o wspieraniu przez pracodawców tatów 🙂 A może sami jesteście ojcami, którzy takie wsparcie otrzymali? Czekam na Wasze komentarze!

Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.