Nareszcie mogę to napisać! Ruszyła przedsprzedaż mojej drugiej książki „Onboarding. Aby początek nie był końcem”. Na rynku ukaże się 17 października 2023 roku. Warto zamówić ją jednak już dziś.

Co zyskasz kupując ksiażkę wcześniej, w przedsprzedaży?

Już wyjaśniam, korzyści jest kilka 🙂

  1. Wszystkie zamówione w przedsprzedaży książki osobiście podpiszę (choćbym miała w magazynie wydawcy spędzić cały dzień, albo i dłużej).
  2. Kupując w przedsprzedaży korzystacie z zniżki: drukowaną książkę kupicie za 99 zł, ebook za 79 zł, a pakiet – książke drukowaną i ebook za 119 zł.
  3. Książki kupione w przedsprzedaży trafią do Was w pierwszej kolejności

Książkę wydaję w formacie self-publishingu. Co to oznacza dla Ciebie? Ano to, że „Onboarding. Aby początek nie był końcem” dostępna będzie tylko i wyłącznie na mojej stronie internetowej. O tu.

Onboarding. Aby początek nie był końcem

 

Skąd temat książki?

Kiedy na rynku ukazała się moja pierwsza książka “Candidate experience. Jeszcze kandydat czy już klient?”, w której opisywałam doświadczenia rekrutacyjne kandydatów na rynku pracy, szybko pomyślałam, że dobrym pomysłem byłoby pociągnięcie wątku tej podróży… Bo samo zrekrutowanie człowieka to przecież nie koniec przygody. Nowego pracownika trzeba jeszcze w organizacji utrzymać. Kiedy patrzymy na raporty podsumowujące onboardingową rzeczywistość, jest ona zwyczajnie bardzo smutna. Badania Gallupa pokazują, że tylko 12% pracowników uważa onboardingi swoich organizacji za dobre. Inne badania pokazują, że prawie 60% procesów onboardingowych koncentruje się na omawianiu procesu i pracy papierkowej.

Co tu dużo mówić – onboarding pracowników to jeden wielki brak! Brak odpowiedniego powitania, brak wprowadzenia do organizacji, brak omówienia roli, brak postawionych celów, brak podsumowania okresu wdrożenia ale też brak zrozumienia roli onboardingu przez przełożonego i zespołu nowozatrudnionego pracownika. A ten proces wcale nie musi tak wyglądać.

Książkę kupisz w formie drukowanej, e-booku lub w pakiecie (druk + ebook)

Do czego może przydać się książka?

Książka składa się z sześciu rozdziałów. W każdym z nich znajdziesz teorię, praktykę, popartą onboardingowymi historiami pracodawców, przykładami z rynku oraz zadaniami praktycznymi do wykonania samodzielnie lub w zespole. A to oznacza, że będzie można korzystać z niej przynajmniej na kilka sposobów.

Uporządkowanie wiedzy

Dla jednych książka będzie narzędziem do uporządkowania wiedzy. Starałam się w niej omówić  wszystkie tematy związane z onboardingiem pracowników. Od teorii (rozdział 2), przez omówienie etapów onboardingu (rozdział 3), rozróżnienie ról oraz pracowników zaangażowanych w proces onboardingu (rozdział 4), omówienie procesu pracy nad całym procesem i przybliżenie, jak nowa technologia może pomóc w skutecznym wdrażaniu nowych pracowników (rozdział 5), po zwrócenie uwagi na przyszłość procesów onboardingowych (rozdział 6).

Inspiracje i dobre praktyki z rynku

Dla innych książka może być źródłem inspiracji. Na jej stronach opisuję historie organizacji o różnym profilu działalności, wielkości czy strukturze. Każda z nich ujęła mnie w swoim podejściu do onboardingu czymś innym. Boldare wprowadza pracowników w zupełnie nowy świat holakracji i musi dołożyć wszelkich starań, by nowe osoby potrafiły odnaleźć się w tym, zupełnie innym od klasycznego, sposobie zarządzania. Toyota Manufacturing Poland wzorowo wykorzystała nowy proces onboardingu do ograniczenia rotacji. Leroy Merlin nie boi się wdrażać pracowników przez 7 miesięcy, a Future Processing dba o zróżnicowanie osób zaangażowanych w onboarding – są nimi nie tylko HR i zarząd, lider i buddy, ale też opiekun pracownika wdrażający do projektu. A przecież w książce opisuję też onboardingowe historie Biedronki, Lidla, CRIDO, Borg Warner, CD Projekt, Traffita czy Leroy Merlin Polska.

Zeszyt ćwiczeń

Będą też tacy, dla których książka będzie po prostu służyć jako drogowskaz do prac nad własnym procesem onboardingu. Pomogą w tym zadania, które wplotłam w poszczególne rozdziały.

Czy ktoś już ją czytał?

Oczywiście, że tak! Pierwszą, bardzo przedpremierową wersję czytała Olga Żółkiewicz. Pierwszą reakcją Olgi po lekturze była wysłana do mnie emotikonka 🔥🔥🔥. Kiedy emocje opadły, Olga napisała też kilka zdań do okładkowej recenzji.

Trzymasz w dłoniach kompletny przewodnik po onboardingu. Zazdroszczę, że będziesz czytać go po raz pierwszy.

Na długo przed premierą książkę czytała też Anita Wojtaś-Jakubowska, które komentarze pomogły nadać publikacji finalny kształt. A oto co napisała o niej Anita:

Książka Mai to coś więcej niż publikacja o onboardingu. To szczegółowy podręcznik dla wszystkich, którzy myślą o retencji pracowników i… świetnych wynikach biznesowych. Lektura obowiązkowa dla HR i menedżerów – a może nawet przede wszystkim dla nich.

Ostatnim recenzentem został Mateusz Jabłonowski. Co sądzi o publikacji?

Maja w najnowszej publikacji zabiera nas w ciekawą i kompleksową podróż po meandrach onboardingu. Proces, który realizuje niemal każda organizacja – jak wskazują rynkowe dane i obserwacje pracowników – nadal jest często naszą branżową piętą Achillesową, która w rezultacie negatywnie wpływa na doświadczenia nowo zatrudnionych pracowników.

Jak pisało się książkę?

Za długo! W porównaniu książki o CX był to proces wieloletni, którego kumulacja nastąpiła w pierwszej połowie tego roku. Najpierw długo zbierałam się do proces, później, w 2021 roku nastąpił pierwszy rzut pisania, a później… prawie 1,5 roczna przerwa. Do tekstu wróciłam zimą tego roku i od tego czasu już jakoś poszło.

Skąd pomysł na self-publishing?

Współpraca z wydawnictwem daje ogromne poczucie bezpieczeństwa, ale też wymaga zgody konkretny schemat pracy nad książką. Self publishing to większe ryzyko (w końcu sama ponoszę od początku wszystkie koszty związane z tym projektem – projekt, skład DTP, korektę, koszt sklepu no i … drul), ale też większa możliwość wpływu na to, jak książka ma wyglądać i jak później będzie wyglądać jej promocja. I przyznaję się, że właśnie ten element, poparty doświadczeniami Kasi Tang i Karoliny Latus z ich self-publishingiem przekonał mnie to rozpoczęcia tej przygody.

Więcej zdradzać nie będę. Myślę, że kulisy pisania to dobry temat na spotkania autorskie i live’y – co sądzicie o tym pomyśle?

Do sklepu zapraszam tędy 🙂

 

Podsumowując

  • Książkę w przedsprzedaży jak i później będzie można kupić tu, na sklepie bloga Gojtowska.com
  • W czasie przedsprzedaży, która potrwa do 17.10.2023 książke, e-book i pakiet (książka+ebook) można kupić w promocyjnych cenach. Kolejno: 99 zł, 59 zł i 119 zł.
  • Nie wahajcie się dzielić tą radosną nowiną ze swoimi HR-owymi znajomymi 🙂

To co, namówiłam Cię do zakupu?

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.