Który pracodawca nie chciałby mieć fajnego, łapiącego za serce kandydatów, pracowników i opinii publicznej filmu wizerunkowego? Takiego, który rozbawi, ale i zachęci do refleksji, że może właśnie to czas na zmianę i poszukanie nowego miejsca pracy? Kierunek „wideo” ma sens tym bardziej, że statystyki tego formatu w sieci cały czas rosną. Jest jedno ALE. To koszty. Czy na pewno?

Produkcja filmu może kosztować bardzo dużo, dużo, trochę mniej lub… naprawdę niewiele. Pamiętaj, że na koniec nie liczy się budżet jaki przeznaczony został na wideo, ale to czy… spodobało się ono grupie docelowej. Generalnie na rynku cały czas pokutuje opinia, że na przygotowanie filmu promocyjnego potrzebny jest spory budżet.

Co wchodzi w skład budżetu na produkcję filmu?

  • Profesjonalna ekipa i jej prowizja – cóż więcej dodać – jeśli film przygotowuje zewnętrzna ekipa ludzi, którzy „umieją w filmy i wideo”, to ich praca musi kosztować. Dodatkowo znaczenie ma też ilu pośredników bierze udział w projekcie. Może to być od razu dom produkcyjny, czy agencja wideo, a może być agencja EB-owa, czy reklamowa, która finalnie i tak do nagrania wynajmie podwykonawcę.
  • Sprzęt – ten punkt wydaje mi się dość jasny. Na im bardziej skomplikowanym sprzęcie będziecie pracować, tym większe koszty będzie produkcja wideo generować. Warto pamiętać jednak, że dziś profesjonalne filmy można przygotować z pomocą… telefonu komórkowego. Trudno jednak wymagać, że profesjonalna ekipa będzie kręcić Wasz EB-owy film swoim Samsungiem czy iPhonem 🙂 A jak pokazuje YouTube jest to możliwe:

  • Postprodukcja – tu wiele zależy od pomysłu. Sposobów edycji filmów jest naprawdę wiele – od „podkręcania kolorów” przez dodawanie prostych elementów graficznych po pełną animację. Im bardziej skomplikowane działania, tym większych kosztów można się spodziewać.
  • Lokalizacja, aktorzy, rekwizyty, scenografia, lektor – chodzi tu z jednej strony o liczbę dni zdjęciowych, miejsce produkcji (plener, a może studio), ale też zatrudnienie ewentualnych aktorów, statystów, lektora czy wypożyczenie rekwizytów.
  • Muzyka – muzykę można pobrać z darmowych banków muzyki lub… zamówić. Właśnie z tej opcji skorzystała w swoim ostatnim filmie EB-owym IKEA. Efekt współpracy ze Smolikiem i Oly zbija z nóg ❤.

Smolik feat Olypiosenka dla Ikea plus świetny film!https://www.youtube.com/watch?v=PfoE6w9EQYssłuchajcie i oglądajcie!

Gepostet von Smolik am Montag, 26. März 2018

Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy budżet wideo promocyjnego może być … nieskończony. A finalnie i tak najważniejszy jest pomysł stojący za produkcją. Bez niego możecie wyrzucić dziesiątki tysięcy w błoto. Z nim możecie za niewiele więcej niż złotówkę i swój czas, stworzyć naprawdę wyróżniający się projekt, który rozejdzie się w sieci wiralowo.

Przykład? Proszę bardzo 🙂

Niskobudżetowe filmy employer brandingowe

Filmy, które pokazuję dzisiaj na blogu łączy jeden, wspólny mianownik – bardzo ograniczony budżet. Każdy z nich jest dowodem na to, że tworząc wideo bardziej niż na zabezpieczeniu finansów, warto skupić się na pomyśle, przekazie i autentyczności produkcji. Zamiast zastanawiać się nad tym, kogo chcecie skopiować, lepiej iść swoją drogą. Resztę ogarniecie z pomocą darmowych narzędzi online dostępnych w sieci 🙂

XSolve

To film z pracownikami (nowymi osobami w organizacji) w roli głównej. W lekki, autentyczny i zwyczajnie sympatyczny sposób opowiadają o swoich wrażeniach z pracy. Na pewno film wyróżnia też muzyka, która sprawia, że materiał z gadającymi głowami jest bardziej dynamiczny. Podoba mi się, a Wam?

What's it like to work at XSolve and Chilid?

Aaaand here it is! 🙌️🎉🚀 Together with Chilid we're so proud to show you what a company DNA means to us and how much we appreciate working within such wonderful coding and designing teams, to make a digital world look even better! Like it or love it? Spread it! <3 And visit www.xsolve.software/career/

Gepostet von XSolve am Donnerstag, 19. Juli 2018

PRISMAKE. i ich film o kawie

Komunikacyjny potencjał drzemiący w kawie jest ogromny. Pisałam już kiedyś na blogu, że  1/3 kandydatów ocenia potencjalnych pracodawców po… jakości napojów serwowanych im podczas rozmowy o pracę, w tym kawy właśnie.

Czytaj: Employer branding kawą stoi>>

Właśnie przy okazji tego tekstu odezwała się do mnie ekipa Prismake. i pochwaliła się swoim niskobudżetowym filmem EB-owym z kawą w tle. Dla mnie bomba, a co Wy sądzicie?

We love adding juiciness to our apps and everyday work 🍓 ! Work is not about getting from one weekend to the next for us. It’s more about adding a lot of joy and some challenges to all days in between the weekends 🚀. How do we do it? Watch our ‘9 ways of making Coffee at Prismake' and find out 🐼 . By the way, if you have an idea for 10th way of making coffee, share it with us and we'll give it a try ⬇️ .

Gepostet von Prismake. am Dienstag, 20. Juni 2017

VLOG Accenture

Bardzo lubię format vlogów i cieszę się, że coraz śmielej korzystają z niego firmy. Tak naprawdę, by nagrać filmowego vloga potrzebujecie tylko komórki i pracownika, który ma coś do powiedzenia 🙂 Vlog to świetne narzędzie do robienia relacji z wydarzeń – targów pracy, konferencji czy imprez wewnętrznych, ale… niekoniecznie. Tak ten format zinterpretowało Accenture:

UCL Leaders: accenture vlog

Przedstawiamy vloga 🎥 z konferencji UCL Leaders: Poland in a Global World. Zobaczcie co robiliśmy w ostatni weekend w Londynie! 🇬🇧Gościnnie wystapili: Gosia, Krzysztof, Łukasz i Piotrek z zespołu Insurance, Financial Services, Capability Network. 💜

Gepostet von Accenture Polska am Montag, 5. Februar 2018

Czytaj: Ten jeden czasochłonny projekt>>

Amazon Development Center

A ten film podoba mi się za autentyczność. Jest prosty, szczery i pokazuje to, co kandydatów interesuje najbardziej, czyli życie firmowe od kuchni. Nikt z pracowników nie jest tu specjalnie wystylizowany, uczesany, ubrany. Nie mówi wyuczonych wcześniej formułek. I za to duży plus.

Jestem przekonana, że niskobudżetowych, EB-owych filmików jest więcej. Na pewno są zapisane w Waszych folderach „Ulubione” lub dumnie wiszą na firmowym kanale YouTube. Podzielcie się nimi w komentarzach 🙂

Miłego dnia!

Maja Gojtowska

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.