Zaufanie to dziś jeden z największych problemów pracodawców. Kandydaci i pracownicy nie ufają firmom, a firmy kandydatom i pracownikom. Jak pracować nad zaufaniem w organizacji?

Ten tekst pewnie czekałby na swoją kolej jeszcze jakiś czas, gdyby nie SYZYGY, które ogłosiło wprowadzenie nielimitowanych, płatnych urlopów dla wszystkich swoich pracowników. Kiedy przeczytałam tę wiadomość, najpierw z uznaniem pokiwałam głową. A później zajrzałam do komentarzy pod postem informującym o zmianie. I zamarłam.

Pop Tv Reaction GIF by Schitt's Creek

Wśród wielu głosów entuzjazmu dla samego pomysłu, kierunku, w którym podąża firma, wyraźnie przebijały się pytania o sposób kontroli pracowników oraz pomysły na radzenie sobie z urlopowymi nadużyciami. Biła z nich jedna myśl – pracownikom nie można ufać.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Czy można ufać pracodawcom?

A zatem – pracownicy oszukują, naciągają i tylko czają się na odpowiedni moment my móc symulować pracę, prawda? A jak jest z pracodawcami? Czy im można zaufać? Prawda jest taka, że firmy podważają zaufanie do siebie samych. Właściwie jeszcze zanim człowiek zacznie w niej pracę. Pierwszy przykład z brzegu (wypatrzyła go Agnieszka Danowska) – brak informacji o stawkach wynagrodzeń lub manipulowanie nimi (jak na poniższym zdjęciu). Jak takie podejście przełoży się na zaufanie kandydata, a później pracownika do organizacji?

Źródło: https://www.linkedin.com/posts/agnieszka-danowska-tomczyk-5981481a1_%C5%82%C3%B3d%C5%BA-osiedle-koziny-prze%C5%82om-wrze%C5%9Bnia-i-activity-6851158359802961920-jn5V

Fundament działania każdej organizacji

Głęboko wierzę, że

zaufanie (rozumiane jako przekonanie, że czyjeś słowa, informacje są prawdziwe) powinno być kamieniem węgielnym każdej organizacji.

Zdaję sobie również sprawę, że tak nie jest. Potwierdzają to badania, na czele z Edelman Trust Barometer 2021, który badania poziom zaufania do jednostek, organizacji i instytucji.

Mierzymy się dziś z globalnym kryzysem zaufania, który od dłuższego czasu cieniem pada również na relacje na linii pracodawcy – pracownicy.

Wyniki potwierdzaja spadek zaufania praktycznie wobec każdej badanej grupy: prezesów firm, zarządów, szeregowych pracowników, ekspertów. Źródło: Edelman Trust Barometer 2021 https://www.edelman.com/

Czy pracownicy ufają pracodawcom w dobie koronawirusa?

Jak budować zaufanie w organizacji?

Pracodawcy mają więc wiele do zrobienia. Od czego zacząć? Niestety nie ma tu jednej prostej odpowiedzi. Wybrałam jednak dla Was 2 kierunki, od których na pewno warto zacząć pracę nad zaufaniem w organizacji.

Transparentna komunikacja i spełnianie obietnic

Choć zdania w tej sprawie są podzielone, głęboko wierzę, że transparentna komunikacja w organizacji (rozumiana nie tylko jako informowanie o efektach, ale też przyczynach procesów, czy konkretnych procesach decyzyjnych) może przyczynić się do budowy zaufania w organizacji. Ważne jest jednak, by transparentna komunikacja i składane w jej ramach obietnice były później spełniane. Przykładem niezwykle udanej, ale też na bieżąco egzekwowanej transparentnej komunikacji jest dla mnie projekt Traffit Pathways.

Efektem projektu okazała się… lawina awansów. Są one na bieżąco przyznawane, a Traffit publicznie się cieszy. Źródło: https://www.linkedin.com/posts/mickgriffin_development-leadership-teamwork-activity-6844199680180584448-i23g

Docenianie pracowników i dostrzeganie ich emocji

Jak w serii swoich badań dowiedli Alisa Yu, Julian Zlatev i Justin Berg zauważanie emocji innych osób ma kluczowe znaczenie dla budowy zaufania pomiędzy ludźmi. Tyczy się to zarówno relacji prywatnych, jak i służbowych. Oznacza to, że pracodawcy powinni dziś podchodzić do monitorowania nastrojów i emocji pracowników w sposób systemowy, regularny i nieanonimowy. Pomocne mogą być w tym badania typu pulse check, czy spotkania one-to-one z managerem poświęcone nie tyle statusowaniu pracy, co bezpiecznej rozmowie nt. potrzeb i oczekiwań obu stron.

Happines Index dostępny w narzędziu Toolbox pozwala nie tylko monitorować nastroje poszczególnych pracowników, ale również na nie reagować. Więcej pisałam o nim tu: https://gojtowska.com/2020/06/15/kultura-agile/

A jak wy pracujecie nad zaufaniem?

Elementów składowych przekładających się na zaufanie pracowników jest jednak więcej. Jestem bardzo ciekawa jak w Waszej organizacji nad nim pracujecie. Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

modern family cameron tucker GIF by ABC Network

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.