Zatrudnianie najlepszych talentów to nie tylko kwestia ogłoszeń o pracy i rozmów kwalifikacyjnych. Dziś kluczowe jest przede wszystkim to, jak kandydat postrzega każdy etap rekrutacji. Jeśli nie masz jeszcze mapy candidate journey, to czas ją stworzyć. Zrozum, co czuje kandydat, jakie ma oczekiwania i jak sprawić, by Twoja rekrutacja była jak najlepszą podróżą, która prowadzi prosto do zatrudnienia.

Wyobraź sobie, że jesteś kandydatem, który właśnie aplikował do firmy. Masz nadzieję, że dostaniesz się na stanowisko, ale jednocześnie nie jesteś pewny, co się teraz wydarzy. Pamiętaj, że 4 na 10 respondentów badania Pracuj.pl wskazuje, że najtrudniejsze jest dla nich czekanie na informację zwrotną od pracodawcy po wysłaniu CV. Zaczynasz się denerwować – odpowiedzą, czy nie? Dlaczego to tak długo trwa? Narzędziem, które pozwala objąć umysłem cały wachlarz emocji, które towarzyszą w rekrutacji kandydatom, ale też rekruterom czy hiring managerą są mapy podróży kandydata.

Candidate journey map, czyli co?

Mapa podróży kandydata (ang. candidate journey map) to nic innego jak narzędzie, które pozwala  zobaczyć cały proces rekrutacyjny z perspektywy kandydata – od pierwszego kliknięcia na ogłoszenie o pracę, aż po moment, kiedy dostaje się telefon z informacją, że został wybrany (albo… nie). Dzięki takiej mapie możesz zobaczyć, jak kandydaci postrzegają każdy etap i jakie emocje towarzyszą im w trakcie rekrutacji. A co najlepsze, pomoże ci to zoptymalizować cały proces, żeby kandydaci w końcu mówili „wow, to była rekrutacja marzeń!”.

Oto mapa podróży kandydata, którą jako zaliczenie przygotowała na moich zajęciach na podyplomowych studiach EB na Koźmińskim jedna z moich studentek.

Dlaczego warto tworzyć candidate journey map?

Mapa podróży kandydata to bez wątpienia jedno z moich najulubieńszych narzędzi wspierających budowę doświadczeń kandydatów. Nic tak nie pomaga w złapaniu szerokiej perspektywy, zrozumieniu różnych potrzeb poszczególnych interesariuszy procesu czy określeniu silnych i słabych obszarów w procesie. A konkretnie?

5 kroków do wyjątkowego candidate experience

Stworzenie mapy pomoże ci:

  • Zoptymalizować proces – Przejrzysz każdy etap i sprawdzisz, gdzie mogą występować wąskie gardła. Mapa ułatwia Ci określanie ile czasu trwa każdy etap rekrutacji, jakie blokery na drodze napotyka kandydat (oraz rekruter czy hiring manager).
  • Poprawić doświadczenie kandydata – Każdy etap rekrutacji to szansa na zrobienie dobrego wrażenia. Zrozumienie, co kandydat (rekruter czy hiring manger)  czuje i myśli na każdym kroku, pozwoli ci zaprojektować proces, który zaskoczy go na plus. Długie oczekiwanie na informację zwrotną po aplikacji (spowodowane tym, że hiring managerowie nie oceniają na bieżąco CV), brak jakościowej informacji o statusie czy powodach odrzucenia, nieprzekonująca oferta? Dobra mapa pokaże wszystkie słabości i ułatwi ich optymalizację.
  • Zwiększyć efektywność rekrutacji – Wraz z eleminacją wąskich gardeł, a później skupieniu się na budowie efektu wow działania rekrutacyjne stają się po prostu skuteczniejsze.

Candidate experience – jak zbudować proces z efektem wow?

Z czego składa się candidate journey map?

To jak będzie wyglądać mapa podróży kandydata zależy w dużej mierze od Ciebie. To o czym musimy pamiętać to:

  • Określenie momentu początkowego i końcowego podróży (np. lektura ogłoszenia o pracę i przyjęcie oferty pracy w firmie)
  • Określenie etapów, kamieni milowych, które dzieją się pomiędzy początkiem i końcem (np. analiza oferty, aplikacja na ofertę, udział w procesie rekrutacyjnym, decyzja kandydata). Pamiętaj, że nie ma jednego słusznego podziału na etapy. Możesz wprowadzić taki podział, jaki będzie wygodny dla Ciebie i Twojego zespołu
  • Perspektywa kandydata – ja bardzo lubię skupiać się na dwóch obszara: uczuciach kandydata na danym etapie i potrzeby kandydata na danym etapie. Jeśli chcesz możesz włączyć do mapy więcej interesariuszy – podobny podział na potrzeby i uczucia przyda się w przypadku wchodzenia w perspektywę rekrutera czy hiring managera.
  • Punkty styku (ang. touchpoints) – czyli każdy kontakt między kandydatem, a pracodawcą, który pojawai się podczas jego podróży rekrutacyjnej. Ich katalog jest bardzo długi – to reklamy, ogłoszenia, opinie o pracodawcy, ale też SMS czy mail od rekrutera, który kandydat otrzyma w procesie rekrutacji. Określając punkty styku nie bój się wklejać do mapy konretnych przykładów – screenów ogłoszeń o pracę, makiety strony www, czy szablonów wiadomości. Im więcej danych zbierzesz, tym lepiej zrozumiesz z jakim doświadczeniem wychodzi z procesu kandydat.
  • Momenty WOW i punkty bólu – mając już punkty styku możesz decydować, które z nich budują przewagę Twojej firmy – to tak zwane momenty WOW, a które są wąskimi gardłami i przyczyniają się głównie do (wewnętrznego) bólu i frustracji kandydata.

Mając tak dużo informacji zebranych w jednym miejscu, kolejny krok przychodzi na naturalnie – to rekomendacje zmian, które powstają w wyniku zespołowych dyskusji.

 

Gotowy szablon mapy może wyglądać choćby tak, jak ten stworzony przeze mnie w Muralu. Możesz go skopiować i zniego skorzystać.

Czas na Ciebie

Candidate journey map to narzędzie, które może diametralnie zmienić sposób, w jaki przeprowadzasz rekrutację. Zrozumienie emocji i doświadczeń kandydatów pomoże Ci stworzyć proces, który nie tylko przyciąga najlepsze talenty, ale także pozwala im poczuć się docenionymi na każdym etapie. A to z kolei oznacza lepsze wyniki, mniejsze ryzyko utraty kandydatów i – kto wie – może nawet polecenia Twojej firmy wśród innych profesjonalistów.

Pamiętaj, że chętnie przygotuję mapę podróży kandydata wspólnie z Tobą i Twoim zespołem. Jeśli potrzebujesz wsparcia, daj znać!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.