Niestandardowe działania reklamowe to dziś… standard. Bardzo często budzą pozytywne emocje, zostają łatwiej zapamiętywane przez odbiorców. Czy można wykorzystać je również w employer brandingu i rekrutacji?

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Co to jest ambient?

Nazwa formatu pochodzi od angielskiego słowa ambience, czyli atmosfera, charakter miejsca. W odróżnieniu od tradycyjnych formatów mediów: telewizji, radia, prasy, outdooru czy Internetu, na media ambientowe składają się właściwie niezliczone, otaczające nas formy pozwalające przekazać komunikat reklamowy. W ramach ambientu wyróżnić można kilka różnych rodzajów działań m.in.:

  • guerilla marketing, czyli marketing partyzancki (elementem guerilla marketingu może być mural, wlepki lub instalacja umieszczona na ulicy, czyli tzw. streetvertising).
Niestandardowe działanie by Nike. Źródło: https://anniechiu.co/Nike
  • Experiential marketing, czyli marketing doświadczeń (działania, które zachęcają odbiorcę do interakcji z marką, jak w poniższym przykładzie kampanii Volkswagen)

Po co iść w ambient?

W zdecydowanej większości firmy sięgają po ambient, aby wygenerować tak zwany buzz. W literaturze funkcjonuje dużo definicji tego terminu, zostańmy więc przy najprostszym, czyli nieformalnej komunikacji prowadzonej przez naszą grupę docelową. Warto jednak pamiętać, że tego typu działania pełnią również inną rolę.

Ambient jak żadna inna forma reklamy może bawić, zachęcać do myślenia, a nawet zmieniać postawy odbiorców.

Ambient z powodzeniem stosować można w działaniach employer brandingowych i rekrutacyjnych. Wybrałam dla Was kilka przykładów tego typu działań.

Allegro i krakowskie tramwaje

Kraków bez wątpienia nie jest miastem, które w pierwszej chwili kojarzymy z Allegro. Ja również byłam bardzo zaskoczona, gdy Edyta Sander i Mateusz Jabłonowski pokazali mi projekty allegrowych grafik na krakowskie tramwaje. Okazało się, że w Krakowie istnieje biuro Allegro i właśnie zmienia siedzibę. Docelowo będzie w nim pracować kilkudziesięciu specjalistów z zakresu technologii informatycznych, w tym rozwiązań mobilnych, rozwoju platformy e-commerce i big data. Dlaczego nowe biuro promowały właśnie tramwaje? Wskazali je sami kandydaci i pracownicy firmy podczas wywiadów prowadzonych przed startem działań komunikacyjnych.

W rozmowach zwracali uwagę, że jest to z ich perspektywy pozytywnie odbierana, ale też zauważana forma komunikacji.

W tekstach, na szkoleniach czy podczas webinarów przekonuję Was do tego, by przed samodzielnym wymyślaniem kreatywnych rozwiązań, porozmawiać z grupą docelową. Im szerzej do takiej rozmowy podejdziecie, im bardziej będziecie ciekawi sposobu, w jaki Wasi odbiorcy „konsumują świat”, tym chętniej sami powiedzą Wam:  jak korzystają z sieci, co czytają czy co oglądają. A właśnie te informacje, mogą być początkiem dla wyjątkowej kampanii EB-owej.

I tak, na początku lutego 2020 roku, na krakowskie tory tramwajowe wyjechały pomarańczowe tramwaje Allegro. Podobają się Wam?

https://www.instagram.com/p/B8MOQaxFQtn/

Nowozelandzka policja i street art

Nowozelandzka policja już nie raz udowodniła, że „umie w komunikację”. Jej rekrutacyjne wideo były prawdziwymi hitami YouTube’a. Nie wiem, czy wiecie, że miały one swoją kontynuację offline.

Źródło: https://hypebeast.com/2011/8/kiwi-police-do-banksy-style-recruitment-street-ads
Źródło: https://hypebeast.com/2011/8/kiwi-police-do-banksy-style-recruitment-street-ads

W kampanii nowozelandzka policja wykorzystała graffiti szablonowe, technikę charakterystyczną dla street artu, spopularyzowaną przez Banksy’ego. We współpracy z agencją M&C Saatchi oraz Otisem Frizzellem powstały szablony nawiązujące do rzeczywistych zdarzeń policyjnych, przy okazji zachęcające do udziału w rekrutacji.

Capgemini i solarne ławki

Capgemini ma na swoim koncie sporo działań niestandardowych. Ja przypominam kampanię sprzed paru lat, kiedy to firma w komunikacji rekrutacyjnej wykorzystała… ławki solarne. Zostały one rozstawione w Krakowie i w Opolu, w miejscach przy kąpieliskach miejskich, często odwiedzanych w lato, przez mieszkańców, zwłaszcza przez osoby młode.

Innowacje, nowoczesne technologie i ekologia to wartości bliskie Capgemini. Źródło: za udostępnienie materiałów dziękuję agencji Job’n’Joy

Jobsintown.de oraz ich… sami zobaczcie

Po ambient bardzo często sięgają portale job boardowe. Moją uwagę przykuła szczególnie kampania niemieckiego Jobsintown.de. Przyznacie, że to absolutna perełka. Bardzo łatwa do zrozumienia, zaskakująca i prawdziwie innowacyjna.

Jobs in Town
Źródło: https://onextrapixel.com/creating-great-guerrilla-sabotage-and-ambient-marketing/
Jobs in Town 2
https://onextrapixel.com/creating-great-guerrilla-sabotage-and-ambient-marketing/

Chciałabym, aby ambientu było w komunikacji pracodawców więcej. To naprawdę wdzięczny format reklamowy. Jak mało który, pomaga zatrzymać odbiorcę na chwilę, zmusić do zmiany myślenia, a przynajmniej refleksji nad nim. A czy nie o to nam w komunikacji HR-owej chodzi?

Macie swoje ulubione przykłady ambientowych działań? A może po prostu spodobał się Wam ten post? Zostawcie po sobie ślad: skomentujcie, podzielcie się przykładem ambientu lub udostępnijcie. Będzie mi bardzo miło 🙂

Miłego dnia!
Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.