Ostatni rok upłynął mi po hasłem praca zdalna. Z dumą mogę powiedzieć, że w całości podołałam temu wyzwaniu i ideę remote working wdrażałam w życie sumiennie. Praca zdalna w opinii wielu wygląda mnie więcej tak:

Mnie, minione 12 miesięcy upłynęło m.in. tak:

moj-freelance_final
Pracowałam w domu, w kawiarniach i innych miejscach publicznych, ale też nad polskim morzem i podczas zagracznicznych wyjazdów – na pierwszym zdjęciu, podczas urlopu na Rodos, w hotelowej kawiarni z darmowym WiFi 🙂

Taki tryb pracy może oburzać. Jednak warto pamięać, że (nie)oficjalnie praca zdalna praktykowana jest przez coraz więcej pracowników.

  • 76% osób woli pracować z domu, jeśli musi sfinalizować ważny projekt lub zająć się pracą koncepcyjną (źródło)
  • 61% osób sprawdza maila służbowego podczas wakacji (źródło)
  • 57% osób pracuje z domu, podczas zwolnienia lekarskiego (źródło)

Czy oznacza to, że coraz więcej pracowników wybiera pracę zdalną instynktownie? Remote working wciąż budzi wiele obaw wśród kadry kierowniczej. Mitów krążących wokół pracy zdalnej jest naprawdę dużo. Dzisiaj obalam  te najbardziej popularne.

MIT 1. W domu się nie pracuje, w domu robi się wszystkie inne rzeczy

A nawet jeśli, to co? Do marnowania czasu w biurze przyznaje się 89% pracowników. 1/3 przez palce przelatuje, aż godzina dziennie! Co dziesiąty traci więcej niż 3 godziny! Najpopularniejsze zjadacze czasu zebrał Careerbuilder.com. Znalazły się wśród nich: wykonywanie prywatnych telefonów w godzinach pracy, plotki, korzystanie z Internetu i mediów społecznościowych, a także przerwy na papierosa, kawę czy przekąskę. Nawet jeśli, pracownik w czasie pracy w domu wstawi pranie do pralki, naczynia do zmywarki, albo wyskoczy na pocztę… nie oznacza to, że działa mniej produktywnie. De facto nie ma badań, które nie potwierdziłyby, że osoby pracujące zdalnie pracują bardziej efektywnie. Według najczęściej cytowanych, przeprowadzonych przez ekspertów z Uniwersytetu Stanforda jest ona wyższa o 13%, a w niektórych przypadkach nawet 22%. Potwierdzają to sami pracownicy pracujący zdalnie. W opinii 65% z nich w domu pracują produktywniej i skuteczniej.

MIT 2. Z osobami pracującymi zdalnie trudno się skontaktować i mają gorsze relacje z zespołem

Zdarzyło Wam się biegać, przez kilka dni nie widzieć swojego szefa, czy kolegi z zespołu ponieważ… wciąż się mijacie? Statusy, spotkania, konferencje. Grafiki pracowników są coraz bardziej wypchane. Rzeczywistość biznesowa wymaga mobilności – nie tykko po samej siedzibie firmy, to całym mieście, regionie, kraju, a nawet kontynencie.  Narzędzi wspierających pracę zdalną jest dziś cały szereg: od najprostszych komunikatorów, narzędzi do tele- i widekonferencji, przez platformy społecznościowe ułatwiające wymianę wiedzy, dyskusje prowadzone w czasie rzeczywistym na grupach dyskusyjnych, po dedykowane rozwiązania służące zespołowej pracy projektowej – choćby Trello, Slack czy Wiggio czy platformy wspierające burze mózgów w zespołach rozproszonych np. Storm Board czy Bubbl.us. Nie tylko pomagają pracować efektywnie, ale też wspierają budowę zaangażowania, nawet w rozproszonych zespołach.

MIT 3. Osoby pracujące zdalnie pracują mniej

Znów pudło. Jak wynika z badania State of Workplace autorstwa Instytutu Gallupa osoby pracujące zdalnie pracują tygodniowo nawet 5 godzin więcej, niż ich koledzy w biurze. Ponieważ remote workers mogą sami zarządzać swoim czasem, dużo chętniej spędzają przed służbowym laptopem godziny popołudniowe, wieczorne, a nawet nocne.

MIT 4. Nie są w biurze, więc nie angażują się w pracę

Zaprzecza temu wspomniane już badanie Gallupa. Wynika z niego, że osoby pracujące zdalnie są wyraźnie bardziej zaangażowane w swoją pracę (38% – praca zdalna vs 28% praca w biurze)

BONUS! Pracownicy zdalni są bardziej szczęśliwi

Tak! Tak! To wynik analiz przepradzonych przez ekspertów z również wspomnianego wcześniej Uniwersytetu Stanforda. Udowadniają one, że pracownicy, którzy przez 3-5 lat mieli możliwośc pracy spoza biura, raportują wyższy posiom zadawolenia i satysfakcji z pracy.

Jakie są więc minusy? I czy nie istnieją tylko w naszych głowach? Czekam na komentarze.

Miłego dnia!
podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.