Zakładka kariera na stronie www firmy to jedno z pierwszych (z danych Pracuj.pl wynika, że dla 66% kandydatów pierwsze) źródło informacji o pracodawcy.  Sama zakładka to jednak zbyt mało. Zakłada musi bowiem zatrzymać kandydata na jak najdłużej i skłonić do wysłania swojej aplikacji. Statystyki nie sprzyjają jednak pracodawcom.

Źródło: https://sprawnymarketing.pl/visual-content-marketing/

Biorąc pod uwagę podejście pracodawców do użyteczności stron www, a zakładek kariera w szczególności możemy podzielić je na te podążające za:

  • Company-first web experience – dla nich najważniejsze jest to, co same chcą kandydatom powiedzieć

oraz

  • Candidate-fist web experience, którym dużo bardziej zależy na przekazaniu kandydatom tych informacji, których szukają.
Tak do candidate-first experience podchodzi zespół Digital Telepathy

Tak naprawdę od tego, którą drogę wybierze pracodawca w dużej mierze zależy doświadczenie jakie w kontakcie z marką zdobędą jej kandydaci, a co za tym idzie potencjalni pracownicy. Oczywiście, w czasach walki o pracownika, kiedy statystyczny kandydat co roku otrzymuje średnio 6 ofert pracy z rynku (a w przypadku kandydatów IT liczba ta sięga nawet 18) zwycięstwo odniosą firmy, które bardziej niż na swoich potrzebach interesują… potrzeby ich odbiorców.

5 elementów wyróżniających dobrą zakładkę kariera

Światło na problem użyteczności stron www rzuca najnowszy raport Altimeter „Creating a customer-first web experience”, który z powodzeniem można zaadaptować również do rzeczywistości HR-owej.  Oto elementy, które budują candidate-first web experience:

Prezentacja

Zamiast dzielić treści na sztuczne kategorie, dużo lepiej pogrupować je ta, by odpowiadały na kolejne pytania, pojawiające się w głowie kandydata.

Jak zacząć? Kogo szukamy? Co oferujemy? Perspektywy przed Tobą? McDonald’s na swojej stronie odpowiada na konkretne pytania kandydatów, a następnie przeprowadza ich przez proces rekrutacji.
Trafność

Treści powinny być dostosowane do potrzeb kandydata. Innych treści poszukuje przecież student, a innych doświadczony pracownik. Potrzeby różnić się będą też w zależności od specjalizacji – co innego ważne jest dla kandydata z branży IT, co innego dla handlowca, a co innego dla przedstawiciela doświadczonej kadry menedżerskiej.

Carrot Creative już na stronie głównej jasno komunikują wyjątkowe benefity, które są kluczowe dla ich kreatywnych pracowników.
Doświadczenie marki

Niezależnie od tego, w którym miejscu na stronie znajdzie się kandydat zawsze powinien mieć poczucie spójności i jednolitego komunikatu, który wysyła mu pracodawca. To dlatego bardzo ważna jest konsekwentna komunikacja na stronie www EVP firmy.

Tak EVP przedstawia na swojej minimalistycznej stronie Pinteret
Nawigacja

Im mniej, tym lepiej. Strony użyteczne to strony proste. Im mniej kliknięć pomiędzy zakładkami, tym dłużej kandydat zostanie z nami. Zamiast inwestować w rozbudowaną, wielopoziomową nawigację dużo lepiej skoncentrować się na poprawnym wyświetlaniu się strony www również w wersji mobile (więcej o jej wartości przeczytasz tu).

Język

Nie mów do kandydata swoją korporacyjną nowomową. Mów tak, aby był w stanie Cię zrozumieć. Nie bój się korzystać z liczb i infografik – sprzyjają one rozumieniu tekstu.

Grafiki, wykresy, infografiki. To wszystko stanowi podstawę strony kariera Objectivitiy.

A jaki jest Wasz przepis na wyjątkową zakładkę kariera?

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.