Rok 2020 w dużym stopniu ukształtował rynek pracy na nowo. Nowe procesy HR-owe, nowe rozwiązania, ale też zupełnie inne niż dotychczas oczekiwania kandydatów. Czy na pewno je znasz?

Zacznijmy od tego, co wyraźnie w czasie pandemii zeszło na drugi plan. Piszą o tym m.in. autorzy raportu „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”. Zwracają oni uwagę, że w efekcie pandemii kandydaci mniejszą uwagę przykładają między innymi do:

  • atrakcyjnego, konkurencyjnego wynagrodzenia i benefitów – choć wynagrodzenie nadal jest kluczowe, obecnie większa jest akceptacja dla zmiany pracy na podobnie lub mniej płatną (w zamian za bezpieczeństwo),
  • biura w dogodnej lokalizacji – nic dziwnego, dużo cenniejsze są dziś dla kandydatów wskazów na temat organizacji pracy zdalnej i hybrydowej.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Co dziś jest zatem ważne dla kandydatów?

Bezpieczeństwo to podstawa

Nie ma wątpliwości, że rynek pracy, jak i sami kandydaci reagują na okołopandemiczne zmiany w funkcjonowaniu gospodarki i obostrzenia, które objęły część sektorów. Trend ten wyróżnia raport OLX Praca, wyraźnie widać go też 42. edycji badania Monitor Rynku Pracy. Już dziś obserwujemy zmiany widoczne w powodach rosnącej rotacji na rynku pracy. Coraz rzadziej jest wśród nich lepsze wynagrodzenie, coraz częściej – utrata dotychczasowego zatrudnienia (w ostatnim kwartale 2020 roku aż 34% badanych zmieniło pracę z powodu utraty dotychczasowej). Przekłada się to na większe obawy o stabilność aktualnego miejsca pracy i poszukiwanie pracodawców, którzy bezpieczeństwo zatrudnienia zagwarantują.

Pewność zatrudnienia stała się motywem przewodnim kampanii rekrutacyjnej do łódzkiego oddziału BSH. Źródło: http://lodz.karierabsh.pl/

Warto jednak pamiętać, że w zależności od specjalizacji, doświadczenia, a nawet wieku kandydatów bezpieczeństwo może oznaczać dla nich różne elementy. Dla jednych będzie to brak ryzyka zwolniej grupowych, dla innych komfort pójść na L4 i pewność powrotu po nim do pracy, dla jeszcze innych praca z klientami z branż nieobciążonych ograniczeniami związanymi z COVID-19.

Zanim zaczniesz więc przekonywać, że Twoja firma to gwarant bezpieczeństwa i stabilności, zastanów sie co tak naprawdę oznacza to dla Twoich kandydatów i pracowników.

Firmy z ludzką twarzą

Kandydaci nie boją się dziś pytać o to, jak firma poradziła sobie z czasem pandemii? Jak wspierała swoich pracowników? Czy prowadziła zwolnienia? Paradoksalnie, redukcja etatów wcale nie musi wiązać się z brakiem ludzkiej twarzy firmy. O tym, że zwalniać można z klasą przypomniał nam wiosną 2020 roku Airbnb (a konkretnie Brian Chesky, CEO firmy w swoim liście do pracowników).

Jak prowadzić komunikację podczas zwolnień grupowych?

Warto o tym pamiętać i nie bać się otwarcie mówić – na stronie www, w filmach, podcastach, ogłoszeniach o pracę, o tym jak:

  • organizacja poradziła sobie w tym okresie,
  • praca wyglądała w 2020 roku,
  • wygląda dziś,
  • będzie wyglądać w przyszłości (format całkowicie zdalny, hybryda, a może powrót do biura?).
Źródło: https://www.netguru.com/covid19-netguru-policy

Świetny przykład to choćby dedykowana działaniom podjętym w czasie COVID-19 strona stworzona przez zespół Netguru.

Czy biura są nam jeszcze potrzebne?

Wzrost znaczenia modelu poleceń pracowniczych

Zmieniając dziś pracę kandydaci, będą przykładać jeszcze większą wagę do weryfikacji pracodawcy. To dlatego, dużo większym uznaniem cieszyć się będą programy poleceń pracowniczych. Ofertę pracy i samego pracodawcę uwiarygadnia w nich konkretny, znany kandydatowi człowiek (pracownik, były pracownik lub po prostu klient).

Przeglądając oferty pracy w Luxoft równie łatwo można zaaplikować i zarekomendować kandydata do pracy. Program poleceń nie jest ograniczony tylko do pracowników. Źródło: https://career.luxoft.com/

Pracuj ze scenariuszami

Raport OLX Praca przypomina nam, że nie ma czegoś takiego jak jedna, pewna przyszłość. Choć jesteśmy w stanie określić zmiany w zachowaniach i oczekiwaniach kandydatów w nadchodzącym czasie, widzimy też pewne trendy, które kształtować będą rynek pracy, choćby:

  • popularyzacja pracy hybrydowej,
  • pełniejsze wykorzystanie pokolenia 50+ (również jako kandydatów),
  • digitalizacja, automatyzacja i cyfryzacja procesów HR.

Jak przekonuje w raporcie Zuzanna Skalska, analityk trendów:

Żeby lepiej przygotować się na niepewność jutra, konieczne jest poznanie różnych możliwości. W ich diagnozowaniu pomaga metoda scenariuszowa, która w sposób narracyjny tworzy historie wokół różnych przyszłości. Tworzenie kilku przyszłości pozwala „rozciągnąć” przyszłość preferowaną i nazwać jej różne warianty: możliwe, prawdopodobne, akceptowalne i nieakceptowalne (utopijne i dystopijne).

O pracy ze scenariuszami i trendach, które w ich różnych wersjach się pojawiają usłyszycie również w nagraniu mojego webinaru, który zarejestrowany został przez OLX Praca w grudniu 2020.

Czy procesy rekrutacyjne w Twojej firmie się zmieniły?

Ciekawa jestem, czy zeszłoroczne doświadczenia wpłynęły na rekrutacyjne zmiany w Twojej organizacji. Czy poszukiwania talentów odbywają się dziś inaczej? Na inne aspekty kładziony jest nacisk w rekrutacji? W inny sposób budujecie doświadczenia kandydatów? Koniecznie podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach. Po więcej inspiracji na temat przyszłości rynku pracy odsyłam do raportu „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”.

Pamiętaj, że jeśli spodobał Ci się ten tekst nie czekaj, tylko udostępnij go w swoich social media. Za każdego share’a dziękuję z całego serca.

Tekst powstał we współpracy z OLX Praca.

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.