Facebook to bez wątpienia społecznościowa potęga. Tylko w Polsce korzysta z niego ponad 16 milionów użytkowników. Są oni niebywałą gratką dla pracodawców. Pierwszym sposobem komunikacji z użytkownikami serwisu jest firmowa fan strona. Treści związane z procesami rekrutacyjnymi pracodawcy publikują na ogólnych, korporacyjnych stronach lub tworzą osobne, poświęcone głównie życiu firmowemu i procesom rekrutacyjnym fan strony.  Przygotowałam dla Was ich subiektywny przegląd.

53 pytania o obecność marki pracodawcy w sieci

Firmowa fan strona na Facebooku to wiele możliwości. Można dodawać oczywiście posty i galerie zdjęć, ale też tworzyć wydarzenia, relacje na żywo, organizować wideochaty z pracownikami firmy, a wszystko wspierać kampaniami reklamowymi (które ułatwią dotarcie do wyselekcjonowanych grup odbiorców spośród ponad 16 milionów użytkowników).

Dla wielu organizacji aktywność na Facebooku to również test z prowadzenia dialogu (a nie monologu) w sieci. Jak mało gdzie ważna jest tu interakcja z użytkownikami serwisu i adresowanie ich (często trudnych lub niepolitycznych) pytań. Jak radzą sobie z nimi polscy pracodawcy? Ano, całkiem nieźle 🙂

Kariera w Netto

To fan strona, którą śledzę od dobrych kilka lat i niezmienne jestem pod wrażeniem jej spójności i … poziomu zaangażowania pracowników firmy na publikowane na niej treści. Wszystko za sprawą insightów, które stoją praktycznie za każdym postem. Chylę czoła zespołowi, który stoi za tym cudeńkiem.

I wtedy wchodzę ja, cały na biało! Insight w employer brandingu i komunikacji wewnętrznej

Wyróżniki fan strony:
 • Chwytliwe i rzucające się w oczy hasło na fotografi w tle (cover photo).
 • Spójna grafika każdego posta
 • Cykle tematyczne #NettoPoGodzinach, #Nettozzakulis

https://www.facebook.com/KarierawNetto/photos/a.1736034506682947/2356905164595875/?type=3&theater

Praca w IKEA

Aż bije z niej klimat IKEA. Fan strona jest spójna z całą EB-ową komunikacją firmy, w tym kampanią „Ty jesteś zmianą”. Szczególnie cenię w niej sprytne łączenie marki konsumenckiej IKEA z marką pracodawcy. Tłem dla każdego postu jest tu bowiem konkretny produkt lub usługa firmy. I to jest super!

Czy produkt rekrutuje pracowników?

Wyróżniki fan strony:
 • Łączenie marki produktowej i marki pracodawcy
 • Edukacja fanów na temat biznesu i społecznej misji IKEA
 • Spójność publikowanych treści z innymi materiałami reklamowymi IKEA

https://www.facebook.com/pracawIKEA/photos/a.203616543395887/599981810426023/?type=3&theater

ZnanyLekarz Team

Fan strona prowadzona z takim luzem i dystansem, że aż chce się na nią wracą i … aplikować do pracy. Jedno z tych facebookowych miejsc, z których dobra atmosfera i firmowe wartości, aż biją. Nie trzeba o nich pisać. Fan strona jest dowodem na to, że zespół ZnanegoLekarza po prostu się lubi. A to pierwszy krok do sukcesu 🙂

Wyróżniki fan strony:
 • Mnóstwo zdjęć zza kulis biura
 • Sylwetki poszczególnych pracowników
 • Relacje z „życia” Stefana, czyli znanolekarzowego pupila, którym jest lekarski szkielet człowieka 🙂

https://www.facebook.com/znanylekarzteam/photos/a.1596648160646224/1991565667821136/?type=3&theater

Kariera Budimex

To kolejna fan strona, która sprytnie łączy markę pracodawcy i biznes. Sporo jest tu więc nie tylko o pracy, ale również o aktualnych inwestycjach realizowanych przez zepsół Budimex.

Wyróżniki fan strony:
 • Spójna grafika i kolorystyka
 • Edukacja kandydatów (cykl #MurowanaKariera i organizowane w jego ramach webinary dotyczące na przykład tego, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej)

https://www.facebook.com/KarieraBudimex/photos/a.537503283065503/1227243760758115/?type=3&theater

Danone Careers

O ile mnie pamięć nie myli to jedna z pierwszych (jeśli nawet nie pierwsza w ogóle) polska, całkowicie karierowa fan strona (stawiam, że działa od 2009 lub 2010 roku) Jeszcze do niedawna nazywała się Praca@Danone. Ostatnio przeszła sporą metamorfozę, ale dalej jest świetnym źródłem informacji o pracy w firmie.

Wyróżniki fan strony:
 • Kulisy pracy w firmie i wyzwań, z którymi mierzą się pracownicy
 • Edukacja na temat misji firmy i podejmowanych przez nią działań z obszaru CSR
 • Łączenie marki pracodawy z marką produktową

https://www.facebook.com/PracawGrupieDanone/photos/a.207551338739/10155484781468740/?type=3&theater

Capgemini

Trudno, żeby w zestawieniu ciekawych fan stron na Facebooku zabrakło właśnie jej. Capgemini, to pierwsza polska firma, która dostrzegła potencjał drzemiący w Facebookowym Messengerze i organizuje na nim dyżury rekrutacyjne.

Wyróżniki fan strony:
 • Duża interakcja z fanami strony – np. możliwośc wygrania wejściówek na wydarzenia
 • Prezentacja profili pracowników
 • Budowa doświadczeń kandydatów przez Messengera

https://www.facebook.com/CapgeminiPl/photos/a.378864618801998/1700650523290061/?type=3&theater

Jakie firmowe, okołorekrutacyjne fan strony znajdują się na Wasze must-see liście? Napiszcie koniecznie w komentarzach. A jeśli ten tekst jest dla Was ciekawy, nie zawahajcie się go udostępnić dalej – na Facebooku, Linkedinie czy Twitterze. Dziękuję!

Miłego dnia 🙂

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.