Z modelem pracy hybrydowej oswaja się coraz więcej pracodawców. Stwarza on jednak sporo wyzwań dla obszaru L&D. O czym warto pamiętać, czy pracujemy nad szkoleniami w organizacji pracującej hybrydowo.

O wyzwaniach, które stawia przed nami praca hybrydowa pisałam już na blogu. Dzisiaj chciałabym skupić się konkretnie na temacie organizacji szkoleń w rzeczywistości, w której część osób pracuje w biurze, a cześć poza nim. Więcej o tym temacie dowiecie się podczas najbliższego webinaru Tutlo, który odbędzie się 22 września 2020 (zapiszenie się na niego tutaj).

Wyzwanie nr 1. Mądrze dobieraj formaty szkoleń

Hybrydowy model pracy pcha nas w kierunku online’u! Z jednej strony słusznie. Skoro część pracowników jest w biurze, a inni pracują zdalnie, szkolenia online’owe mają rację buty. Choćby taką, że nie ma równych i równiejszych – wszyscy uczą się zdalnie, wszyscy mają taki sam dostęp do prowadzącego. Hybryda otwiera wiele pracodawców na projekty mikrolearningowe, w których pracownicy uczą się zdalnie, ale często i bardzo małych dawkach wiedzy. Mikrolearningowe lekcje trwają od kilku do maksymalnie kilkunastu minut. Z drugiej jednak strony właśnie praca hybrydowa, może podnieść rangę szkoleń, ze spotkań czysto rozwojowych do wydarzeń rozwojowo – networkingowych. Doświadczyłam tego nie tak dawno, podczas EB-owego szkolenia, które prowadziłam  dla pracującego w hybrydzie zespołu TTPSC. Energia, chęć do wymiany doświadczeń, wiedzy i aktywność uczestników była imponująca.

https://www.instagram.com/p/CE4Pk-WFB3y/

Wyzwanie nr 2. Nie gadaj, tylko badaj!

Mam wrażenie, że największych zwycięzcą pandemicznego, 2020 roku jest właśnie analityka HR. I bardzo mnie to cieszy. Model pracy hybrydowej wymaga od nas zmiany podejścia w projektowaniu procesów. Jego fundamentem powinna być otwartość i gotowość na informację zwrotną. Uwaga! W kontekście szkoleń i programów rozwojowych dla zespołów HR oznacza to podwójną pracę – badanie oczekiwań uczestników, a później weryfikację tego, czy zaproponowane rozwiązanie (format szkolenia, jego czas, miejsce, materiały, otoczenie – wszystko o czym możemy tylko pomyśleć) spełniło ich oczekiwania. Jakie narzędzia przydadzą się, gdy badamy oczekiwania i doświadczenia szkoleniowe pracowników?

  • Ankiety online (moje ulubione to Webankieta, Google Forms czy Survey Monkey)
  • Narzędzia do przeprowadzania quizów, ankiet i testów z użyciem smartfona (Mentimeter, Kahoot, Slido)
  • Ankiety w wewnętrznych kanałach komunikacji (MS Teams, Slack, Workplace by Facebook, Worksmile)

Wyzwanie nr 3. Pracuj interacyjnie

Praca interacyjna to dla mnie przyszłość biznesu. W dużym skrócie to podejście, które zakłada pracę od ogółu do szczegółu. W pierwszym kroku powstaje bardzo ogólny szkielet naszego produktu (na przykład szkolenia dostosowanego do rzeczywistości pracy hybrydowej), ale w kolejnych rokach jest on doprowadzany do pożądanego poziomu szczegółowości. Jak praca interacyjna nad szkoleniami może wyglądać w praktyce?

  1. Najpierw zastanawiamy się jak realizowane dotychczas w modelu tradycyjnym szkolenie przenieść do rzeczywistości hybrydowej. Tworzymy ogólną koncepcję i… zderzamy ją z potencjalnymi odbiorami lub po prostu odpalamy jego wersję testową.
  2. W drugim kroku analizujemy wnioski z wcześniejszego „zderzenia” i określa co powinno zostać zmienione.
  3. W trakcie pracy zespół wielokrotnie wraca do wcześniej napisanych założeń szkolenia i stopniowo je rozbudowuje, dodając kolejne detale.

To, co moim zdaniem wyróżnia to podejście, jest jego największym wyróżnikiem, ale też wyzwaniem jednocześnie.

To ciągła praca nad danym produktem czy procesem. To jego ciągłe doskonalenie.

Ściągnij e-book Tutlo!

Więcej o szkoleniach w modelu pracy hybrydowej, w tym analizie SWOT ich poszczególnych formatów znajdziecie w ebooku, który przygotowałam we współpracy z Tutlo.com.

Ciekawa jestem jakie są Wasze doświadczenia z organizacją szkoleń w modelu pracy hybrydowej. Co się sprawdziło, a nad czym jeszcze musicie popracować? Dajcie znać w komentarzach.

Miłego dnia!
Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.