Jeśli macie poczucie, że komunikacja employer brandingowa Waszej firmy zatrzymała się gdzieś na przełomie lat XX i XXI wieku – ten tekst jest dla Was.  Oto 4 sposoby, dzięki którym wy zmienicie się w Harrego Pottera employer brandingu, a marka Waszego pracodawcy oddetchnie świeżym powietrzem i przeniesie się wprost do świata magii i czarodziejstwa.

Do dzieła! 🙂

#1. Dywersyfikuj komunikację w social media

Tak, Facebook jest najpopularniejszym dziś serwisem społecznościowym w Polsce i na świecie. (sprawdź oficjalne statystyki). Ale social media się na nim nie kończą. I nie powinna kończyć się na nim komunikacja Twojej firmy. Dobór kanałów zależy w dużej mierze od tego, gdzie są obecni Twoi odbiorcy. Warto pamiętać, że każdy kanał rządzi się swoimi prawami i daje zupełnie inne możliwości. To, że sam nie korzystasz z Twittera, nie znaczy, że nie korzystają z niego kandydaci, których poszukujesz. To, że sam nie masz konta na Snapchacie (zobacz: 6 inspirujących pracodawców) i nie publikujesz Stories na Instagramie (zobacz: 5 sposobów na wykorzystanie Instagrama do budowy marki pracodawcy), nie znaczy, że nie robią tego młodzi studenci, których chcesz przyciągnąć na staże czy praktyki. Dla nich narzędzia te są naturalnym narzędziem komunikacji. Niech świadczy o tym post Uniwersytetu Wrocławskiego 🙂

Drodzy kandydaci, maturzyści! Pani Snapchat oraz Dział Nauczania apelują – nie wgrywajcie do IRK zdjęć z uszami i nosami…

Gepostet von Uniwersytet Wrocławski am Montag, 10. Juli 2017

#2. Pamiętaj o komunikacji wideo

Czas wideo trwa. I to zarówno tej LIVE, jak i materiałów przygotowywanych wcześniej.  Statystyczna firma publikuje dziś miesięcznie 18 materiałów wideo, do najpopularniejszych rodzajów należą: poradniki, materiały demonstracyjne, poradniki z cyklu „How to?” oraz referencje i testymoniale.

Rodzaje najczęściej publikowanych na wideo treści. Inspiracja: Hubspot.com

W komunikacji około HR-owej można wykorzystać je na wiele sposobów. Choćby jako narzędzie informujące o trwającej rekrutacji:

#3. Buduj relacje z influencerami

Influencerzy to liderzy opinii online. Konsumenci pod ich wpływem kupują produkty, zamawiają usługi, jak sami deklarują – są dla nich pierwszym źródłem informacji i dzięki ich opinii żyją bardziej świadomie. Pisałam już kilkakrotnie, że są też przyszłością komunikacji z kandydatami (czytaj wszystkie teksty nt. współpracy z liderami opinii).  Tym bardziej, że o pracodawcach (czy tego chcą, czy nie) blogerzy i youtuberzy piszą i mówią. Rzućcie okiem na poniższy film, w którym autorka kanału Olfaktoria dzieli się swoimi wrażeniami z pracy w sieci perfumerii Douglas. Mówi o zarobkach, premiach, prezentach, a w dyskusję chętnie włączyli się inni użytkownicy (na dziś pod filmem jest ponad 600 komentarzy). Brak komentarza ze strony firmy, to niewykorzystana szansa na rozpoczęcie dialogu z kandydatami i zaprezentowania swojego stanowiska.

#4. Postaw na storytelling

Dobra historia jest jak bagno – wciąga. To właśnie dlatego w nowoczesnym employer brandingu nie chodzi o to, by po prostu pisać o firmie, jej pracownikach, czy aktualnych ofertach pracy, ale by opowiedzieć ich historię. Pomoże w tym storytelling. Zainteresowanych poznaniem jego podstaw odsyłam do webinaru Pawła Tkaczyka:

lub do jego książki „Narratologia„, której recenzja niedługo ukaże się na blogu 🙂

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.