Obecność pracodawców w sieci to dziś oczywista oczywistość, prawda? Wciąż jest jednak zbyt dużo organizacji, które podchodzą do niej w myśl zasady „jakoś to będzie” i po prostu rozpoczynają komunikację online, nie zastanawiając się zanadto, czy na pewno kierunek, w którym podążają jest słuszny.

Dlatego dzisiaj przygotowałam dla Was listę 53 pytań, na które warto odpowiedzieć zanim rozpoczniecie zintensyfikowaną komunikację z kandydatami i pracownikami online lub jeśli chcecie rozpocząć w tym obszarze prawdziwą rewolucję. No to… lecimy?

Pytania ogólne

Odbiorcy 

(1) Kim są odbiorcy Twojej firmy? (2) Czy wiesz z jakich serwisów społecznościowych korzystają i w jakich miejscach online szukają informacji o pracodawcach? (3) Czy Twoja marka pracodawcy korzysta z tych samych mediów społecznościowych, z których korzystają Twoi odbiorcy?

Strategia

(4) Czy Twoja firma ma spisaną strategię komunikacji w mediach społecznościowych? (5) Czy określiliście „Tone of Voice”, czyli sposób w jaki będziecie komunikować się z odbiorcami w sieci? (6) Czy bazujecie na harmonogramie publikacji dla poszczególnych kanałów (tutaj możecie znaleźć mojego gotowca), czy publikujecie posty ad hoc?

Zarządzanie kanałami

(7) Kto w Twojej firmie zarządza kanałami social media (dział marketingu/PR/HR)? (8) Czy administratorem jest jedna osoba, czy funkcję te łączy kilka osób (tak jak w Socjomanii)

https://www.facebook.com/socjomania/posts/10156223871607018

(9) Czy korzystacie z narzędzi do planowania, publikacji i monitoringu aktywności w mediach społecznościowych, np. HootSuite czy Buffer?

Korporacyjna vs HR

(10) Czy treści HR będziecie zamieszczać w kanałach korporacyjnych, czy może zdecydujecie się na stworzenie dedykowanych rekrutacji i EB kanałów (rzućcie okiem na dedykowany EB kanał AVIVA na Insta)

https://www.instagram.com/p/Bd-NH-ilcAo/

Treści

(11) Czy publikujecie treści regularnie? (12) Czy dbacie o to, by były one zróżnicowane – teksty, zdjęcia, wideo, ankiety, gify? (13) Czy publikowane treści dopasowane są do specyfiki i wymagań odbiorców poszczególnych serwisów? (14) Czy współtworzyć treści mogą wszyscy pracownicy firmy? (15) Czy wdrożyliście program typu social media employee advocacy?

Wartość

(16) Czy dbacie o to, by treści publikowane w social media były dla odbiorców wartościowe? (17) Co robisz częściej – dzielisz się informacjami, czy prosisz odbiorców, by to oni odpowiedzi na Twoje pytania? (18) Czy odnosisz się (repostujesz, podajesz dalej, udostępniasz)  do postów publikowanych w sieci przez Twoich kandydatów i pracowników np. tak jak Twitter?

https://twitter.com/TwitterU/status/951265844926951424

LinkedIn

Strona firmowa

(19) Czy sprawdziłeś jak z LinkedIn korzystają Twoi konkurenci? (20) Czy publikujesz tu coś więcej niż suche linki do aktualnie prowadzonych rekrutacji?

Profile pracowników

(21) Czy profile pracowników firmy są spójne, kompletnie wypełnione (pamiętaj, że profesjonalnie wypełnione profile pracowników budują nie tylko ich markę osobistą, ale przekładają się na postrzeganie całej organizacji. Mówię o tym na szkoleniu z budowy marki osobistej rekrutera w social media – dajcie znać, jeśli chcielibyście wziąć w nim udział lub zorganizować je dla swojego zespołu)

https://www.facebook.com/blogGojtowska/photos/a.196337597528133.1073741829.153148341847059/298999430595282/?type=3

(22) Czy pracownicy mają profesjonalne biznesowe zdjęcia? (23) Czy wszyscy pracownicy korzystają z tego samej nazwy firmy, tożsamej z nazwą strony firmowej na LinkedIn? (24) Czy każdy pracownik ma wypełnione swoje podsumowanie zawodowe? (25) Czy pracownicy Twojej firmy publikują artykuły eksperckie na LinkedIn Publishing? (26) Jeśli tak, to czy promujesz je na korporacyjnej stronie firmowej w serwisie?

Goldenline i Gowork

(27) Czy monitorujesz komentarze i pytania (byłych) pracowników i kandydatów? (28) Czy odpowiadasz na nie? (29) Czy zachęcasz swoich pracowników do oceniania firmy w sieci i zamieszczania komentarzy nt. swoich doświadczeń zawodowych?

Facebook

(30) Czy korzystasz z Facebook Insights, by zrozumieć kim są fani Twojej firmy na Facebooku? (31) Czy dajesz kandydatom możliwość zadawania pytań poprzez messengera? (32) Czy korzystasz z bota, który ułatwia kandydatom kontakt z zespołem HR? (33) Czy masz na fan stronie zainstalowaną wtyczkę umożliwiającą aplikowanie na oferty z poziomu FB? (34) Czy organizujesz dla kandydatów spotkania live lub chaty z pracownikami działów HR lub innych zespołów? (35) Czy korzystasz z funkcji wydarzeń na FB? (36) Czy zachęcasz pracowników i kandydatów do zostawiania recenzji na FB? (37) Czy promujesz swoje posty z pomocą Menedżera reklam? (38) Czy korzystacie z firmowego hashtagu, który spina treści np. pracy w Waszej firmie np. #TakSięPracujeWGrupiePracuj

Instagram

(39) Czy korzystacie z hasztagów? (40) Czy publikujecie oryginalne treści i grafiki? (41) Czy korzystacie z takich narzędzi jak Repost App, żeby podawać dalej treści tworzone przez pracowników (jak na poniższym przykładzie z Trip Advisor) ?

https://www.instagram.com/p/BdBXDFSDmmL/?taken-by=gotripadvisor

(42) Czy korzystasz z Instagram Stories? (43) Czy analizujesz statystyki generowane na Instagramie?

Zakładka kariera

(44) Czy content na stronie mówi za Ciebie i Twoją firmę? (45) Czy zakładka jest dostosowana do wersji mobilnej? (46) Czy treści na stronie wspierane są przez grafiki, infografiki, wideo czy ikony? (47) Czy sprawdziliście i testujecie stronę pod kątem user experience? (48) Czy kandydaci znajdują na niej te informacje, których szukają? (49) Czy jest ona zintegrowana z firmowymi kanałami social media? (50) Czy utrzymujesz z kandydatami kontakt za pomocą newsletterów? (51) Czy ogłoszenia o pracę publikowane w zakładce kariera są przyjazne mobilnie?

Monitoring

(52) Czy masz włączony monitoring sieci? (53) Czy wśród monitorowanych haseł masz włączone nie tylko te związane z Twoją firmą, ale również aktywnościami konkurentów i kluczowych pracowników?

Uff. A może do tej listy należy coś dodać?

***

Obecność marki pracodawcy w mediach społecznoościowych i skuteczne z nich korzystanie będzie jednym z wątków, które podejmę z uczestnikami szkolenia „Employer branding. Projektowanie strategii marki pracodawcy od podstaw”.

PODCZAS SZKOLENIA UCZESTNICY DOWIEDZĄ SIĘ JAK:

 • określić cele strategii employer brandingowej oraz grupę docelową swoich działań
 • wykorzystać persony do budowania skutecznej strategii komunikacji pracodawcy
 • dobrać kanały komunikacji employer brandingowej online i offline
 • wykorzystać potencjał drzemiący w serwisach społecznościowych (LinkedIn, Facebook, Instagram, YouTube, Twitter)
 • włączyć do komunikacji EB influencerów (blogerów, youtuberów et.)
 • mierzyć i monitorować swoje działania

RAMOWA AGENDA SZKOLENIA

Część 1. Strategia employer brandingowa i persony

 • pojęcie employer brandingu
 • analiza sytuacji wyjściowej
 • określenie celów EB
 • określenie grup docelowych i praca na personach
 • wypracowanie EVP

Cześć 2. Dobór kanałów i skutecznych narzędzi komunikacji

 • przegląd narzędzi tradycyjnych
 • rola eventów w komunikacji EB
 • social media marketing mix
 • influencerzy w komunikacji EB

Część 3. Analiza i pomiar efektów

 • pomiar skuteczności działań EB
 • monitoring
 • przydatne narzędzia

Część 4. Pracownicy ambasadorzy

 • jak włączyć pracowników w działania EB
 • budowa strategii social media employee advocacy

DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W MOIM SZKOLENIU?

Jestem bardzo dumna z ocen, które uczestnicy wystawiają moim szkoleniom. Ostatnia edycja szkolenia poświęconego employer brandingowi oceniona została na 5 (w skali od 1 do 5)

TERMIN

Szkolenie odbędzie się w piątek, 15.06 w godzinach 9:30 – 16:30 w Warszawie (lokalizacja zostanie podane później, ale obiecuję, że będzie miała one dobre połączenie z lotniskiem i dworcami)

KOSZT

Koszt to 990 zł + VAT (przy udziale więcej niż 1 osoby z firmy, każda kolejna otrzymuje 10% zniżki)
Czego możecie spodziewać się w zamian?
 

ZAPISY

Zapisy prowadzone są drogą mailową. Jeśli jesteś zainteresowany udziałem lub masz pytania wyślij mi wiadomość mailową na maja[a]gojtowska.com lub wypełnij formularz kontaktowy.

Śmiało możesz również pisać do mnie na Facebooku – www.facebook.com/blog.gojtowska

Regulamin szkolenia

 

Przy okazji zapraszam Was do subskrypcji jedynego, oficjalnego newslettera Gojtowska.com. Dzięki niemu, będziecie na bieżąco ze wszystkimi postami i nowościami na blogu ????

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.