Słyszeliście? Nadchodzi Future of Work!

Future of Work to bez wątpienia jeden z ciekawszych trendów kształtujących dzisiejszy rynek pracy, a co za tym idzie stawiających wyzwania przed pracodawcami i kandydatami oraz pracownikami. O fakcie jak duże jest jego oddziaływanie na naszą codzienność niech świadczy fakt, że Międzynarodowa Organizacja Pracy powołała do życia specjalną inicjatywę o nazwie Future of Work. O wpływie nowych technologii na rynek pracy rozmawiali też liderzy na Światowym Forum Ekonomicznym. Do dyskusji zapraszam więc i ja. Tym bardziej, że będzie toczyć się w Warszawie ????.

Czym jest Future of Work? To wszystkie zmiany związane z digitalizacją rynku pracy, jego automatyzacją, wykorzystaniem rozwiązań AI i Big Data, a także wprowadzaniem do niego mechanizmów „uberyzacji” znanych z ekonomii współdzielenia.

Czy roboty zabiorą nam pracę?

Czy wiecie, że to w Polsce od jesieni 2017 roku funkcjonuje pierwszy na świecie automatyczny magazyn na 26 tysięcy miejsc paletowych, który obsługuje… jeden pracownik. Ten magazyn firmy Amica jest doskonałym przykładem tego, jak automatyzacja i robotyzacja zmienia rynek pracy.

Zresztą danych przewidujących wpływ robotyzacji na rynek pracy nie brakuje. Jak szacuje McKinsley & Company do 45% znanych nam dziś zawodów zostanie zautomatyzowanych w ciągu najbliższych 25 lat. Tyczy się to również branży HR – pisałam już, że co 2 rekruter wierzy, że w ciągu 5 lat sztuczna inteligencja odciąży ich w codziennej pracy.

Czytaj też: Najważniejszy krok to otwartość na nowe technologie>>

Czy praca na etacie to relikt przeszłości?

Dziś do pracy nie potrzeba biura. Wystarczy komputer (albo smarfon) i dostęp do sieci. Czy wiecie, że na przestrzeni dziesięciu lat w USA aż o 66% wzrosło zastosowanie alternatywnych do etatowych form zatrudnienia (contingent workforce), a 40% firm oczekuje dalszego wzrostu takiej formy zatrudniania personelu w najbliższych pięciu latach. Trend ten widoczny jest także w Unii Europejskiej i w Polsce. Główne korzyści, jakie we freelancerach widzą firmy to:

– wiedza,

– niższe koszty.

Czytaj też: Praca zdalna. Obalam 4 mity

Z kolei ponad połowa pracowników tymczasowych upatruje w takiej formie zatrudnienia szans na własny rozwój zawodowy i budowanie ścieżki kariery oraz woli pracę od zlecenia do zlecenia zamiast pracy na cały etat.

Jednak coraz bliższa współpraca z freelenacerami to spore wyzwanie dla pracodawców. Procesy wielu firm dotyczące pracowników kontraktowych są rozproszone w ramach organizacji, podatne na „ręczne” sterowanie – przyznaje się do tego 37% menedżerów. Ocena efektywności niejednokrotnie opiera się na bardzo podstawowych systemach niepopartych przemyślaną analityką danych, a procesy on- i offboardingowe praktycznie nie istnieją – 55% pracowników kontraktowych przyznaje że nie przeszło procesu onboardingu przy rozpoczęciu współpracy ze zleceniodawcą. Powoduje to duże nieefektywności procesowe, ale może również wywoływać poważne ryzyka i przeoczenia.

I właśnie o tych problemach będziemy rozmawiać 26 kwietnia w Warszawie podczas konferencji HR Tech Summit 2018. Nadchodzi Future of Work.

Jest mi tym milej na nią zaprosić, że (dzięki zaufaniu, jakim obdarzył mnie organizator wydarzenia – Wolters Kluwer Polska) jestem odpowiedzialna za jej stronę merytoryczną ????.

Cały czas zbieramy zgłoszenia sponsorów i partnerów imprezy, ale już teraz mogę Was zapewnić, że szykuje się ciekawe, bardzo kompleksowe, a co najważniejsze – bezpłatne dla uczestników spotkanie.

Jeśli szukacie ciekawego wydarzenia poświęconego nowym technologiom w HR mam dla Was propozycję 😉 HR Tech Summit 2018…

Gepostet von Gojtowska.com am Dienstag, 20. März 2018

Konferencja składać będzie się z sesji plenarnej, której temat przewodni to Future of Work oraz trzech ścieżek tematycznych:

  • Learning & Development
  • Sourcing i rekrutacja
  • Zaangażowanie i komunikacja

Wspólnie z prelegentami i uczestnikami postaramy się odpowiedzieć m.in. na pytania o:

  • usprawnianie procesów z obszaru Learning & Developement z pomocą rozwiązań digital
  • budowę dialogu z pracownikami w erze digital
  • analitykę i pracę z Big Data w kontekście HR i usprawniania całej organizacji
  • wpływ robotów na rekrutację
  • wybór narzędzi do organizacji przyszłości

Zapraszam Was gorąco do udziału – widzimy się 26 kwietnia 2018 r. w warszawskim hotelu Marriott. Aby wziąć udział w konferencji wystarczy się zarejestrować na stronie www.

A jeśli z różnych przyczyn nie uda Wam się wziąć udziału w imprezie, pamiętajcie że możecie śledzić ją pod hashtagiem #HRTechSummit.

Przy okazji zapraszam Was też do subskrypcji jedynego, oficjalnego newslettera Gojtowska.com. Dzięki niemu, będziecie na bieżąco ze wszystkimi postami i nowościami na blogu ????

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus