Z jednej strony do grudniowego szaleństwa prezentowego jeszcze sporo czasu, z drugiej jeśli myślimy o upominkach dla pracowników, może być to ostatni moment na ich zamówienie. Przychodzę więc z pomocą i pomysłami na świąteczne prezenty.

Lubimy otrzymywać prezenty. Nic więc dziwnego, że 97% pracowników uważa, że dawanie pracowników prezentów przez pracodawcę do dobra praktyka. Nawet drobny upominek:

 • to dla pracownika sygnał, że jego praca jest doceniana (62%)
 • poprawia samopoczucie (56%)
 • daje poczucie, że pracodawca dba o pracownika (50%)
 • podnosi motywację pracownika (46%)

Okres bożonarodzeniowy to moment, w którym pracodawcy (zarówno w Polsce, jak i na świecie) najchętniej obdarowują swoich pracowników.

Statystyczne prezenty dla pracowników

Badanie „Mikołaj w pracy… podarunki dla pracowników 2019”, przeprowadzone przez HBRP/ICAN Institute i Edenred potwierdza, że ponad 70% pracodawców w okolicach grudnia przygotowuje dla swoich pracowników upominki. Ma to bez wątpienia związek z bożonarodzeniową tradycją wręczania sobie prezentów, ale koniec roku to również dobry moment, by podziękować pracownikom za ostatnie 12 miesięcy pracy.

Happy Lilo And Stitch GIF

Z tego samego badania wynika jednak, że aż 1/4 pracowników jest niezadowolona z prezentów otrzymywanych od firmy. Z czego może to wynikać?

Z mojej perspektywy to brak dopasowania do potrzeb pracowników. Prezenty wybierane są nie w oparciu o dane, ale przypuszczenia osób je zamawiających.

Jakie prezenty dla pracowników wybierać?

Jak wybrać zatem idealne prezenty świąteczne dla pracowników?

 • Po pierwsze, warto sięgnąć po dane historyczne i sprawdzić, które prezenty z lat wcześniejszych najbardziej przypadły pracownikom do gustu.
 • Kolejna opcja to weryfikacja potrzeb pracowników i zebranie opinii nt. ich wymarzonych prezentów świątecznych
 • Warto również przyjrzeć się danym rynkowym i zweryfikować jakie upominki od pracodawców najchętniej przyjmują polscy pracownicy.

Badanie HBRP/ICAN Institute i Edenred wskazuje, że najmniej doceniane są przez pracowników prezenty, które tak naprawdę są firmowymi gadżetami –  kubkami, notesami. To, czego oczekują pracownicy to prezenty, które będą idealnie skrojone do ich potrzeb lub zwyczajnie użyteczne. Jednym z najbardziej oczekiwanych upominków jest… dofinansowanie zakupów świątecznych, czyli przekazanie pracowników bonów zakupowych lub kart przedpłaconych. Co jeszcze warto sprezentować pracownikom?

Karta podarunkowa

Jak pokazują wyniki raportu „Prezenty dla pracowników”, cenią sobie oni przede wszystkim upominki praktyczne. Do tych najwyżej ocenianych należą karty podarunkowe. Oferują je dzisiaj praktycznie wszystkie sklepy: księgarnie, drogerie, sklepy jubilerskie, RTV/AGD – wymieniać można bez końca. A ja wspólnie z partnerem dzisiejszego wpisu – firmą Decathlon chciałam zwrócić Waszą uwagę właśnie na karty proponowane przez tę firmę.

Co wyróżnia to rozwiązanie?

 • Można ją zrealizować na stronie decathlon.pl, w każdym z 60 sklepów w Polsce oraz 15 krajach europejskich – a to oznacza, że będzie to dobry prezent zarówno dla pracowników z Polski, jak i z Europy.
 • Karta jest dostępna w 2 wariantach: elektronicznym z możliwością personalizacji i fizycznym z certyfikowanego materiału ekologicznego.
 • Kartę można wykorzystać na cały asortyment sklepu offline i online (czyli produkty obejmujące ponad 90 dyscyplin sportowych!).
 • Minimalna wartość zasilenia karty to 20 zł, a maksymalna 1000. Dla zamówień wielu kart na kwotę 10 000 zł i powyżej firma przewiduje rabaty.

Więcej informacji nt. kart podarunkowych decathlon znajdziesz tutaj.

Kartę podarunkową Decathlon możesz zamówić tutaj.

Zdalna wigilia firmowa – 5 pomysłów na wirtualne świętowanie

Personalizowany upominek rzeczowy

To, co sprawia, że prezent nabiera specjalnej mocy jest jego personalizacja. Właśnie tym tropem poszedł w 2018 roku zespół Dunning, Kruger & Associates, którego pracownicy pod choinką znaleźli spersonalizowane figurki LEGO… przedstawiające ich samych. Na przygotowanie tego spersonalizowanego prezentu elfy z DK&A poświęciły ponad 300 godzin! Przyznacie jednak, że warto było.

Świąteczne ubranie

Co to za świąteczny czas bez okołobożonarodzeniowych bluz, swetrów czy skarpetek. Tematyczne bluzy dla swojego zespołu przegotowywał swego czasu zespół Marketing Investment Group.

Bluzy z motywem świątecznym, które otrzymywali w prezencie pracownicy firmy.

Książka

Książka to zawsze dobry pomysł na prezent – pomoże spojrzeć na dany problem inaczej, da przestrzeń do rozwoju, przybliży pomysł na rozwój całej organizacji czy konkretnego obszaru. Moje pomysły na książkowe prezenty zamieszczam na blogu regularnie – znajdziesz je choćby tu oraz w poniższym zestawieniu pozycji, które sama chętnie znalazłabym pod choinką.

10 książek, które zmieniły moje patrzenie na HR i nadają się na prezent

Czas na Ciebie

Jestem ciekawa, jaki był Twój najlepszy prezent okołobożonarodzeniowy, który otrzymałeś od swojego pracodawcy? A może Ty i Twój zespół macie na swoim koncie wartą pokazania innym realizację? Z niecierpliwością czekam na Twoje komentarze, przykłady, ale też udostępnienia tekstu dalej. Może dzięki nim wspólnie zainspirujemy do stworzenia niezapomnianych, świątecznych prezentów dla pracowników?

Christmasgift GIF by Maroonstudio

Miłego dnia!

Maja

Partnerem tekstu jest Decathlon Polska.

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.