Aż wstyd się przyznać, że ostatni raz o pracodawcach na Insta pisałam… 2018 roku. Wtedy była to nowinka, dzisiaj …  po prostu codzienność komunikacji employer brandingowej.

Instagram to doskonałe miejsce do komunikacji pracodawców. Daje on szansę na prowadzenie stosunkowo nieformalnej komunikacji firmy, ułatwia pokazywanie kulis pracy w organizacji, ale też jej wartości, projektów i procesów oraz korzystania z treści tworzonych przez pracowników. Serwis od lat utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych społeczności na świecie.

Instagram – statystyki, które warto znać

Aby skutecznie wykorzystać Instagram w działaniach employer brandingowych, warto zrozumieć jego specyfikę. Oto kilka statystyk, które pomogą wejść w instagramową rzeczywistość.

  • Instagram liczy 800 milionów użytkowników na całym świecie, z czego 5,9 mln stanowią Polacy. W Polsce z Instagrama korzystają przeważnie kobiety – 58%, natomiast mężczyźni w wieku powyżej 13 roku życia stanowią ok. 42%.
  • Użytkownicy Intagrama (aż 65%) szukają na nim rozrywki. Dla pracodawców to kluczowa wskazówka. Aby treści na Instagramie budowały zasięgi, muszą być zabawne.
  • Obok TikToka, Instagram to serwis najchętniej wybierany przez najmłodsze pokolenie. Jeśli Twoja firma chce dotrzeć właśnie do kandydatów z młodego pokolenia te media społecznościowe to must have.

Nie można już liczyć, że informacje o naszej firmie, potencjalni pracownicy znajdą w sieci na przykład za pomocą wyszukiwarek internetowych. Dlaczego? Ponieważ jak pokazują badania eMarketer.com coraz rzadziej z nich korzystają.

  • Siłą Instagramy jest format „Story”. Te najbardziej popularne to storisy, z któtką narracją. Świetnie sprawdzi się mieszanka mówionych wideo, zdjęć i tekstu . Kolejne lubiane i popularne rozwiązanie to stories z quizami i ankietami.

    Źródło: https://blog.hubspot.com/marketing/instagram-story-formats

  •  Najskuteczniejsze jeśli chodzi o budowę zasięgu pozostają rolki. Generują one 2x większy zasięg niż pozostałe rodzaje treści na Instagramie.

Profile pracodawców na Instagramie, które warto śledzić

Liczba pracodawców, którzy wchodzą w Instagram rośnie. Część z nich cały czas swoją komuniakcję opiera o zdjęcia, ale jest też grupa, która swoją rozpoznawalność i zasięgi buduje na rolkach i relacjach (a te są przecież instagramową codziennością). Poniżej przedstawiam moje subiektywne zestawienie pracodawców, których lubię śledzić na Insta.

Magenta Team

To bez dwóch zdań jeden z moich ulubionych profili na Insta.  Do Magenta teamu zaglądam z zainteresowaniem. Bardzo cenię konsekwencję tworzenia treści, jej regularność i jakość. Na profilu znajdziecie mnóstwo rolek, które z jednej strony odpowiadają na instagramowe trendy, a z drugiej bardzo konsekwentnie pokazują wyróżniki, wartości i rzeczywistość magentowego teamu.

No Good.io

Pierwszy przykład zagranicznego pracodawcy na Instagramie, i to jaki! No Good to amerykańska agencja marketingowa, która na wyższy poziom wniosła format „reality show” na Instagramie. Absolutnie uwielbiam ironiczny, komediowy sposób, w który pokazują firmową codzienność. Duża część tworzonych przez ich treści ma charakter na tyle uniwersalny, że stają się serwisowymi viralami.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez NoGood ™️ (@nogood.io)

Uczmy pracowników korzystać z social media!

Starbucks Partners

To bez dwóch zdań, jeden z moich ulubionych profili na Instagramie, który działa praktycznie od początku istnienia seriwus. Mam poczucie, że Starbucks do perfekcji opanował zbieranie treści, przygotowywanych przez pracowników z różnych kawiarni na terenie całych USA. Jest różnorodnonie (bo i produkt i codzienność korporacyjna, i kulisy pracy), ciekawie pod kątem formatów (bo naprawdę znajdzie się tu wszystko), no i autentycznie (na profilu często udostępniane są reposty treści publikowanych przez samych pracowników). Bardzo polecam ten profil!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Starbucks (@starbucks)

Praca w IKEA

Prawdziwy dinozaur polskiego Instagrama, od lat prowadzony na tym samym wysokim poziomie. Kiedy na swoim instagramie zapytałam, o Wasze ulubione profile pracodawców najczęściej wskazywaliście własnie „Pracę w IKEA”. Wcale się nie dziwię. To profil różnorodny, zbierający treści ze wszystkich polskich sklepów marki oraz centrali. Przeplatają się na nim treści produktowe (nowości, hity), kulisy pracy (na przykład jak powstają wnętrzna w sklepach IKEA), przykłady projektów czy rytuałów zespołowych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Praca w IKEA (@pracawikea)

Benefity a pokolenia. Jakich rozwiązań oczekują poszczególne generacje pracowników

EY Polska Kariera

Konsulting podany w lżeszej formie. Bardzo często Instagram EY oddawany jest w ręce najmłodszego pokolenia pracowników – stażystów i praktykantów. Wspólnie z zespołem odwiedzamy targi pracy, patrzymy na kulisy konkursów, programów mentoringowych i przyglądamy się kulturze pracy firmy z Wielkiej Czwórki. Choć nie jestem grupą docelową (bo na pierwszy rzut oka widać, że są to studenci), bardzo chętnie poglądam jak wygląda praca w konsultingu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez EY Polska Kariera (@eyplkariera)

Clearcode

Profil, na który zwróciliście moją uwagę właśnie na Instagramie. Bardzo podoba mi się jego lekkość i to jak oddaje głos w ręce pracowników (z róznych poziomów struktury). Clearcode podejmuje na Instagramie różne tematy, od prezentacji wartości, przez programy mentoringowe, culture booka po temat boomerangów w organizacji. Mnie swoim podejściem ujęli!

 

Czas na Ciebie

Kogo warto w Twojej opinii dodać do subiektywnego zestawienia pracodawców na Instagramie! Napisz koniecznie w komentarzu, albo po prostu podaj tekst dalej!

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.