Real Time Marketing (skrót RTM) to marketing prowadzony w czasie rzeczywistym. Swoje zastosowanie z powodzeniem znajdzie również w działaniach pracodawców. Jak łączyć real time marketing i employer branding?

Real Time Marketing to nic innego jak reakcja marki na bieżące wydarzenia (najlepiej w ciągu kilku minut od ich wystąpienia). Takim marketingowym refleksem wykazała się ostatnio marka Nordea, która nawiązała oczywiście do nowego sportu narodowego Polaków. Takie działanie RTM to z jednej strony szansa na przyciągnięcie uwagi odbiorców, a z drugiej podkreślenie wartości, które dla danej organizacji są ważne.

Temat morsowania idealnie wpisał się w zwierzakową kampanię Nordei „Różne gatunki, jeden zespół”. Brawo za wykorzystanie okazji. Źródło: fan strona Nordea Polska na Facebooku  

Jak zabrać się do RTM?

Jesteśmy pokoleniem on-demand, w naszym życiu coraz mniej jest miejsca na czekanie na cokolwiek. Jak czytamy w raporcie Monetate and eConsultancy aż 85% respondentów uważa, że marki powinny reagować, komentować bieżące wydarzenia (również te społeczno-polityczne) w czasie rzeczywistym. Ale jak konkretnie należy się do tego zabrać?

Czy pracodawca powinien być zaangażowany politycznie?

Słuchaj!

Aby prowadzić kampanie RTM, musisz nauczyć się słuchać i być świadomym tego, czym w danym momencie żyje Twoja grupa docelowa. Co ją bawi? A co śmieszy i ciekawi. Co ułatwi słuchanie?

  • Korzystaj z Google Alerts lub narzędzi do monitorowania sieci (z polskimi Brand24 i SentiOne na czele).
  • Monitoruj trendy, wydarzenia, którymi żyje Twoje otoczenie
  • Śledź poczynania influencerów ważnych dla Twojej branży lub dla Twoich kandydatów i pracowników. Nie bój się wchodzić z nimi w dialog.
Post scriptum zespołu Zalando do zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. Prezydenta USA, którego nieoczekiwanym bohaterem został Bernie Sanders. Źródło: https://www.instagram.com/p/CKeU5fuHWdv/

Bądź przygotowany

Wiele firm boi się działań RTM. Jak pokazują badania dla ponad 1/3 przedsiębiorstw blokerem jest kultura organizacji.

Źródło: https://www.oktopost.com/blog/5-strategies-real-time-marketing/

Zapominamy jednak, że do działań real-time marketingowych można się przygotować, choćby określając obszary, które w RTM chcemy adresować. Mogą to być produkty firmy (mistrzem w tego typu działaniach od lat jest IKEA), a może wyróżniki naszych procesów, czy nas jako pracodawcy).

Niestandardowy pracodawca. Ambient w rekrutacji i EB

Zaangażuj pracowników

W RTM liczy się przede wszystkim szybkość reakcji i zasięg, jaki wygeneruje przekaz. Dlatego do promocji treści real-time marketingowych warto zaangażować samych pracowników.

Jeden z moich ulubionych RTM-ów. Tak w 2020 roku IKEA włączyła się do protestów społeczności LGBT+. Grafika pokazała się nie tylko na profilach firmowych, ale również prywatnych pracowników. Tu konto Caroliny Garcia Gomez, ówczesnej CEO IKEA Polska.

Jakie są Twoje ulubione przykłady?

Ciekawa jestem czy Ty masz swoje ulubione RTM-y? Czy Twoja firma na bieżąco reaguje na aktualne wydarzenia i tematyki, którymi żyją kandydaci i pracownicy? Daj znać w komentarzu. A jeśli spodobał Ci się ten post – podaj go dalej. Może zainspiruje kolejne osoby do działania?

Miłego dnia!

Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.