Pracownicy fizyczni. Jak do nich dotrzeć? To pytanie, które spędza sen z powie rekruterom, HR Business Partnerom, ale też kierownictwu firm w całym kraju. Zapotrzebowanie na nich cały czas w Polsce rośnie. Nie zapowiada się, by problem ten mieli rozwiązać pracownicy ze Wschodu – Ukrainy czy… Bangladeszu. No własnie, czyżby na polskim rynku nie było w ogóle dobrych praktyk w obszarze komunikacji z pracownikami fizycznymi?

Zapotrzebowanie na pracowników fizycznych jest w Polsce bardzo duże.  Jak podaje Eurostat, pod koniec 2017 roku aż 74% mieszkańców Unii Europejskiej i blisko 59% Polaków pracowało w sektorze usług. W ostatnich latach wzrost zanotowano zwłaszcza w usługach żywienia, opieki czy handlu. Na tle innych krajów Polska wyróżnia się wysokim zatrudnieniem w przemyśle (31%), co dało jej trzeci wynik w całej UE. Co więcej, udział przemysłu w ogólnym zatrudnieniu w Polsce w 2017 roku był najwyższy od 2008 roku – w przeciwieństwie do unijnej średniej.

O metamorfozie jaką przeszła w ostatnich latach ta grupa przypomina raport Grupy Pracuj „Na tropie dobrej pracy. Czego szukają pracownicy fizyczni?” Już we wstępie celnie zwraca uwagę Rafał Nachyna, Dyrektor Zarządzający Pracuj.pl

Badanie tworzy portret osób twardo stąpających po ziemi, oczekujących  szacunku, dobrej atmosfery, stabilizacji i możliwości rozwoju – nie zawsze mierzonych kierowniczymi stanowiskami.

Pracownicy fizyczni w liczbach

Jakie wnioski wypływają z raportu? Wybrałam dla Was najciekawsze:

 • Kluczowy atut rekrutacji dla pracowników fizycznych – możliwość aplikowania bez CV.
 • 58% badanych chce znaleźć pracę w przeciągu kilku dni.
 • Najważniejszy czynnik oceny pracy – wysokość pensji.
 • Najważniejszy element oferty o pracę – wysokość stawki godzinowej.
 • Wbrew stereotypowym opiniom, pracownicy fizyczni niekoniecznie chcieliby zmienić typ wykonywanej pracy. Tylko co trzeci badany (32%) wyraził chęć zmiany na stanowisko biurowe – częściej mówiły o tym kobiety (36%).
 • Prawie 1/3 pracowników fizycznych po godzinach dorabia.
 • Aż 77% badanych zmieniłoby pracę dla wyższej pensji .Przypomnijmy, że przeciętne wynagrodzenie na rękę za godzinę pracy w Polsce wynosi niespełna 7 euro, podczas gdy średnia unijna to 23 euro (dane Eurostatu za 2017 rok. Warto też pamiętać, że zgodnie z badaniem struktury wynagrodzeń GUS, przeciętnie wynagrodzenie pracownika usług (czy osoby wykonującej prace proste) wynosi połowę wynagrodzenia specjalisty.

Gdzie szukać informacji nt. pracowników fizycznych?

Badaj swoich ludzi

Pod latarnią jest zawsze najciemniej. Jeśli chcecie zdobyć informacje na temat pracowników fizycznych po prostu porozmawiajcie z Waszymi pracownikami. Jak to zrobić? Pomysłów jest przynajmniej kilka:

 • wywiady z nowymi osobami w organizacji,
 • exit interviews z pracownikami, którzy odchodzą,
 • grupy focusowe.

Świetnym narzędziem, które bez wątpienia ułatwi wejście w buty tej grupy odbiorców będzie podejście Design Thinkowe (jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polega, dołącz do mojego szkolenia które będzie się 8 listopada w Warszawie).

Warto pamiętać, by pytania do wywiadów czy focusów wzbogacić o te dotyczące życia prywatnego. Bo to właśnie sposoby konsumpcji mediów, spędzania wolnego czasu, hobby czy problemy dnia codziennego, z którymi mierzą się pracownicy fizyczni mogą dostarczyć Wam prawdziwych insightów. Tylko jeśli je zrozumiecie będziecie w stanie projektować naprawdę innowacyjne aktywności i odpowiadać na prawdziwe, często niewypowiedziane potrzeby pracowników i kandydatów. To najlepszy sposób na „związanie” pracownika z firmą na dłużej.

Doskonałym przykładem takiej długofalowej inicjatywy jest otwarcie  przyzakładowego przedszkola i żłobka „Żółty Słonik” w całości dedykowanego pracownikom fabryki mebli Forte w Suwałkach (projekt otrzymał Nagrodę Jury tegorocznego konkursu Employer Branding Stars 2018, którego miałam zaszczyt być członkiem). Mamy tu z jednej strony bezbłędną identyfikację potrzeb i wyzwań pracowników (trudność w łączeniu pracy zawodowej i logistyki związanej z uczęszczaniem dzieci do przedszkoli i żłobków – zna ją każdy rodzic), a z drugiej strony umiejętność przełożenia ich na przewagę konkurencyjną pracodawcy.

Przyzakładowe przedszkole i żłobek w fabryce mebli Forte w Suwałkach. Sama z dumą posłałabym moje dzieci do takiej placówki 🙂 Źródło: Linkedin.com

Sprawdź co mówi Internet

Zawsze powtarzam, że nie ma lepszego źródła insightów nt. Waszych pracowników i kandydatów.

I wtedy wchodzę ja, cały na biało! Insight w employer brandingu i komunikacji wewnętrznej

Tych z żelaznymi nerwami odsyłam na fora dyskusyjne, typu GoWork.pl. Ale nie jest to jedyne źródło informacji o pracodawcach i kandydatach. Ostatnio moim ulubionym, EB-owym miejscem w sieci jest YouTube, czyli druga na świecie wyszukiwarka internetowa. Oczywiście, każde dziecko wie, że na YouTube można zamieszczać filmy wizerunkowe. Wiedzą o tym pracodawcy. Jednym z ostatnich, stworzonych z myślach o pracownikach fizycznych było poniższe wideo Lidla.

Mamy tu czytelną prezentację wyróżników pracodawcy, a przy okazji zaadresowanie insightu grupy docelowej. Tym co frustruje kandydatów jest malowanie trawy na zielono i pokazywanie w komunikacji HR (w ogłoszeniach, w wideo czy już na rozmowach o pracę) świata, który nie istnieje. Lidl nie mydli oczu, nie sili się na fajerwerki, po prostu mówi, jak jest.

Pracodawcy, którzy umieją w komunikację do pracowników fizycznych

No właśnie, czy tacy są? Bez wątpienia 🙂 Oto moje dwa typy dla Was.

LIDL

Wspomniany już wcześniej LIDL swoją nową kampanię rozpoczął hasłem „Więcej na radość z życia”. W działaniach firma stawia na prosty przekaz i komunikację kluczowych benefitów.

Doceniam za:

 • nie mydlenie oczu, nie dorabianie niepotrzebnej ideologii,
 • wykorzystanie sylwetek pracowników,
 • informowanie o liczbie godzin pracy na danym stanowisku już w ogłoszeniu o pracę (choć szkoda, że nie ma stawek).

Volkswagen Poznań – Fabryka Samochodów Użytkowych i Komponentów

To pracodawca wyróżniony podczas tegorocznego konkursu EB Stars. Zachęcam Was, żebyście zajrzeli na stronę www.idedovwp.pl, aby przyjrzeć się temu projektowi z bliska.

Ode mnie plus za:

 • silną komunikację stawki wyjściowej wynagrodzenia oraz formy zatrudnienia,
 • wykorzystanie w kampanii menedżerów (w końcu to właśnie menedżer jest silnym argumentem ZA przyjęciem oferty),
 • brak korporacyjnego języka.
Strona główna idedovwp.pl w pełnej krasie. Jasna i spójna komunikacja benefitów oraz potencjalni przełożeni, którzy są twarzą kampanii.

 

Jeśli znacie inne kampanie dedykowane pracownikom fizycznym, które warto pokazać światu koniecznie dajcie mi znać.

Miłego dnia!

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.