Zakładka Kariera nie jest już monopolistą na komunikację z kandydatem w sieci. Dziś bardziej przypomina hub, który łączy wszystkie kanały employer brandingowe. Myślę, że śmiało można powiedzieć, że jest to pierwsze, oficjalne źródło informacji na temat firmy, jako pracodawcy. A przynajmniej każda firma powinna starać się, by tak było.  Z badań „Specjaliści na rynku pracy” przeprowadzonych przez Grupę Pracuj wynika, 66% osób poszukuje informacji na temat potencjalnego pracodawcy na stronach internetowych firm, a w szczególności właśnie  zakładce Kariera.  Co konkretnie ich interesuje?

prawdy-komunikacji-wewnetrznej-4

Tak naprawdę (zgodnie z badania Glassdoor) kluczowymi elementami, na które zwraca uwagę kandydat przed aplikowaniem na stanowisko są:

  1. Wysokość pensji oraz benefity
  2. Możliwości rozwoju zawodowego
  3. Elementy związane z work-life balance
  4. Lokalizacja
  5. Kultura korporacyjna i wartości firm

I to właśnie te informacje powinny stanowić trzon każdej zakładki Kariera. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Dlatego spójrzmy, jak w praktyce można pokazać swoją firmę, jako pracodawcę z wyboru. A jeśli chcecie dowiedzieć się o narzędziach EB więcej, to zapraszam na szkolenia poświęcone przygotowaniu strategii budowy marki pracodawcy, które 7 marca i 4 kwietnia odbędą się w Warszawie, a 6 kwietnia w Krakowie. Ich organizatorem jest Grupa Most Wanted.

Zatem, jak stworzyć zakładkę Kariera łapiącą za serce kandydata?

1. Wyjaśnij w jednym zdaniu, dlaczego warto pracować właśnie w Twojej firmie

adidas
http://careers.adidas-group.com/

Tym jednym zdaniem, Adidas od razu przedstawia swoje EVP. Mówi kandydatowi, że ten będzie pracować w międzynarodowym środowisku i wspólnie z zespołem będzie zmieniał przyszłość całej branży retail. Zachęcające, prawda?

Plus, za materiały wideo dostępne na stronie oraz bardzo starannie podtrzymywaną komunikację newsletterową z kandydatem, po wysłaniu pierwszej aplikacji.

2. ZWIZUALIZUJ MIEJSCE PRACY

zendesk
https://www.zendesk.com/jobs/

Już samo hasło „This is Zendesk” jest w swej prostocie genialne. Firma nie sili się na wymyślanie wygórowanych metafor. Po prostu przedstawia swoją firmę i pokazuje jak jest w niej naprawdę (o filmie ze strony startowej pisałam już tu). Jeśli dodać do tego czytelną wyszukiwarkę ofert pracy, którą widzimy jako drugi element na stronie

3. Pokaż możliwości kariery

eurocash
http://kariera.eurocash.pl/

Jasno i klarownie. Podoba mi się, jak zrobił to Eurocash. Już na samym początku kandydat może wybrać ścieżkę, która go interesuje. W głębi strony jest również dobrze. Są historie prawdziwych pracowników i konkretna

4. Przejdź z kandydatem przez proces rekrutacyjny

http://mcdonaldspraca.com.pl/
http://mcdonaldspraca.com.pl/

McDonald’s robi to po mistrzowski. Nie dość, że prowadzi kandydata za rękę przez cały proces, to przypomina jakie dokumenty są potrzebne, aby rozpocząć pracę w restauracji.

Podobne rozwiązanie znajdziemy w zakładce Kariera Grupy Żywiec, która dodatkowo całą stronę wspiera komunikacją ikonograficzną (więcej o jej korzyściach przeczytacie tutaj).

grupa-zywiec
http://www.grupazywiec.pl/kariera

5. Przedstaw zespół. Nie zapomnij o rekruterach!

Organizację tworzą ludzie. A rekruter to pierwszy człowiek z firmy, którego kandydat spotyka na swojej drodze. Często jest to spotkanie bardzo stresujące. Warto ten strach oswoić. I przedstawić zespół HR na stronie. Robi to na przykład Future Processing.

futureprocessing2
https://www.future-processing.pl/kariera/sylwetki-rekrutujacych/

6. Mniej znaczy więcej

Lepsze jest wrogiem dobrego, a mniej znaczy więcej. Zakładka Kariera powinna być przede wszystkim czytelna, przejrzysta i zrozumiała. Warto wybierać rozwiązania ułatwiające przyswajanie informacji na niej zawarte. Zamiast litego testu, postaw na infografiki, ikony, piktogramy i materiały wideo. Twój kandydat na pewno to doceni. Doskonały przykładem takiej czytelnej, nowoczesnej strony jest zakładka na stronie netguru.

https://www.netguru.co/career
https://www.netguru.co/career

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.