W zdrowym ciele, zdrowy duch. Dlaczego o tym starym porzekadle pamiętać powinni również pracodawcy? Choćby z tego powodu, że aż 44% pracowników deklaruje, że przytyło w swoim aktualnym miejscu pracy. Czyżby za nadwagę prawie połowy z nas winę ponosili pracodawcy i oferowane przez nich warunku pracy? I jak aktywność fizyczna ma się do pojęcia well-beingu? 

Zacznijmy od podstawowego pytania. Co to jest well-being?

Well-being to szeroko pojęte zadowolenie i dobrostan pracowników. Składa się  na niego kilka czynników, które łącznie przekładają się na zaangażowanie i ogólną satysfakcję zespołu.

Według analiz Instytutu Gallupa na well-being pracowników wpływa aż 5 czynników, określanych mianem Well-being Index:

  • poczucie zawodowego sensu (ang. Career Well-being)
  • relacje społeczne (ang. Social Well-being)
  • sytuacja finansowa (ang. Financial Well-being)
  • bycie częścią społeczności (ang. Community Well-being)
  • aktywność fizyczna (ang. Physical Well-being)

Co ciekawe, aż 66% badanych przez Gallupa deklaruje, że są zadowoleni przynajmniej z jednego z powyższych elementów. Ze wszystkich pięciu usatysfakcjonowanych jest tylko … 7% pracowników.

Tomasz Chaciński, CEO & Fouder, Fitqbe

Jak pracodawcy wspierają aktywność fizyczną pracowników? Najczęściej w ramach pozapłacowych benefitów oferują im dopłaty do zajęć sportowych – wg badania Pracuj.pl korzysta z nich 25% pracowników. Można jednak pójść o krok dalej! Dowodem na to jest Fitqbe – narzędzie, które trafiło do mojego zestawienia „Dobre, bo polskie. Narzędzia dla HR-owców, które musisz znać”. To właśnie o nim opowiedział mi jego pomysłodawca Tomasz Chaciński.  Zapraszam Was do lektury wywiadu, tym bardziej, że Tomek podzielił się ze mną kulisami wdrożenia Fitqbe u jednego z Klientów firmy – Euro RTV Agd.

Stali czytelnicy wiedzą dobrze, że tekst jest częścią cyklu #dobrebopolskie. A wszystkich, którzy o nim nie słyszeli zachęcam najpierw do zapoznania się z zestawieniem najciekawszych, polskich, HR-owych narzędzi i przejrzenie wszystkich wywiadów z ich twórcami. Znajdziecie je pod tagiem #dobrebopolskie.

–  Tomku, skąd pomysł na stworzenie narzędzia nawiązującego do trendu „well-being” pracowników. Czy zapotrzebowanie pracodawców jest rzeczywiście tak duże?

Pomysł przyszedł mi do głowy lata temu, dzięki mojej pasji, jaką jest sport oraz bezcennemu doświadczeniu zebranemu dzięki pracy w największym polskim jobboardzie, a mianowicie Pracuj.pl. Przez 7 lat współpracowałem z całym przekrojem firm z ramienia mojego pracodawcy, poznając wszystkie problemy firm, takie jak niska motywacja pracowników, poziom zwolnień lekarskich, rosnąca fluktuacja, etc. Dodatkowo, będąc również szeregowym pracownikiem, miałem okazję słuchać potrzeb kolegów z pracy, a „sexowny benefit” był jedną z nich. Miałem okazję również być hard userem jednego z produktów Grupy Pracuj, w którym prowadziłem grupę o nazwie „Healthy Lifestyle Zone”, w której uzupełniałem bazę wiedzy o zdrowiu, prewencji zdrowotnej, sporcie, aby edukować kolegów z pracy w tej kwestii i motywować to aktywności sportowej. Pewnie nie muszę dodawać, że grupa miała niesamowite zainteresowanie. Połączenie tych wszystkich rzeczy dało koncepcję Fitqbe, która teraz z sukcesami wdraża się do kolejnych firm.

– Czym tak naprawdę jest Fitqbe? Bo nie jest to zwykła kafeteria około sportowych benefitów. Czy narzędzie ma w sobie elementy grywalizacji?

Warto zobrazować sobie Fitqbe jako serwis społecznościowy dla firm, o tematyce wellbeingowej. Jest to platforma, która wprowadza zdrowy tryb życia w codzienność pracownika, motywując go do podejmowania aktywnego trybu życia, dając mu dobrą zabawę oraz nagrody za udział w inicjatywie. Grywalizacja jest fundamentem aplikacji, dajemy możliwość tworzenia wielopoziomowych rywalizacji: publicznych, prywatnych, w strukturach działów lub tworzenia indywidualnych teamów. Mamy systemy odznak za różne aktywności, szereg super statystyk oraz gamifikacyjnych rankingów, która dają wiedzę oraz motywują do działania.

Przykładowe odznaki, które mogą zdobywać pracownicy w systemie Fitqbe. Źródło: Fitqbe.com

Mówisz, że nie jesteśmy zwykłą kafeterią – definitywnie masz rację. Mamy wewnętrzny system wynagradzania pracowników (możemy nazwać go kafeterią), gdzie pracownicy za spalone kalorie mogą kupić np. bilet do kina lub bony do sklepów internetowych, przekazać swoje środki na fundacje lub poprosić o realne spieniężenie. Naszym celem jest jednak wynagradzać za realne zaangażowanie w życie firmy. Platforma jest modułowa, więc każdy z tych elementów można włączyć, albo wyłączyć, aby dopasować ją do potrzeb i możliwości naszych klientów.

– Czy możesz opowiedzieć krótko o jakimś przykładzie wdrożenia Fitqbe u konkretnego Klienta?

Bardzo ciekawym wdrożeniem jest firma RTV Euro AGD, która rozpoczęła z nami współpracę, włączając platformę dla ponad 400 osobowego działu IT. Wszyscy wiemy, jak wymagający dla pracodawców jest ten rynek oraz z jakimi problemami się borykają. Pracownicy IT posiadają już bardzo dużo benefitów od swoich pracodawców, a zmiana pracy na inną nie jest problemem. Tak naprawdę to praca znajduje ich, a nie odwrotnie. W przypadku tej współpracy, celem było zrobienie efektu wow wśród odbiorców oraz wykorzystanie Fitqbe, jako narzędzia do codziennej integracji oraz usprawnienia komunikacji, co miesiąc po miesiącu skutkuje kolejnymi sukcesami oraz pozytywnym feedbackiem od naszego klienta.

– Jak wyglądało wdrożenie?

Wdrożenia robimy na kilka sposobów. Za każdym razem klient kupuje u nas „paczkę”, czyli nie sam produkt, a niemal gotową strategię, w której wystarczy wcisnąć guzik „start”. Standardem jest, że firma otrzymuje od nas gotowy mail komunikacyjny, następnie dokonujemy wdrożenia online administratorów ze strony klienta (uzupełniamy konto firmy o strukturę działów, etc.), dodajemy post powitalny, pierwszą rywalizację dla użytkowników, po to, aby klient nie musiał nic robić, a dzięki uruchomionej przez nas platformie mógł spokojnie obserwować co się dzieje, uczyć się jak aktywizują się ich pracownicy. W trakcie współpracy każdy klient posiada również swojego „Employer Success Officera”, który wspiera go w prowadzeniu platformy. Dodatkowo robimy tak zwane „Fitqbe Open Days”, gdzie przyjeżdzamy do firm z promocją platformy, prowadząc również ciekawe wykłady żywieniowe oraz np. wykonując pomiarów ciała dla pracowników.

Tak wygląda przykładowy profil użytkownika w Fitqbe. Źródło: Fitqbe.com

Dla RTV Euro AGD poszliśmy jeszcze krok dalej, robiąc wdrożenie z zaprzyjaźnioną agencją marketingową Great Digital, z którą przygotowaliśmy maile komunikacyjne, zaprojektowaliśmy plakaty dla Pracodawcy oraz zaplanowaliśmy 6 miesięczną agendę comiesięcznych wydarzeń sportowych, na które poprzez Fitqbe mogli zapisywać się pracownicy, dbając po wydarzeniu o budowanie contentu aplikacji poprzez robienie fotorelacji, etc.

– Jak mierzyliście efektywność iskuteczność narzędzia? Jakie efekty przyniosło jego wdrożenie?

Platforma zawiera szereg statystyk, które pokazują jak aktywizują się użytkownicy, kiedy ich efektywność maleje i kiedy rośnie, dając dużą wiedzę pracodawcom oraz nam. Weryfikujemy też przyrost użytkowników oraz jakie bodźce działają na ich aktywność.

Jednym z najważniejszych efektów wdrożenia platformy w Euro RTV AGD było umożliwienie pracownikom spotkań poza miejscem pracy. Na platformie można tworzyć wydarzenia, w naszym wypadku były to np. czwartkowe spotkania longboardowe prowadzone przez instruktora. Dzięki temu pracownicy z różnych działów mieli możliwość poznania się oraz porozmawiania na tematy luźne, niebiznesowe. W tym przypadku miernikiem była liczba osób, które pojawiły się na wydarzeniu sportowym.

– Czy Fitqbe to narzędzie, które można wdrożyć w każdej organizacji? Niezależnie od wielkości? Czy są jakieś ograniczenia?

Posiadamy klientów zatrudniających 30 osób oraz firmy zatrudniające w tysiącach. Każda firma otrzymuje od nas szereg naszych pomysłów, których skuteczność zwalidowaliśmy dzięki praktyce zdobytej na różnych firmach, bowiem są to klienci produkcyjny, marketingowy, IT, bankowość, sklepy wielkoformatowe i wiele innych. Reasumując, dzięki modułom i elastyczności Fitqbe, zapewnimy skuteczne narzędzie każdej firmie, które może stać się kręgosłupem strategii benefitowej oraz wellbeingowej.

– Dziękuję za rozmowy i trzymam kciuki za rozwój Fitqbe!

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Fitqbe, koniecznie wejdźcie na: www.fitqbe.com 🙂

Przypominam, że wszystkie teksty z cyklu #dobrebopolskie, w których pokazuję nowe, polskie narzędzia dla branży HR znajdziecie TUTAJ.

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.