Aktualizacja: 15.02.2019, godz. 19:46

Mało jest tak wdzięcznych tematów do rozmowy jak kawa. Szczególnie w kontekście pracy. Czy pijemy jej dużo, czy może mało, czarną, a może z (normalnym, odtłuszczonym, roślinnym, zimnym, ciepłym, spienionym) mlekiem? Czy w firmie mamy służbowe kubki, a może lepiej mieć swój? Jak działa firmowy ekspres (tu zawsze jest czas na ponarzekanie na tematy około serwisowe) i czy w ogóle w biurze jest … Gadać można bez końca. Nic dziwnego, że kawa staje się dzisiaj ważnym elementem komunikacji employer brandingowej. Nie wierzycie?

Skład organizmu po całym tygodniu pracy według kasiagandor.com. Znacie to skądś? 😉

Gepostet von Pracuj.pl am Freitag, 2. Juni 2017

Kawa wpływa na candidate experience

W 2015 roku brytyjski Eden Springs (biurowy dostawca wody i kawy) opublikował badanie, z którego wynika, że 1/3 kandydatów ocenia potencjalnych pracodawców po… jakości napojów serwowanych im podczas rozmowy o pracę, w tym kawy właśnie. Okazuje się również, że kandydaci traktują łatwy dostęp do kawy (i herbaty) w pracy w kategorii benefitów pozapłacowych, a 45% ankietowanych ocenia go jako „bardzo istotny”.

Te wyniki pokrywają się z trendem, który obserwuję od jakiegoś czasu – kawa jest naturalnym tematem rozmów pracowników i kandydatów w sieci. A firmy coraz chętniej wykorzystują ją jako argument w dyskusji.

Kawa w ogłoszeniach o pracę

Dobra, aromatyczna kawa jest dziś pełnowartościowym benefitem komunikowanym w ogłoszeniach o pracę zaraz obok kart sportowych, dni owocowych czy ubezpieczenia medycznego. I nie jest to trend widoczny tylko w dużych miastach. Od Szczecina, przez Bielsko-Białą, po Warszawę, wszędzie uwagę kandydatów przyciąga się dobrą kawą.

Kawa jako jeden z benefitów w Kongsberg Maritime Poland (Szczecin)
Fragment ogłoszenia firmy WISS- „Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych”

Kawa to również słowo klucz i rodzaj kodu, dzięki któremu łatwiej się z kandydatami porozumieć.

Hasło „kawa” znaleźć można nawet w opisie wymagań wobec kandydata 🙂 Tu przykład firmy ZnanyLekarz.pl i ich rekrutacji na Frontend Developera.

Kawa w komunikacji z kandydatami

Biorąc pod uwagę, że od kawy w mediach społecznościowych popularniejsze są tylko koty, trudno dziwić się pracodawcom, że wykorzystują jej motyw w komunikacji w sieci. Jak się okazuje ekspres do kawy może być doskonałym bohaterem filmu employer brandingowego (brawo Prismake.)

We love adding juiciness to our apps and everyday work 🍓 ! Work is not about getting from one weekend to the next for us. It’s more about adding a lot of joy and some challenges to all days in between the weekends 🚀. How do we do it? Watch our ‘9 ways of making Coffee at Prismake' and find out 🐼 . By the way, if you have an idea for 10th way of making coffee, share it with us and we'll give it a try ⬇️ .

Gepostet von Prismake. am Dienstag, 20. Juni 2017

Ale jest też motywem przewodnim akcji specjalnych dla kandydatów, jak w przypadku EY.

Dzisiaj też stawiamy kawę na ławę! ☕️Sprawdźcie gdzie 👉instagram.com/eyplkariera #AkcjaKawa #Sesjanietakastraszna

Gepostet von EY Careers am Donnerstag, 9. Februar 2017

Kawa jako element employee experience

Kawa jest stałym elementem życia pracowników. I jest to element regularnie wykorzystywany w komunikacji wewnętrznej. W Google pracownicy zachęcani są do przynoszenia swoich prywatnych kubków kawowych.

Zdarza się, że do biura wprowadza się cała kawiarnia. Na taki ruch zdecydowało się choćby Deloitte Polska, które do swojego warszawskiego biura przeniosło całą kawiarnię Green Cafe Nero. Pracownicy mogą zamawiać tam za darmo wszystkie gorące i zimne napoje, w tym napoje gazowane. Kawę przygotowują profesjonalni bariści. Kawiarnia oferuje również zimne przekąski, kanapki, sałatki, kisze oraz słodkie przekąski, na którą zespół ma specjalne zniżki.

O tym,  że jest to ważny element niech świadczy film „Why Deloitte?”, który jest jednym z moich ulubionych produkcji z cyklu „gadające głowy”. Temat kawy pojawia się w 34 sekundzie 🙂

Kawiarnia Green Cafe Nero w stołecznym biurowcu Q22, gdzie mieści się siedziba Deloitte Polska. Źródło: Biuro Prasowe Deloitte Polska

Jeśli wciąż nie wierzycie, że kawa zasługuje na specjalne miejsce w sercach employer brandingowców (bo serca kandydatów i pracowników już zdobyła) zajrzyjcie tu – Twitterowe konto ekspresu do kawy 🙂

Przy okazji zapraszam Was do subskrypcji jedynego, oficjalnego newslettera Gojtowska.com. Dzięki niemu, będziecie na bieżąco ze wszystkimi postami i nowościami na blogu 🙂

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.