Welcome pack to wisienka na onboardingowym torcie. Jak stworzyć powitalny upominek, który ucieszy nowego pracownika, ale równocześnie jego produkcja nie obciąży zbytnio działu HR?

Welcome pack, czyli upominek powitalny wręczany pracownikom pierwszego dnia w nowej organizacji to bez wątpienia jeden z najchętniej wprowadzanych elementów procesu onboardingu. Niestety z moich doświadczeń wynika, że welcome packi choć powinny u nowozatrudnionych osób budować efekt wow, przekładają się u nich na efekt meeeh.

O czym zatem warto pamiętać, gdy pracujemy nad upominkami powitalnymi dla nowych pracowników?

Welcome pack powinien być użyteczny

To co nowi pracownicy znajdują w swoich powitalnych upominkach zależy w dużej mierze od kreatywności osób zaangażowanych w projekt i … budżetu. Najczęściej są to: materiały biurowe (77%, kubki czy butelki na napoje (62%), odzież z logo firmy (58%), torby bawełniane (50%) czy produkty elektryczne (28%). Ale czy te produkty przydadzą się każdemu pracownikowi? Produkcję welcome packów warto poprzedzić więc choćby wywiadami z konkretnymi grupami pracowników, by dowiedzieć się jakie gadżety przydają im się w codziennej pracy (albo jakich gadżetów w tej pracy im brakuje).

Bluza, czapka z daszkiem, butelka i karteczka powitalna – to skład welcome packu Canal+. Więcej: https://www.merchup.com/case-study/canal-gamfi/

15 pomysłów na welcome pack

Nie wielkość, a jakość

Gdy projektowym ograniczenie w welcome packu jest budżet, szczególnie ważne jest by zadbać o jakość produktów, które w powitalnym zestawie znajdzie nowy pracowników. Im lepiej dobierzemy produkty, które pierwszego dnia pracy otrzymają, tym większa szansa, że będą oni z nich korzystać przez długie lata.  W podjęciu decyzji pomóc mogą gotowe zestawy welcome packów. W ich przypadku jakość idzie w parze z przystępną ceną.

Przykładowy, gotowy zestaw onboardingowy od MerchUp. W zestawie znajdują się: W zestawie znajduje się: bluza kangurek; butelka z sitkiem; długopis z gumką do ekranu; notatnik Moleskine A5; kartka powitalna, którą możecie podpisać ręcznie i dodać welcome packowi odrobiny personalizacji!

Opakowanie ma znaczenie

W welcome packu bardzo ważne jest też jego opakowanie. Oczywiście, może za nie posłużyć firmowa torba wielorazowa, ale o ile fajnie wygląda zestaw, który zapakowany jest w estetyczne, nawiązujące kolorystycznie do brandingu firmy pudełko, z ręcznie wypisanym imieniem nowego pracownika.

Nawet mały, gotowy zestaw welcome packów od MerchUp jest zapakowany w estetyczne pudełko, na którym Wy… możecie dodać kilka słów od siebie.

Dobry onboarding. Z ilu etapów się składa?

Welcome pack nie powinien być obciążeniem dla zespołu HR

Praca nad produkcją, konfekcjonowaniem, a później dystrybucją welcome packów dla nowych pracowników wcale nie musi być obciążeniem dla zespołu HR. A jak pokazują badania MerchUp, w zdecydowanej większości organizacji – jest.

Ponad 77% pracodawców kompletując welcome pack każdy produkt zamawia u innego dostawcy! A później poświęca dodatkowy czas na koordynację dostaw, pakowanie i wysyłkę prezentów. Najczęściej zajmuje się tym zespół administracji (36%), HR (30%) lub dział marketingu (22%).

A przecież to tylko dodatkowe obciążenie dla zespołu, które oznacza dodatkowe koszty! W tym czasie czy Office Manager, czy zespół HR czy zespół marketingu mógłby zająć się zupełnie innymi zadaniami, a koordynację projektu welcome pack – wyoutsourcować.

Jest to możliwe dzięki usługom typu Gifting as a Service (GaaS). Usługę tę oferuje choćby partner dzisiejszego wpisu – firma MerchUp.

Jak działa GaaS? 

  1. Wspólnie z dostawcą przechodzisz przez proces projektowania i produkcji welcome packów. W MerchUp możesz skorzystać z gotowych zestawów lub stworzyć welcome pack od podstaw.
  2. Następnie otrzymujesz formularz zamówieniowy oraz arkusz ze stanami magazynowymi welcome packów.
  3. Zamawiasz, a Twój partner rozsyła welcome packi, kiedy i gdzie tylko chcesz!
  4. Usługa rozliczana jest w modelu miesięcznym. Bazą wyjściową do ustalenia abonamentu jest ilość realizowanych miesięcznie wysyłek.

Porównując koszt usługi z kosztem roboczogodzin, które pracownicy firmy poświęcają na koordynację procesu welcome packów możecie być zaskoczeni… ile pieniędzy straciliście!

Jak wyglądają Wasze welcome packi?

Czy pracownicy Twojej firmy otrzymują welcome packi? Jeśli tak, to co w nich znajdą? Podziel się swoim przykładem komentarzu, podeślij mailem, z pomocą Facebooka czy Linkedina. A jeśli poniższy post jest dla Ciebie ciekawy, to koniecznie podaj go dalej. Będę Ci za to bardzo wdzięczna.

Tekst powstał we współpracy z MerchUp.

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.