Zakładkę kariera można śmiało zaliczyć do narzędzi, które posiada każdy pracodawca. Czasem jest to po prostu podstrona z aktualnymi ofertami pracy, coraz częściej jednak rozbudowany serwis, który odpowiada na praktycznie każde pytanie, pojawiające się w głowie potencjalnego kandydata. Kluczem do posiadania dobrej zakładki kariera jest jej nieustający pomiar i ulepszanie. Jak się do tego zabrać? Podpowiadam!

Firmowe zakładki kariera są z roku na rok coraz lepsze. Firmy inwestują w sesje fotograficzne pracowników, nagrywają dedykowane materiały wideo, przygotowują sekcje Q&A, ulepszają formularze aplikacyjne. Nie tylko mówią czego oczekują od kandydatów, ale przede wszystkim pokazują, co mogą dać kandydatom od siebie (jeśli szukasz dobrych, lokalnych przykładów, koniecznie zajrzyj do tego tekstu).

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Ten trend bardzo mnie cieszy, ale tylko do pewnego momentu. Chodzi mi o chwilę, kiedy podczas szkoleń, warsztatów czy oceny stron WWW w EB-owych konkursach pada pytanie o  ocenę skuteczności działań. Wtedy reakcja nie zawsze jest aż tak entuzjastyczna i wygląda mniej więcej tak:

A szkoda, bo naprawdę trudno o drugie tak łatwe do opomiarowania narzędzie jak właśnie zakładka kariera. Odwiedzających ją użytkowników można śledzić praktyczne od momentu wejścia na stronę WWW, do momentu jej opuszczenia, przy okazji określając choćby miejsce z którego na nią trafili, czas trwania wizyty oraz kolejne odwiedzane podczas niej miejsca.

Po co mierzyć skuteczność zakładki kariera?

Bo dane, to magia! Magia wiedzy 🙂

Dzięki nim jesteś w stanie zidentyfikować główne problemy zakładki kariera  – m.in. odpowiadając na pytania:

 • które elementy zakładki skupiają największą uwagę użytkowników, a które są przez nich zupełnie pomijane?
 • jakie problemy napotykają użytkownicy podczas wizyty w zakładce kariera?
 • co zatrzymuje użytkowników przed dotarciem do celu (np. odnalezieniem formularza aplikacyjnego lub jego wypełnienia do końca)?
 • które elementy zakładki kariera powodują jej porzucenie przez odwiedzających?

Znając odpowiedzi na powyższe pytania, możesz wprowadzić potrzebne zmiany w zakładce kariera i cieszyć się jej lepszą skutecznością.

Co mierzyć w zakładce kariera?

Zabierając się za pomiar skuteczności zakładki kariera warto przeanalizować:

 • ogólne dane o użykownikach – np. liczbę unikalnych użytkowników i to jak zmienia się w czasie, stosunek nowych użytkowników do tych powracających czy ich demografię;
 • zachowania użytkowników na stronie – np. skąd trafiają na zakładkę kariera użytkownicy, ile czasu na niej spędzają, jak kształtuje się ruch na stronie (tzw. behavioural flow), które miejsce na zakładkce kariera zazwyczaj kończy ich wizytę, jaki jest udział ruchu organicznego, bezpośredniego i tego z wyszukiwarek.

Osobno warto przyjrzeć się też formularzowi, poprzez który kandydaci wysyłają swoje aplikacje. Efektywność tego elementu może przekładać się bezpośrednio na doświadczenia kandydatów w procesie rekrutacji. Warto zmierzyć więc:

 • czas spędzany przez użytkowników na formularzu aplikacyjnym,
 • odsetek osób, które przechodzą przez niego do końca,
 • liczbę aplikacji na ogłoszenia o pracę opublikowane na stronie WWW (w porównaniu z liczbą aplikacji wysyłany za pośrednictwem portali z ogłoszeniami o pracę),
 •  liczbę bezpośrednich aplikacji wysyłanych przez stronę WWW.

Jak zmierzyć candidate experience?

Narzędzia, które ułatwią pomiar

Na szczęście na rynku dzisiaj dostępnych jest mnóstowo (w zdecydowanej większości darmowych) narzędzi, które ułatwiają analitykę stron WWW, w tym zakładek kariera. Gorąco polecam sprawdzenie m.in.:

 • Google Analitycs, Kissmetrics (pozwolą ocenić liczbę unikalnych użytkowników strony WWW, liczbę sesji na stronie, ich średni czas trwania, współczynnik nowych sesji, współczynnik odrzuceń etc.)
 • Hotjar, Crazyegg (na podstawie ruchu na stronie stworzą tzw. mapę cieplną i pomogą określić, które miejsca w zakładce kariera są najchętniej odwiedzane przez użytkowników)
 • Senuto (pozwoli ocenić stronę pod kątem optymalizacji SEO)
 • Similarweb (pozwoli porównać zakładkę kariera ze stronami konkurencji)
 • Inspectlet (nagrywa poszczególne sesje użytkowników, które następnie możesz odtworzyć krok po kroku w formacie wideo)

A jak Ty mierzysz skuteczność swojej zakładki kariera? Swoimi doświadczeniami podziel się w komentarzach. A jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy w audycie swojej zakładki kariera lub działań EB-owych w ogóle – po prostu napisz 🙂

Miłego dnia!
Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.