Czy tego chcemy, czy nie trudno dziś znaleźć osobę, która w sieci pozostaje incognito. Tyczy się to również przedstawicieli branży HR. Marka osobista w sieci może pomóc im w budowie wizerunku wśród innych rekruterów, przedstawicieli biznesu, czy … samych kandydatów. Ci ostatni informacji o rekruterach potrzebują szczególnie mocno. Potwierdzają to badania – 76% kandydatów deklaruje, że chciałoby wiedzieć więcej o osobach prowadzących ich procesy rekrutacyjne. Niestety, znalezienie informacji nt. HR-owców bywa czasem więcej niż problematyczne.
W dużej mierze jest to spowodowane brakiem strategicznego podejścia do budowy marki osobistej w sieci. Jakie błędy popełniane są najczęściej?
niekompletne profile w mediach społecznościowych
Mam tu na myśli nie tylko profil na Linkedin, ale w każdym innym serwisie, z którego korzystają Twoi kandydaci, czy inni odbiorcy, do których chcesz dotrzeć (w zależności od branży może to być również – Facebook, ale również Instagram). W przypadku samego Linkedin jest o tyle łatwiej, że serwis sam podpowiada na ile profesjonalnie wypełniony jest nasz profil.
Warto przyjrzeć się swoim profilom pod kątem:
- umieszczanych na nim zdjęć (profilowego i fotografii w tle),
- Twojego opisu, podsumowania zawodowego,
- opisu zajmowanych stanowisk,
- inforacji, którymi dzielisz się ze swoją społecznością i treści, które udostępniasz.
Bezmyślne dzielenie się treściami w sieci
Jestem ogromnym przeciwnikiem wrzucania do sieci mało wartościowych treści np. samych linków do prowadzonych rekrutacji, czy kilkunastu linków dziennie do zewnętrznych artykułów. Zresztą bardzo ciekawa dyskusja na ten temat wywiązała się na Linkedin. Zachęcam Was do przyjrzenia się komentarzom.
Myślę, że bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na jakość treści, którymi dzielimy się w sieci. Zgodnie z zasadą mniej, znaczy więcej, warto zwracać uwagę nie tylko na to jak często udostępniamy, ale przede wszystkim – co to jest.
Myślenia tylko o sobie
To nie Ty jesteś najważniejszym odbiorcą swoich treści. Są nimi … no właśnie, czy w ogóle wiesz do kogo mówisz? Brak świadomości kim tak naprawdę są odbiorcy Twoich działań w sieci i jakie są ich oczekiwania wobec Ciebie to jeden z największych błędów jakie można popełnić budując swoją markę osobistą. Innych treści i informacji potrzebują przecież kandydaci, innych rekruterzy, a innych menedżerowie wyższego szczebla, którzy kiedyś będą podejmować decyzję o Twoim zatrudnieniu.
O powyższych błędach, ale przede wszystkim o budowaniu strategii marki osobistej rekrutera w sieci krok po kroku będę rozmawiać z uczestnikami 2. edycji szkolenia „Marka osobista rekrutera w sieci„, które odbędzie się 10 kwietnia 2018 roku w Warszawie.
Co będziemy ćwiczyć podczas szkolenia? Uczestnicy m.in.:
- określą konkretne cele swoich działań personal brandingowych i powiążą je z celami rekrutacyjnymi,
- poznają zasady networkingu w social media,
- zbudują profesjonalny profil na LinkedIn, który będzie miał wysoki ranking w wyszukiwarce i wzbudzi zaufanie kandydatów,
- dowiedzą się jak budować profesjonalny profil i zarządzać swoją siecią kontaktów na Facebooku i Twitterze,
- poznają w praktyce techniki i narzędzia, które pomogą tworzyć atrakcyjne dla kandydatów treści (m.in. powitalne wiadomości do kandydatów, posty w mediach społecznościowych, eksperckie artykuły i komentarze),
- nauczą się wykorzystywać w swojej codziennej pracy content marketing.
Myślę, że najlepszą rekomendacją szkolenia są wysokie oceny (średnia 5.2 na 6) i komentarze uczestników pierwszej edycji.
https://www.facebook.com/blogGojtowska/photos/a.162229557605604.1073741828.153148341847059/336409210187637/?type=3&theater
Więcej informacji o szkoleniu i jego pełen program znajdziecie tutaj.
Kosz udziału przy zapisach do 15 marca 2018 roku – 890 zł + VAT. Jeśli zdecydujecie się na udział później wynosi on 990 zł + VAT.
W zamian możecie spodziewać się:
- konkretów, konkretów, konkretów i przykładów z życia oraz case’ów
- praktycznych ćwiczeń wykonywanych na Waszych profilach w mediach społecznościowych (dzięki temu na koniec dnia wyjdziecie z gotowymi rozwiązaniami, a w najgorszym razie ich draftem)
- muzyki puszczanej w przerwach i podczas pracy grupowej
- kawy (a właściwie hektolitrów kawy!). Pamiętajcie, że dobra kawa wpływa na pierwsze wrażenie, również w rekrutacji ????
- lunchu i ciasteczek (na podniesienie glukozy)
Zapisy prowadzone są drogą mailową. Jeśli jesteś zainteresowany udziałem lub masz pytania wyślij mi wiadomość mailową na maja[a]gojtowska.com lub wypełnij formularz kontaktowy.
Zachęcam Was gorąco do udziału! Tym bardziej, że pierwsze 4 miejsca są już zarezerwowane 🙂
Przy okazji zapraszam Was też do subskrypcji jedynego, oficjalnego newslettera Gojtowska.com. Dzięki niemu, będziecie na bieżąco ze wszystkimi postami i nowościami na blogu ????
Miłego dnia!
Maja Gojtowska