Rola przełożonego w komunikacji wewnętrznej jest niedoceniona. Firmy sięgają po coraz bardziej wymyślne narzędzia komunikacji: Intranet, sieci ESN, wideo, infografiki, ale tak naprawdę na nic się one zdadzą, jeśli zawodzi komunikacja face-to-face, na linii przełożony – podwładny. A dobrze wiemy, że jest tam łatwo o sytuację kryzysową.

Boss GIF - Find & Share on GIPHY

Jak pokazują wyniki badania State of the sector 2017, przeprowadzanego przez firmę GateHouse bezpośredni kontakt z przełożonym (np. podczas spotkań zespołowych) jest wciąż jednym z najbardziej efektywnych kanałów komunikacji wewnętrznej.

menadzerowie-liniowi_2
Raport: State of the Sector 2017, www.gatehouse.co.uk

Brak właściwie prowadzonej komunikacji przez menedżerów liniowych jest postrzegany też jako główna bariera w skutecznej komunikacji wewnętrznej.

menadzerowie-liniowi
Raport: State of the Sector 2017, www.gatehouse.co.uk

To w jaki sposób zespół odpowiedzialny za komunikację wewnętrzną przekazuje informacje menedżerom to jedno. Drugą kwestią jest umiejętność budowania przez przełożonego relacji wewnątrz zespołu.  Jak zwracają uwagę Agnieszka Zych i Robert Zych, autorzy książki „Szef w relacji z zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu”:

Ludzie w grupie działają często zupełnie inaczej niż w pojedynkę. To, że ktoś jest ekstrawertyczny, uśmiechnięty i skory do pomocy w relacji jeden na jeden, nie oznacza jeszcze, że zachowa się tak samo jako członek teamu stojącego wobec wspólnego wyzwania. Każda grupa osób przebywających ze sobą dłużej niż dwa do trzech dni jest poddawana automatycznie procesom rozwojowym, które zbiór indywidualności zmieniają w zespół. Jest to zjawisko naturalne, a rządzące nim mechanizmy powinien poznać każdy szef. 

W każdej grupie spotykają się różne osobowości pracowników.

szef-w-relacji-z-zespolem-okladkaW zarządzaniu zespołem bezcenna może okazać się wiedza menedżera na temat mechanizmu procesu grupowego, czyli faz rozwoju, które przechodzi (w książce wyróżnia się 6 faz: od zależności przez kryzys odpowiedzialności całego zespołu, po nadzwyczajną siłę grupy)

Książka „Szef w relacji z zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu” to bardzo ciekawy przegląd najważniejszych grupowych mechanizmów, które odpowiednio wykorzystane mogą przełożyć się na sukces całej organizacji, również pod kątem komunikacji wewnętrznej.

KONKURS (HISTORYCZNY, BO PIERWSZY)

Dla Was mam aż 3 egzemplarze książki „Szef w relacji z zespołem. Jak proces grupowy wpływa na psychologię teamu”, której autorami są Agnieszka Zych i Robert Zych. Wierzę, że będzie to ciekawa lektura dla każdej osoby, której tematyka zarządzania zespołem jest bliska. Z mojej perspektywy bardzo ciekawe są odniesienia do zarządzania zespołem w sporcie.

Mam dla Was 3 egzemplarze książki 🙂

Trafią one do osób, które w komentarzach poniżej najdowcipniej uargumentują, dlaczego chcieliby przeczytać właśnie tą pozycję.

Na Wasze  mailowe odpowiedzi czekam do piątku,  24 lutego do godziny 19:00. Wysyłajcie je na adres maja@gojtowska.com.  A zwycięzców ogłoszę w poniedziałek 27 lutego.


Tekst powstał we współpracy z Grupą Szkoleniową Kontrakt OSH, której dziękuję za przekazanie książek na konkurs.

Tytuł: Szef w relacji z zespołem

Autor: Agnieszka Zych, Robert Zych

Wydawnictwo: Onepress

Cena: 59 zł

 

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.