Zalet płynących ze wzbogacenia narzędzi komunikacji z kandydatami czy pracownikami o infografiki, infograficzne filmy wideo lub choćby piktogramy jest wiele. Tym bardziej, że jako konsumencie jesteśmy nimi wręcz zalewani. Dlaczego zatem, gdy komunikaty kierujemy do wewnątrz organizacji lub do osób, które chcą być jej częścią najczęściej wybieramy tradycyjną formę tekstową?

DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z INFOGRAFIK W KOMUNIKACJI?

  • Pozwalają w prosty sposób przedstawić skomplikowane strategie, zasady, procesy. Odpowiedzmy sobie szczerze na pytanie: ile osób w Waszej firmie przeczytało, zna i rozumie wewnętrzne zasady przyznawania premii pracowniczych, regulamin pracownika? Albo  pamiętaj najważniejsze przekazy z ostatniej Bardzo Ważnej prezentacji Prezesa lub całego Zarządu? Im bardziej abstrakcyjny jest proces, regulamin, zmiana tym trudniej ją zrozumieć bazując wyłącznie na tekście. Infografiki pozwolą podsumować najważniejsze informacje w nich zawarte w prosty, treściwy i przyciągający oko sposób.
  • Trudno przejść obok nich obojętnie. Łatwo mi wyobrazić sobie sytuację, w które pracownicy zwyczajnie ignorują kolejny mail, czy ogłoszenie w Intranecie czy sieci firmowej nt. zmian w Bardzo Ważnym Regulaminie lub wprowadzeniu Nowych Zasad Korzystania z Sprzętu Służbowego. Jeśli te same informacje na na dzień dobry pokazaną zostanie w formie infografiki zwiększamy szansę, że odbiorca się z nimi zapoznać. To będzie coś nowego!
  • Nadają się do wszystkich kanałów komunikacji. Jedną infografikę możecie wykorzystać w każdym kanale komunikacji – w Intranecie czy sieci społecznościowej, w mailingu, w pracowniczym magazynie, na ulotkach, plakatach, wielkich tablicach informacyjncych, prezentacjach (to w przypadku komunikacji wewnętrznej) lub ogłoszeniach, zakładkach kariera, stronach social media czy prezentacjach na targach pracy (w przypadku kandydatów) Obronią się zawsze!

SYTUACJE, W KTÓRYCH WARTO SIĘGNĄĆ PO INFOGRAFIKI

  • Prezentacja strategii, misji, wizji, zasad obowiązujących w firmie lub jej pracowników.
  • Wprowadzenie nowych procesów, regulaminów, produktów, usług lub zmiany już istniejących.
  • Edukacja nt. istniejących procesów, produktów, usług lub samej firmy.
  • Prezentacja wyników badań (np. zaangażowania, kultury korporacyjnej) lub krótkich ankiet prowadzonych wśród pracowników.

INFOGRAFIKA O INFOGRAFIKACH

infografika_infografika-komunikacja-wewnetrzna-2

PRZYKŁADY

Komunikacja wewnętrzna
grupa-pracuj_przewodnik-1
Fragment przewodnika po nowym biurze Grupy Pracuj. Źródło: materiały wewnętrzne Grupy Pracuj
Edukacja nt. firmy i jej kultury korporacyjnej
bnp-paribas-security-services
Profil BNP Paribas Security Services na Pracuj.pl
12278969_762166107258036_1666966666501504578_n
Grafika z fan strony Grupa Żywiec Kariera. Źródło: Facebook.com/GrupaŻywiecKariera

 

Ogłoszenie o pracę
vsoft_fragment-ogloszenia_infografiki
Fragment ogłoszenia o pracę w VSoft. Źródło: Pracuj.pl
Zakładka kariera
vsoft_fragment-zakladki-kariera
Fragment zakładki KARIERA w firmie VSoft. Źródło: www.vsoft.pl

JAK TWORZYĆ, MINIMALIZUJĄC KOSZTY?

Aby stworzyć przyciągającą wzrok infografikę można skorzystać ze wsparcia profesjonalnego grafika lub… skorzystać z darmowych rozwiązań. Mój numer jeden to Canva – konto na niej powinna mieć każda osoba, która pracuje w dziale marketingu, PR czy HR.  Znaleźć w niej można gotowe szablonu grafik i infografik o różnych rozmiarach, jest też dość przyzwoita baza darmowych zdjęć oraz piktogramów i ikon. Warto sprawdzić też funkcjonalności, które oferują Venngage, czy Vizualize.

Miłego dnia!

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.