Wydawać by się mogło, że w temacie systemów ATS powiedziano już wszystko i akurat w tej branży nie ma miejsca na innowacyjne rozwiązania. Też tak myślałam. I właśnie wtedy, podczas zbierania materiałów do zestawienia Dobre, bo polskie. Narzędzia dla HR-owców, które musisz znać, kilka osób zwróciło moją uwagę na TRAFFIT.

Adrian Wolak, założyciel TRAFFIT

Dzisiaj zapraszam Was więc na rozmowę z Adrianem Wolakiem, twórcą narzędzia. Adrian opowiedział o jego przewagach , początkach oraz ciągłych testach, którym narzędzie jest poddawane 🙂 Jak sam przekonuje:

TRAFFIT jest Twoim dodatkowym rekruterem, który pracuje nawet wtedy, kiedy Ty śpisz. I to jest chyba najlepsza definicja naszego systemu, stworzona przez jednego z naszych klientów. TRAFFIT wyręcza Cię z części mozolnych zadań, m.in. takich jak ręczne wysyłanie maili do kandydatów czy zapisywanie kandydatów ze skrzynki mailowej, wyszukuje za Ciebie osoby pasujące do rekrutacji oraz analizuje Twoje działania i proponuje rzeczy, które mogą usprawnić Twoją pracę.

Wywiad jest częścią blogowego cyklu #dobrebopolskie.

– Adrian, skąd pomysł na wdrożenie kolejnego ATS-u? Tego typu rozwiązań jest na rynku sporo? W czym tkwi innowacja?

To prawda, jest mnóstwo systemów ATS na rynku. Jednak, kiedy testowaliśmy te systemy zawsze nam czegoś w nich brakowało. Jedne były zbyt skomplikowane, brzydkie, z milionem funkcji, których nigdy nie użyjesz. Inne z kolei były mocno związane z konkretnymi portalami ogłoszeniowymi, a jeszcze inne były tylko odrobinę rozbudowanym excelem. Większość systemów, jak sama nazwa ATS wskazuje (ang. Application Tracking System), jest zorientowana na zarządzanie aplikacjami związanymi z konkretną rekrutacją. Naszym zdaniem to duże ograniczenie. TRAFFIT nie jest typowym systemem ATS. Postanowiliśmy zbudować system, który pozwoli rekruterom w prosty sposób tworzyć swoją bazę kandydatów ze wszystkich możliwych źródeł: maili, rekomendacji, social media, ogłoszeń, strony kariera itp. a następnie pozwoli im wykorzystać tę bazę w przyszłych rekrutacjach. Żyjemy w 2017 roku, latamy w kosmos, budujemy autonomiczne samochody, a większość systemów rekrutacyjnych nie potrafi odciążyć rekrutera w podstawowych zadaniach. Dlaczego, jeśli dostajesz maila to system nie może przeanalizować tego maila, sprawdzić czy jest tam CV, wyciągnąć dane z CV, sprawdzić czy masz takiego kandydata w bazie, jeśli nie to automatycznie go utworzyć i umożliwić Ci przeszukać w prosty sposób treści tego CV? Dlaczego jeśli masz fajnie zorganizowaną bazę kandydatów to system rekrutacyjny SAM nie może zaproponować Ci kandydatów pasujących do danej rekrutacji, albo ocenić kandydatów, którzy się zgłosili i wysłać maila do tych którzy nie pasują? Otóż my stwierdziliśmy, że to wszystko powinien system robić.

Tak wygląda przykładowy panel analityczny TRAFFIT

– Czy jest jakaś szczególna grupa odbiorców do której skierowany jest TRAFFIT?

Jakiś czas temu zastanawialiśmy nad tym, analizując portfolio naszych klientów. Na samym początku zgłaszały się głównie agencje rekrutacyjne, firmy headhunterskie, firmy, których głównych zajęciem jest rekrutacja i TRAFFIT jest dla nich najważniejszym narzędziem pracy.
Dopiero po chwili, gdy zaczęły wybierać nas też firmy, które chciały ułatwić sobie rekrutacje wewnętrzne, zrozumieliśmy, jakkolwiek zuchwale to brzmi, że TRAFFIT może pomóc 99% procent firm. Wystarczy że Twoja firma ma kilka rekrutacji w skali roku i już podstawowy abonament może znacznie ułatwić Ci ten proces oraz zadbać o Twój employer branding.

Tak wygląda profil kandydata w narzędziu TRAFFIT

-Jakie są największe wyróżniki narzędzia oraz jakie problemy w praktyce pomagają one rozwiązać?

Po pierwsze jest to możliwość pozyskiwania kandydatów z dowolnych źródeł takich jak portale ogłoszeniowe, social media, strona kariery, maile, rekomendacje. Wszyscy kandydaci trafiają do systemu i następnie w prosty sposób jednym kliknięciem przeszukujesz wszystkie te dane, notatki rekruterów, treść plików czy maili związanych z kandydatem. Kolejnym wyróżnikiem jest pełna integracja z Twoją skrzynką mailową oraz kalendarzem. I mówię tutaj naprawdę o integracji, jakiej nie było do tej pory w systemach ATS. Możesz podłączyć swoją skrzynką, TRAFFIT przeszukuje Twoje maile, sam tworzy kandydatów w bazie, pokazuje na profilu kandydata pełną historię kontaktu. Dodatkowo możesz wysyłać maile do kandydatów z naszego systemu, korzystając z zaawansowanych szablonów mailowych. Umawiać spotkania w swoim kalendarzu bezpośrednio w TRAFFIT. Nieograniczone możliwości konfiguracji. Wiemy, że każda firma jest inna. Inaczej zarządzają procesami rekrutacyjnymi firmy outsourcingowe, agencje pracy, a jeszcze inaczej wewnętrzne działy HR. Różnią się też między sobą sposoby rekrutacji pracowników tymczasowych, specjalistów czy też managerów wybieranych np. w ramach rekrutacji wewnętrznych. To Ty decydujesz jak ma wyglądać Twój TRAFFIT, z jakich danych chcesz korzystać. Ty projektujesz wygląd zakładki „kariera” na Twojej stronie www oraz treści komunikatów wysyłanych do kandydatów.

– Czy macie za sobą jakieś szczególnie trudne wdrożenie, z którego jesteście dumni?

Jesteśmy dumni z każdego wdrożenia:) Oczywiście większe wdrożenia w firmach osób, które zatrudniają kilkaset lub kilka tysięcy osób, są bardziej złożone i zajmują nam więcej czasu, ale ja osobiście jestem dumny również z wdrożeń w małych firmach. Takich, gdzie istnieje 1-osobowy dział HR i przekonanie szefa do przeznaczenia części budżetu na system rekrutacyjny było wyzwaniem, a po jakimś czasie dostajemy informację, że dzięki TRAFFITowi rekrutacje udaje zamykać się szybciej i taniej. Obecnie rozpoczęliśmy największe wdrożenie w naszej historii. Rozpoczęliśmy współpracę z włoską agencją rekrutacyjną GiGroup i TRAFFIT będzie wykorzystywany jako główny system rekrutacyjny w kilkudziesięciu krajach przez ponad tysiąc rekruterów. Jest to dla nas niesamowite wyróżnienie, że polska firma została wybrana po wielomiesięcznym researchu, gdzie konkurowaliśmy z największymi światowymi graczami, którzy działają na rynku HR od lat.

– Gdzie stacjonujecie na co dzień? Jak duży jest Wasz zespół? Gdzie można zdobyć o Was więcej informacji (Facebook, Twitter, Instagram)? Jakie jest Wasze doświadczenie w obszarze HR?

Na co dzień jesteśmy w pięknym Trójmieście, do którego serdecznie zapraszamy, zwłaszcza teraz, kiedy zaczęło się lato 🙂 Mamy w zespole kilkanaście osób. Część osób pracuje z biura, część zdalnie.

Dzień dziecka w TRAFFIT, stoimy nic się nie dzieje.

A post shared by TRAFFIT (@traffitapp) on

Jesteśmy praktycznie 24h online, można nas znaleźć na naszym Facebooku, Instagramie czy livechat na naszej stronie. Jeżeli ktokolwiek ma jakiekolwiek pytania, ja zapraszam do osobistego kontaktu. Śmiało można pisać do mnie na FB, LinkedIn, Instagramie czy po prostu zadzwonić. Natomiast jeśli chodzi o nasze doświadczenie HR, to nie wywodzimy się bezpośrednio z HR, ale mamy spore z nim doświadczenie. Pierwsza wersja systemu została stworzona przy ścisłej współpracy z jedną z agencji pracy. Przedstawiciele agencji wyartykułowali najważniejsze wymagania wobec systemu. Dzięki kolejnym klientom, również z branży rekrutacji i HR, pozyskaliśmy bezcenny know how. Używając TRAFFITa widzisz, że to wszystko ma sens. Dodatkowo moja żona jest HR dyrektorem więc u nas w domu temat HR/TRAFFITa jest poruszany non stop 🙂

– Dziękuję Ci za rozmowę! 🙂


Jeśli Was również zainteresowały możliwości TRAFFITa zachęcam do odwiedzenia ich strony www: https://www.traffit.com/pl/

Przypominam, że wszystkie teksty z cyklu #dobrebopolskie, w których pokazuje nowe, polskie narzędzia dla branży HR znajdziecie TUTAJ.

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.