Kluczowym motywatorem i czynnikiem ułatwiającym podjęcie decyzji o zmienia pracy jest wciąż dla zdecydowanej większości pracowników wynagrodzenie. Jak pokazują jednak badania Grupy Pracuj argumentem przeważającym decyzję są coraz częściej – benefity pozapłacowe.

Nieoczywiste benefity, które wywołają efekt WOW

Według ankietowanych przepytanych przez Grupę Pracuj do decyzji o zmienia pracy przekonałoby ich dofinansowanie do urlopu, szkoleń, prywatna opieka medyczna i możliwość pracy zdalnej.

Warto patrzeć na te wyniki przez pryzmat konkretnej organizacji i konkretnych kandydatów. Benefity, które dla pracowników mniejszych miejscowości mogą być atrakcyjne, w największych miastach Polski będą postrzegane jako standard.

Jako zdeklarowany zwolennik benefitów nieoczywistych, cieszę się, że mogę przybliżyć Wam case rozwiązania, któremu z całego serca kibicuję 😊. Mam tu na myśli AskHenry, czyli firmę oferującą usługi concierge dla pracowników. To banalnie proste rozwiązanie, które od roku znajduje się na mojej liście #dobrebopolskie jest coraz lepiej znane pracodawcom z Warszawy, a wiem od Artura Deninisa, że Henry już niedługo może wspierać pracowników w Poznaniu, a nawet Krakowie.

Wywiad: Oto Henry. Załatwi za Twoich pracowników (prawie) wszystko

Jak działa AskHenry?

Sama idea „concierge dla pracowników” brzmi fajowo, ale na pewno jesteście ciekawi jak to wygląda w praktyce. Ja też byłam! O kulisy korzystania z tego benefitu zapytałam Alicję Gosk z Audioteki, której pracownicy od kilku miesięcy mają możliwość korzystania z usług AskHenrego.

Audioteka to mobilna platforma oferująca dostęp do audiobooków przez serwis www oraz aplikacje mobilne. Audioteka jest dostępna w ponad 10 językach, w tym polskim, czeskim, niemieckim, szwedzkim i hiszpańskim. Firma pozostaje liderem sprzedaży i jednocześnie największym producentem audiobooków w swoim regionie, dzięki czemu aktywnie kreuje najwyższej jakości ofertę audiobooków na rynku. Przygotowując ten materiał odkryłam, że właśnie dzięki Audiotece ukaże się audiobook Michała Szafrańskiego „Zaufanie, czyli waluta przyszłości” (polecam!).

https://www.facebook.com/audioteka/videos/1667141263396253/

– Obecnie Audioteka to zespół około 50 pracowników. Nie jesteśmy więc typową korporacją mieszczącą się w tak zwanym stołecznym Mordorze. Większość naszych pracowników to ludzie młodzi, z pasją, specjaliści od contentu, programowania i marketingu. Dotychczas w naszej firmie największym zainteresowaniem cieszyły się standardowe benefity np. karta multisport – mówi Alicja Gosk, która przyznaje też, że zdecydowali się na przetestowanie AskHenrego, bo chcieli sprawdzić w akcji tę niestandardową metodę ułatwiającą pracę i życie ich pracownikom.

https://www.instagram.com/p/BbmjBngjEIo/?taken-by=audioteka

Wprowadzenie usługi dla całego zespołu poprzedzone było miesiącem testów. Jak mówi Alicja pracownicy Audioteki zareagowali entuzjastycznie na wieść o tym, że współpraca będzie kontynuowana.

Co zrobi za pracowników AskHenry?

Pracownik Henrego przyjeżdża do Audioteki dwa razy w tygodniu i za każdym razem ustawia się do niego kolejka. Za pierwszy razem przyjmuje zamówienia, za drugim oddaje już zrealizowane. Henrego poprosić można o wszystko – od realizacji zakupów spożywczych, po oddanie ubrań do pralni, przez wizytę w Ikei i zakup potrzebnych drobiazgów. Pracownik płaci tylko za fizyczny produkt czy usługę, a nie wsparcie Henrego.

– Najczęściej jest to zakres usług realizowanych na mieście oraz zadań powtarzalnych. Dla przykładu są to: zakupy, pomoc w znalezieniu dobrego szewca i krawcowej, zawiezienie rzeczy do pralni, dostarczanie dokumentów na pocztę czy do urzędów, oddanie rzeczy do naprawy, jak również dosyć popularne wyszukiwanie wyjazdów i wycieczek. Cała gama zleceń jest dostępna na fb i stronie www i jest znakomitą inspiracją. Znakomicie spisuje się też otrzymywany przez nas raz w miesiącu newsletter. Dzięki AskHenry pracownicy szybko i łatwo mogą załatwić swoje najpilniejsze sprawy, na które często brakuje czasu w życiu codziennym.

Warto dodać, że klienci Henrego mogą korzystać z dodatkowych zniżek, które ten sprytny człowiek wypracował sobie na mieście 😊. Alicja z Audioteki zwraca też uwagę, że pracownicy AskHenry doskonale znają rynek usługi i są po prostu skarbnicą wiedzy.

Czemu concierge dla pracowników się opłaca?

Obrazem satysfakcji usług AskHenry jest liczba osób zainteresowanych złożeniem zamówienia, realizacja zleceń jest nieodłącznym elementem rozmów w korytarzach Audioteki.

– Taka usługa realnie wpływa na komfort życia pracownika, a przez to jest bardziej motywująca. Widzę, że nasi pracownicy doceniają profity płynące z tego benefitu, wiedzą, że szanujemy nie tylko ich czas spędzony w biurze, ale również dbamy o komfort ich życia prywatnego. Co więcej pracodawca staje się bardziej atrakcyjny, co pozytywnie wpływa na proces pozyskiwania specjalistów. Atrakcyjne benefity pozwalają zatrzymać Pracowników w firmie i sprzyjają budowaniu ich kompetencji i zaangażowania, dla współczesnego Pracownika czas jest wartością bezwzględną i towarem deficytowym.

Jak przygotować się do wdrożenia systemu concierge?

Alicja przekonuje, że próg wejścia jest minimalny.

– Już pierwszego dnia po wprowadzeniu usługi Pracownicy zaczęli korzystać z pełnej wersji jej możliwości. Dzięki testom poprzedzającym wdrożenie, zasady działania i możliwości AskHenry były już Pracownikom znane, w związku z czym pozostało im już tylko przejść do działania.

Dajcie znać, co sądzicie o takim beneficie. AskHenry to narzędzie, które znalazło się w moim zestawieniu #DobreBoPolskie, w którym wyróżniam nasze, ciekawe rozwiązania dla branży HR.

Dobre, bo polskie! Narzędzia dla HR-owców, które musisz znać [ZESTAWIENIE]

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.