Aktualizacja: 15.02.2019, godz. 18:20

Trzy dni, trzy grupy na Facebooku, trzy niezależne od siebie prośby o dobre praktyki firmowych stron na LinkedIn. Nic dziwnego, ostatnie tygodnie to bezwątpienia jego czas. Liczba użytkowników serwisu w Polsce cały czas rośnie i przebiła ostatnio 3 miliony użytkowników. Więc kiedy temat  powrócił do mnie również w propozycjach blogowych, o które Was pytałam (wciąż zbieram typy) pomyślałam, że czas przyjąć wyzwanie. Spróbujmy znaleźć  zatem odpowiedź na pytanie, jak powinna wyglądać firmowa strona na LinkedIn?

https://gojtowska.com/2018/06/06/jak-prowadzic-employer-branding-na-linkedin/

Obecnie o uwagę ponad 610 milionów użytkowników LinkedIna (dane z 9 lutego 2019 r) walczy aż 30 milionów firm, które prowadzą aktywną komunikację korporacyjną, employer brandingową i produktową w serwisie. Bez wątpienia strona firmowa na LinkedIn jest alternatywą dla społecznościowej komunikacji na Facebooku czy Instagramie.

LinkedIn membership map and count

Tym bardziej, że firmowe strony na LinkedIn przeszły stosunkowo niedawno lifting i proponują całą gamę funkcjonalności wartych uwagi z perspektywy pracodawców.

Co to jest strona firmowa na LinkedIn?

Strony firmowe to narzędzie stworzone z myślą o organizacjach, które chcą się komunikować z użytkownikami LinkedIn. To miejsce, w którym pracodawcy mogą prezentować swoje produkty, usługi, dzielić się wiedzą i pokazywać życie w organizacji od środka. Narzędzie pozwala budować świadomość marki (korporacyjnej i pracodawcy) oraz anagażować użytkowników serwisu.

Strona firmowa Coca Coli na Linkedin. Źródło: https://www.linkedin.com/company/the-coca-cola-company/
Czym są LinkedIn Showcase Pages?

To rozszeszenie funkcjonalności strony, które pozwala markom na tworzenie dedykowanych podstron, z nowymi treściami dopasowanymi do potrzeb grup Twoich odbiorców. Rozwiązanie jest ciekawe z wielu względów ponieważ daje :

 • możliwość segregowania treści (np. tworzenie opisów poszczególnych jednostek firmy i ich specyfiki),
 • dostęp do statystyk poszczególnych stron  stron.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że:

 • LinkedIn Shawcase Pages mają osobne, unikalne linki URL, a co za tym idzie unikalne bazy fanów. Każdy użytkownik indywidualnie decyduje, czy chce je śledzić.
 • Prowadzenie firmowej strony z funkcjonalnością Showcase Pages wymaga więcej zaangażowania i czasu

Firmy najcześciej wykorzystują Showcase Pages to zaprezentowania swoich poszczególnych produktów. Uwaga na stonie firmowej wyświetlają się one jako „Affiliated pages”, choć LinkedIn przekonuje w swoich materiałach źródłowych, że są to dwa różne rozwiązania 🙂 Myślę, że najlepiej zobrazuje to poniższy filmik 🙂 Tak wygląda jednak z Showcase Pages stworzona przez Facebooka.

Rożnice między stroną firmą a profilem prywatnym?

Możliwości strony firmowej na LinkedIn i profilu prywatnego są różne. Dlatego, gdy rozpoczynacie employer brandingową przygodę na LinkedIn pamiętajcie, że powinna być ona rozbudowana o działania z obszaru employee advocacy. Dlaczego?

Jak przekonuje LinkedIn, użytkownicy serwisu (czyli Wasi pracownicy) mają średnio 10 razy więcej kontaków niż firma followersów.

Prawodawco! Czy wiesz, że Twój najlepszy adwokat w mediach społecznościowych jest również Twoim pracownikiem?

Oto podsumowanie podstawowych różnic pomiędzy funkcjonalnościami strony firmowej i profili osobistych na Linkedin. Źródło: opracowanie własne
Oto podsumowanie podstawowych różnic pomiędzy funkcjonalnościami strony firmowej i profili osobistych na LinkedIn. Źródło: opracowanie własne

Jak działa algorytm LinkedIn?

Nowe funkcjonalności, o których warto pamiętać

Myślę, że z perspektywy ostatniego liftingu, któremu poddane zostały strony firmowe na LinkedIn ważne są dwie funkcje.

 • Możliwość śledzenia obszarów tematycznych, które interesują fanów danej strony
Więcej przeczytacie o tej funkcjonalności tutaj; https://business.linkedin.com/marketing-solutions/blog/linkedin-news/2018/introducing-the-new-linkedin-pages
 • Możliwość udostępniania postów innych użytkowników (na przykład naszych pracowników)
Więcej informacji o tej funkcji znajdzecie tutaj: https://business.linkedin.com/marketing-solutions/blog/linkedin-news/2018/introducing-the-new-linkedin-pages

Idealny post na stronie firmowej na LinkedIn?

W opinii samego LinkedIna idealny post powinien mieć nie więcej niż 150 znaków. Z mojej perspektywy kluczowe jest by:

 • post odpowiadał na potrzeby Waszej grupy odbiorców?
 • zawierał CTA (ang. call-to-action), czyli wezwanie do działania. Jednym słowem powiedzcie swojemu użytkownikowi, czego od niego oczekujecie 🙂
 • pamiętajcie, czy dodawać na LinekedInowych postów linki wcześniej skrócone (np. w Bitly). W ten sposób będziecie mogli sprawdzić, czy zaintersowały ważych odbiorców (np. sprawdzić liczbę wejść w linka)
Jakimi rodzaje treści nadają się do publikacji na firmowej stronie na LinkedIn?

Możliwości jest naprawdę sporo 🙂 Oczywiście najbardziej oczywistym wyborem są linki z ogłoszeniami do aktualnie prowadzonych rekrutacji. Ale tak naprawdę możecie umieszczać też tam:

 • linki do e-booków, prezentacji Waszych pracowników na SlideShare, czy firmowych infografik,
 • linków do postów na firmowym blogu czy artykułów Waszych pracowników na Linkedin Publishing,
 • materiałów wideo (pamiętajcie, wrzucajcie je bezpośrednio przez Linkedin, a przez zewnętrzne serwisy np. YouTube); LinkedIn przekonuje, że posty z materiałami wideo są o 5 raz bardziej popularne od pozostałych! Użytkownicy LinkedIn spędzają 3 razy więcej czasu oglądając sposorowane materiały wideo niż czytając promowane treści,
 • zewnętrzne artykuły i raportu,
 • dedykowane grafiki,
 • posty tematyczne pokazujące Wasz zespół, Waszą organizację od środka lub biznesowe kamienie milowe, jakie osiągnęła.

Przykłady, czyli to co tygryski lubią najbardziej

Oczywiście tekst nie byłby kompletny, gdybym nie dodała do niego kilku dobrych praktyk. Poza oczywistymi przykładami takich pracodawców jak Google, Amazon, Zappos, wybrałam dla Was kilka firm z Poski i ze świata.

Santander Bank Polska

Moje pozytywne zaskoczenie tego tekstu! Santander to jedyny przykład firmy, która wykorzystuje opcję udostępniania wiadomości swoich pracowników (a konkretnie Any Botin, kierującej Banko Santander). Firma sprytnie łączy tematykę typowo korporacyjną, z historiami EB-owymi. Polecam Waszej uwadze.

Źródło: https://www.linkedin.com/company/santander-bank-polska/

Grupa Żywiec

Kolejny fajny przykład komunikacji, w której przenikają się tematy produktowe, korporacyjne, CSR-owe i HR-owe. No i super 🙂 Bo przecież na tym właśnie polega budowanie wizerunku, to nie jest działanie dotykające tylko jednego obszaru. Wszystko ubrane w charakterystyczną dla firmy indentyfikację wizualną. Polecam Wam te profil z całego serca, bo od jego lektury aż chce się Ż!

Źródło: https://www.linkedin.com/company/grupa-zywiec/

Bee Talents

A to już przykład dużo mniejszej organizacji, która sprawnie komunikuje się ze swoimi odbiorcami na Linkedin. Sporo tu ludzkich historii i odwołań do firmowego (swoją drogą bardzo fajnego) bloga.

Źródło: https://www.linkedin.com/company/bee-talents/

PTC 

A to już przykład zagraniczny. PTC postawiła bardzo mocno na Showcase Pages, które umożliwiły jej zaprezentowanie bardzo zróżnicowanej oferty biznesowej.

Źródło: https://www.linkedin.com/company/ptc/

HubSpot

To nie pierwszy raz, gdy pokazuję HubSpota w zestawieniu EB-owych dobrych praktyk. Cenię ich bardzo za lekki język i różnorodność stylów i form postów. Rzućcie okiem!

Źródło: https://www.linkedin.com/company/hubspot/

 

Jestem bardzo ciekawa Waszych doświadczeń z prowadzenie stron firmowych na Linkedin. Jesteście na tak, na nie, wahacie się? A może chcecie podzielić się swoją dobrą praktyką? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.