Docenieni pracownicy czują większą satysfakcję z wykonywanej pracy, są bardziej zaangażowani i lojalni wobec firmy, w której pracują. Docenianie przekłada się bezpośrednio na szczęście pracowników i fun z wykonywanej pracy. Tylko jak wprowadzić je do kultury organizacyjnej naszej firmy?

Wierzę, że docenianie pracowników jest kluczowym elementem budowy ich doświadczeń w organizacji. Przekłada się na każdy aspekt ich życia w organizacji i powinno być w sposób strategiczny komunikowane w kanałach wewnętrznych firmy.

Czym jest docenienie pracowników?

Osławione docenianie to nic innego jak okazanie członkom naszego zespołu uznania za wykonywaną pracę. Pamiętajmy, że jedno dobre słowo, może zmienić cały dzień nasz lub naszego współpracownika. Warto puszczać je w świat, by wszystkim pracowało się po prostu lepiej.

Wyniki badania „Docenianie ma moc”

Czy wiecie, że 1/3 badanych pracowników ze stażem powyżej 3 lat czuje, że ich praca jest niedoceniana? Najbardziej doceniani czują się najmłodsi pracownicy (20-25 lat) i osoby, z krótkim stażem pracy. 60% z nich deklaruje, że czuje się przez swojego pracodawcę doceniana. To tylko część wyników raportu „Docenianie ma moc”, który przygotowały AmRest, Allegro, Employer Branding Institute, HRM Institute oraz Preeshare, czyli pierwsza polska platforma do doceniania ludzi w organizacjacch.

O tym, że docenianie ma moc, wiemy już na pewno 🙂 Dziś odbyło się śniadanie prasowe, na którym mieliśmy okazje…

Posted by Employer Branding Institute on Wednesday, October 10, 2018

Jak pokazują wyniki badania czujemy się różnie doceniani w zależności do długości stażu pracy (w ciągu pierwszego roku poczucie docenienia w organizacji spada aż o … 13 punktów %). To wyraźny sygnał, że dobrze radzimy sobie z docenianiem osób nowych w organizacji (możliwe jest to pewnie dzięki coraz bardziej profesjonalnym procesem onboardingu oraz trosce o to, by pracownik nie podjął decyzji o zmianie tuż po okresie próbnym), trudniej nam jednak dbać o tych, którzy są wobec nas lojalni.

1 rok = 13 punktów % spadku w poczuciu docenienia pracowników w polskich firmach.

Wyniki badania poddają pod wątpliwość skuteczność rozmów okresowych (z których zresztą pierwsze firmy już rezygnują).

Z jakich narzędzi warto korzystać, jeśli chcecie popracować nad poczuciem docenienia w swoim zespole? Oczywiście – można iść w kierunku konkursów na pracowników miesiąca, osoby najlepiej przekładające na pracę firmowe wartości czy plebiscyty typu „pomocna dłoń”.

Indeks szczęścia w pracy. 3 sposoby na uszczęśliwienie pracowników

Pamiętajmy jednak, że pierwszą i najskuteczniejszą formą docenienia pracownika jest po prostu zauważenie jego pracy i podziękowanie za nią – osobiście podczas spotkania one-to-one, działowego czy ogólnofirmowego, telefonicznie lub mailowo. To gest, wobec którego trudno przejść obojętnie.

A jeśli szukacie innych pomysłów na docenianie pracowników, spójrzcie poniżej.

Kudosy

Kudos (z ang. prestiż, uznanie) to nic innego jak podziękowanie za …. każdą dobrą postawę pracownikami (lub innej osoby). Kudosem może być zwykła karteczka typu post-it z podziękowaniem za pomoc przy prezentacji przyczepiona na monitorze kolegi. Jeśli organizacja chce promować kudosy i ideę wzajemnego doceniania się przez pracowników może przygotować dla nich gotowe wzory kudosowych karteczek, które członkowie zespołu będą wypełniać i wręczać innym lub drobne upominki, dzięki którym kudos będzie jeszcze milszy.

Każdy poczuje się lepiej dzięki M&M’som 🙂 Źródło: Pinterest.com

Online’owe narzędzia do wyróżniania pracowników

Trudno, aby w XXI wieku nie było digitalowych rozwiązań do wyróżniania pracowników. Zacznijmy więc od Preeshare – pomysłodawcy wspomnianego wcześniej badania. Ich narzędzie w bardzo prosty sposób wspiera kulturę budowania feedbacku i doceniania w ogóle (jak sami piszą na swoje stronie „docenianie jest jak karma – zawsze wraca”❤️) Ale rozwiązań jest więcej m.in. Kudos, Hi5, czy Britrix24. Pamiętajcie jednak, że do wyróżniania członków zespołu fajnie sprawdzi się też nasz rodzimy Nais, dzięki któremu pracownik/zespół może otrzymać dodatkowe pieniądze do wykorzystania w kafeterii systemu lub na wspólną integrację. A może Wy macie swoje, sprawdzone narzędzia, które warto polecić innym (zawsze chętnie dorzucę je do zestawienia poniżej):

Dobre, bo polskie! Narzędzia dla HR-owców, które musisz znać [ZESTAWIENIE]

Polityka social media employee advocacy

Nie tylko zachęcaj pracowników szeregowych do pisania o firmie, ale przypominaj menadżerom, że media społecznościowe (np. LinkedIn) to bardzo dobre miejsce to doceniania, wyróżniania i chwalenia członków ich zespołów. Pracownicy, to najlepsi adwokaci, marketerzy i rekruterzy Twojej firmy 🙂 Pisałam o tym zresztą w tekście poniżej.

Prawodawco! Czy wiesz, że Twój najlepszy adwokat w mediach społecznościowych jest również Twoim pracownikiem?

A jakie są Wasze sposoby na docenianie pracowników? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Komunikacja wewnętrzna 3.0

Miłego dnia!
Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.