Przyjęcie pożegnalne, uścisk ręki prezesa, upominek – zegarek, kwiaty, wspólne zdjęcia. Tak najczęściej wygląda pożegnanie pracownika odchodzącego na emeryturę. Czy na tym relacje z emerytami powinny się kończyć?

Liczba emerytów w Polsce z roku na rok rośnie i będzie rosnąć. Dzisiaj jak informuje money.pl za GUSem kobiet i mężczyzn w wieku 65+ jest 7,35 mln. W roku 2060 ich liczba może zwiększyć się do co najmniej 9 mln, a w skrajnym scenariuszu będzie ich ponad 11 mln.

Takie statystyki to dla pracodawców kolejne wyzwanie. Temat pożegnania emerytów będzie podejmowany we współczensych firmach coraz częściej.

Emerytura – kamień milowy w karierze każdego pracownika

Emerytura to graniczny punkt, wyznaczający nowy, nieznany etap w życiu. To zerwanie z często wieloletnią rutyną, ale walka z poczuciem braku autorytetu, bezcelowości dalszego życia. I mam poczucie, że w codziennej bieganinie zapominamy, jak bardzo emocjolany może być dla odchodzących na emeryturę pracowników.

@yahoonews

Master Sergeant John Holman got emotional as his colleagues bid him farewell, before he retires from the Port St. Lucie police force after 30 years. #retirement #policeofficer #policetiktok #copsoftiktok #Florida #PortStLucie #news #yahoonews

♬ Stories 2 – Danilo Stankovic

Pożegnanie emeryta

Osoba odchodząca na emeryturę zasługuje na wyjątkowe pożegnanie. Nie takie w biegu, z wypisywaną na szybko kartą. Ale pożegnanie przemyślene, oddające szacunek i sympatię współpracownikowi. Świetnym przykładem nieszablonowego podejścia jest choćby to pożegnanie odchodzącej na emeryturę nauczycielki w szkole podstawowej. Jak zwykle przy tego typu działaniach

liczy się personalizacja i uwaga, którą od współpracowników otrzymuje odchodzący pracownik.

@goodnewscorrespondent

After almost 40 years of teaching, this elementary school teacher retires and receives a beautiful surprise tribute from students and co-workers as she exits the building. Congratulations and happy Retirement Paqui!

♬ original sound – Good News Correspondent

Bumerangi. Pracownicy, którzy wracają

Emeryci w działaniach employer brandingowych

Emeryci w komunikacji pracodawców widoczny są najczęściej raz – przy okazji postów publikowanych w social media z okazji z ich odejścia. I choć takie działanie jest z mojej perspektywy bardzo dobre i warte doceniania – na pewno nie wykorzystuje ono jednak w całości potencjału relacji z emerytami.

Emeryci w kampaniach rekrutacyjnych

Emeryci to jednak grupa, którą bez dwóch zdań warto pokazywać w bieżących działaniach employer brandingowych. To przecież świadectwo szacunku pracodawcy do nich, ich wiedzy, doświadczenia i wkładu w codzienność organizacji. To również ważny sygnał wysyłany do potencjalnych kandydatów.

Pracodawca pokazujący emerytów w swojej komunikacji podkreśla stabilność zatrudnienia, ale długoletnie inwestowanie w pracowników w każdym wieku i na każdym etapie kariery.

Pani Bożena, emerytowana stewardessa jest twarzą trwających właśnie działań rekrutacyjnych LOTu. Źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=779361570900281&set=a.634010598768713

Emeryci a komunikacja wewnętrzna

Wraz ze wzrosty odsetka emerytów wśród byłych pracowników firmy, pracodawcy powinni rozważyć włączanie ich w bieżące wydarzenia firmowe, choćby

  • organizację dla nich wigilii lub spotkań okołoświątecznych
  • zapraszanie ich na firmowe imprezy (świąteczne, karnawałowe czy letnie pikniki rodzinne)

Kim są Twoi odbiorcy? 3 popularne błędy, których należy unikać przy tworzeniu person

Emeryci a budowa świadomości marki

Odejścia na emeryturę to po prostu ciekawy, bardzo rzadko wykorzystywany (w Polsce właściwie w ogóle) kontekt komunikacyjny. Jedna z najbardziej pamiętamy kampanii, gdzie przeplata się wątek marki pracodawcy, marki produktowej i emerytury właśnie to ten spot BWM sprzed 4 lat.

Czas na Ciebie!

W jaki sposób w Twojej firmie wspierani są byli pracownicy – emeryci? Jak są oni żegnani? Czy obowiązuje jeden standard czy forma, agenda, upominki są zawsze szykowane w zależności od odchodzącej na emeryturę osoby? A co później? Czy byli pracownicy pozostają w kontakcie w firmą? Jestem bardzo ciekawa Twoich doświadczeń w obszarze relacji firmy z emerytami. Czekam na Twoje komentarze, a jeśli tekst okazł się dla Ciebie wartościowy, podaj go dalej!

Miłego dnia!

Maja

 

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.