Gdyby patrzeć na opisy firm w ogłoszeniach o pracę, moglibyśmy pomyśleć w Polsce działają sami liderzy w swoich branżach, najwięksi producenci i dynamicznie rozwijające się organizacje. Czy da się inaczej? Jak w ogłoszeniu o pracę przedstawić firmę kandydatom?

Wydaje się, że opis firmy w ogłoszeniu o pracę to nie fizyka kwantowa. Ma przedstawić potencjalnego pracodawcę, pokazać czym się zajmuje, no i oczywiście zachęcić kandydata do złożenia aplikacji. A jednak zdecydowana większość opisów to zestawienie popularnych, ale na koniec dnia niewiele mówiących sformułowań.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Czy opis firmy w ogłoszeniu jest istotny?

Powiedzmy to sobie szczerze – informacja o firmie nie jest kluczowym z perspektywy kandydata elementem ogłoszenia. Jak pokazuje badanie Linkedin, osoby poszukujące pracy w ofertach szukają przede wszystkim:

  • informacji nt. wynagrodzenia i benefitów (61%)
  • wymagań wobec kandydata (49%)
  • opisu stanowiska i wyzwań (49%)
Raport „7 TIPS FOR WRITING JOB POSTS THAT ATTRACT CANDIDATES”. Źrodło: https://business.linkedin.com/content/dam/me/business/en-us/talent-solutions/resources/pdfs/job-descriptions-ebook.pdf

Kultura organizacji, jej misja czy po prostu szczegóły dotyczące samego biznesu zamykają zestawienie. Nie znaczy to jednak, że nie warto przykładać się do tego elementu ogłoszenia!

Jak napisać dobre ogłoszenie o pracę? [przykłady]

Co powinno znaleźć się w opisie firmy?

Niestety na to pytanie nie ma złotej odpowiedzi. Opis powinien dać kandydatowi ogólny ogląd na biznes, w jakim działa jego potencjalny pracodawca. Ale przede wszystkim powinien pokazać kandydatowi wyróżniki firmy na tle konkurencji. Ważne też, by był dla niego zrozumiały. Opis nie musi być oficjalnym opisem firmy, który często znajduje się na stronie www czy w materiałach prasowych. To fragment, który powinien przykuć uwagę kandydat i po prostu dać się zapamiętać! Zamiast utartych sformułowań, dużo lepiej sięgnąć po wyróżniki pracodawcy ważne z punktu widzenia konkretnych grup docelowych. Bo… opis firmy w ogłoszeniu wcale nie musi być uniwersalny dla wszystkich ofert pracy.

Jak robią to inni?

W kwestii opisu firmy w ogłoszeniu o pracę pracodawcy idą zazwyczaj utartymi szlakami. Dominuje w nich gigantomania – pracodawcy są liderami, dominują na rynku, są najwięksi i po prostu najlepsi.

Można jednak do opisu firmy podejść trochę inaczej. Wybrałam dla Was kilka przykładów.

Macopedia

Opis Macopedii (który w oryginale znajdziecie w tym ogłoszeniu) cenię za kilka elementów. Po pierwsze bardzo umiejętne zbudowanie oczekiwań kandydatów i pokazanie marki pracodawcy przez pryzmat firm, z którymi firma pracuje. Nawet jeśli kandydat nie zna samej Macopedii, z dużym prawdopodobieństwem zna i ceni marki, które są jej klientami.

W ogłoszeniu Macopedii ujmuje mnie też jak prostym i zrozumiałym językiem firma pisze o swoich wartościach i ofercie rozwojowej dla pracowników. Mogliby poprzestać na hasłach „liczą się dla nas ludzie” i „cenimy rozwój”. Dobrze, że tego nie zrobili.

u2i

Po pierwsze u2i już w pierwszym zdaniu wyjaśnia, co tak naprawdę robi, a robi sporo od back endu, przed front end, full stack po DevOps. Kandydatom te kilka słów pozwala wyrobić sobie opinię na temat skali działania pracodawcy. Firma w swoim opisie (dostępnym m.in. w tym ogłoszeniu) pisze, że szuka nie tyle pracownika, co kolegi. To zdanie bardzo działa na wyobraźnie i stanowi miłą odmianę od hasła „dbamy o dobrą atmosferę w zespole”.

Bee Talents

Pszczoły z Poznania za swoje ogłoszenia i rekrutacyjny copywriting były przeze mnie chwalone nie raz. Cóż zrobić, skoro robią to dobrze. Cytując Pidżamę Porno, nie tworzą z prostych rzeczy intelektualnych labiryntów. I tak, w ich ogłoszeniu znajdziecie jeden z najfajniejszych przykładów misji firmy działającej w branży rekrutacyjnej, jaki widziałam. Dzięki temu kandydat od razu wie, że przyszły pracodawca, chce zatrudniać szybko, ale z dbałością o doświadczenia kandydata.

IKEA

IKEA niezależnie od tego, czy mówi do klientów, mediów czy kandydatów zawsze opowiadam nam tę samą historię. Doceniam, że w ich opisie w ogłoszeniu o pracę znajdziemy dokładnie te same informacje, które na co dzień w swoich informacjach prasowych, mediach społecznościowych czy komunikacji produktowej. Do tego prosty, zrozumiały i ciepły język. Właśnie tego oczekuję od tej firmy.

4 elementy, których brak dziś w ofertach pracy

 

McDonald’s

Na koniec opis firmy, który tak naprawdę nie jest opisem, ale krótką i zwartą unikalną propozycją dla kandydata. Praca w McDonald’s to równe i uczciwe warunki, zgrany zespół, na który możesz liczyć w każdych okolicznościach i realne szanse rozwoju. Drogi kandydacie, Witaj w McDonald’s!

A jak wygląda opis Twojej firmy?

Powyższe przykłady to tylko efekt mojego, krótkiego researchu. Jestem przekonana, że na rynku jest dużo więcej ciekawych, nieprzeciętnych i przede wszystkich autentycznych opisów firm. Podziel się swoją dobrymi praktykami lub ulubionym przykładem z rynku. A jeśli podoba Ci się ten post… podaj go dalej.

Miłego dnia!

Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.