Future of Work to bez wątpienia jeden z ciekawszych trendów kształtujących dzisiejszy rynek pracy, a co za tym idzie stawiających wyzwania przed pracodawcami i kandydatami oraz pracownikami. O fakcie jak duże jest jego oddziaływanie na naszą codzienność niech świadczy fakt, że Międzynarodowa Organizacja Pracy powołała do życia specjalną inicjatywę o nazwie Future of Work. O wpływie nowych technologii na rynek pracy rozmawiali też liderzy na Światowym Forum Ekonomicznym. Do dyskusji zapraszam więc i ja. Tym bardziej, że będzie toczyć się w Warszawie ????.
Czym jest Future of Work? To wszystkie zmiany związane z digitalizacją rynku pracy, jego automatyzacją, wykorzystaniem rozwiązań AI i Big Data, a także wprowadzaniem do niego mechanizmów „uberyzacji” znanych z ekonomii współdzielenia.
Czy roboty zabiorą nam pracę?
Czy wiecie, że to w Polsce od jesieni 2017 roku funkcjonuje pierwszy na świecie automatyczny magazyn na 26 tysięcy miejsc paletowych, który obsługuje… jeden pracownik. Ten magazyn firmy Amica jest doskonałym przykładem tego, jak automatyzacja i robotyzacja zmienia rynek pracy.
26 tys. miejsc paletowych i tylko jeden pracownik – automatyczny magazyn Amica. #Ciekawostka #Amica
➡️https://t.co/SlFq5R0tCo pic.twitter.com/TdftCnVw48— Wolny rynek (@wolny_rynek) October 20, 2017
Zresztą danych przewidujących wpływ robotyzacji na rynek pracy nie brakuje. Jak szacuje McKinsley & Company do 45% znanych nam dziś zawodów zostanie zautomatyzowanych w ciągu najbliższych 25 lat. Tyczy się to również branży HR – pisałam już, że co 2 rekruter wierzy, że w ciągu 5 lat sztuczna inteligencja odciąży ich w codziennej pracy.
Czytaj też: Najważniejszy krok to otwartość na nowe technologie>>
Czy praca na etacie to relikt przeszłości?
Dziś do pracy nie potrzeba biura. Wystarczy komputer (albo smarfon) i dostęp do sieci. Czy wiecie, że na przestrzeni dziesięciu lat w USA aż o 66% wzrosło zastosowanie alternatywnych do etatowych form zatrudnienia (contingent workforce), a 40% firm oczekuje dalszego wzrostu takiej formy zatrudniania personelu w najbliższych pięciu latach. Trend ten widoczny jest także w Unii Europejskiej i w Polsce. Główne korzyści, jakie we freelancerach widzą firmy to:
– wiedza,
– niższe koszty.
Z kolei ponad połowa pracowników tymczasowych upatruje w takiej formie zatrudnienia szans na własny rozwój zawodowy i budowanie ścieżki kariery oraz woli pracę od zlecenia do zlecenia zamiast pracy na cały etat.
Independent contractors don’t fit the definition of an “employee,” and aren’t protected by certain anti-discrimination laws. DOL revamp? #futureofwork #gigeconomy https://t.co/XX0BySUMer pic.twitter.com/gbMMaxgzym
— Ronnie Ervin (@ErvinRo) February 9, 2018
Jednak coraz bliższa współpraca z freelenacerami to spore wyzwanie dla pracodawców. Procesy wielu firm dotyczące pracowników kontraktowych są rozproszone w ramach organizacji, podatne na „ręczne” sterowanie – przyznaje się do tego 37% menedżerów. Ocena efektywności niejednokrotnie opiera się na bardzo podstawowych systemach niepopartych przemyślaną analityką danych, a procesy on- i offboardingowe praktycznie nie istnieją – 55% pracowników kontraktowych przyznaje że nie przeszło procesu onboardingu przy rozpoczęciu współpracy ze zleceniodawcą. Powoduje to duże nieefektywności procesowe, ale może również wywoływać poważne ryzyka i przeoczenia.
I właśnie o tych problemach będziemy rozmawiać 26 kwietnia w Warszawie podczas konferencji HR Tech Summit 2018. Nadchodzi Future of Work.
Jest mi tym milej na nią zaprosić, że (dzięki zaufaniu, jakim obdarzył mnie organizator wydarzenia – Wolters Kluwer Polska) jestem odpowiedzialna za jej stronę merytoryczną ????.
Cały czas zbieramy zgłoszenia sponsorów i partnerów imprezy, ale już teraz mogę Was zapewnić, że szykuje się ciekawe, bardzo kompleksowe, a co najważniejsze – bezpłatne dla uczestników spotkanie.
Jeśli szukacie ciekawego wydarzenia poświęconego nowym technologiom w HR mam dla Was propozycję 😉 HR Tech Summit 2018…
Gepostet von Gojtowska.com am Dienstag, 20. März 2018
Konferencja składać będzie się z sesji plenarnej, której temat przewodni to Future of Work oraz trzech ścieżek tematycznych:
- Learning & Development
- Sourcing i rekrutacja
- Zaangażowanie i komunikacja
Wspólnie z prelegentami i uczestnikami postaramy się odpowiedzieć m.in. na pytania o:
- usprawnianie procesów z obszaru Learning & Developement z pomocą rozwiązań digital
- budowę dialogu z pracownikami w erze digital
- analitykę i pracę z Big Data w kontekście HR i usprawniania całej organizacji
- wpływ robotów na rekrutację
- wybór narzędzi do organizacji przyszłości
Zapraszam Was gorąco do udziału – widzimy się 26 kwietnia 2018 r. w warszawskim hotelu Marriott. Aby wziąć udział w konferencji wystarczy się zarejestrować na stronie www.
A jeśli z różnych przyczyn nie uda Wam się wziąć udziału w imprezie, pamiętajcie że możecie śledzić ją pod hashtagiem #HRTechSummit.
—
Przy okazji zapraszam Was też do subskrypcji jedynego, oficjalnego newslettera Gojtowska.com. Dzięki niemu, będziecie na bieżąco ze wszystkimi postami i nowościami na blogu ????
Miłego dnia!
Maja Gojtowska