Pisałam już kiedyś (na przykładzie szwedzkiej Toyoty) o nadchodzącej erze 30-godzinnego tygodnia pracy. O ile w polskich warunkach 6-godzinny etat wydaje się wciąż odległą przyszłością, coraz więcej firm z rodzimego podwórka decyduje się na wprowadzanie rozwiązań pośrednich, wspierających work-life balance pracowników. Należy do nich m.in. skrócenie czasu pracy w piątki. Jestem wielką fanką tego typu inicjatyw. Uważam, że era 9-17 dobiega końca, a jedną z lepszych rzeczy, które może dać swoim ludziom pracodawca jest uelastycznienie ich czasu pracy (tutaj obalałam 4 mity nt. pracy zdalnej).

Warto zdać sobie sprawę, że Polacy są jednymi z bardziej zapracowanych w Europie. Jak czytamy w raporcie HRK  Work – life balance. Niewykorzystany potencjał:

W porównaniu z obywatelami innych krajów UE w pracy spędzamy sporo czasu. Z danych Eurostatu wynika, że pracujemy przeciętnie 40 godzin i 42 minuty tygodniowo. Dla porównania, statystyczny Europejczyk pracuje 37 godzin i 10 minut. Z badania „Efektywność a innowacyjność specjalistów i menedżerów”, […] wynika, że specjaliści i menedżerowie pracują przeciętnie 9 godzin i 30 minut dziennie, co daje 47 i pół godziny tygodniowo.

Pytanie czy ta pracowitość rzeczywiście przekłada się na produktywność i efektywność? Badania pokazują, że im więcej czasu pracownicy spędzają w biurze, tym ich produktywność spada. To m.in. dlatego za oceanem karierę robi termin Summer Fridays, w ramach których pakiet pracowniczych benefitów powiększany jest o … krótsze godziny pracy w piątki! Genialne w swojej prostocie, prawda?

dlaczego w ogóle warto rozważyć krótszy czas pracy w piątek?

Wraz z liczbą godzin pracy, spada produktywność pracowników. Jak donosi CNBC jest to szczególnie widoczne u osób, które spędzają w nim ponad 50 godzin tygodniowo. A do przepracowania przyznaje się dziś 87% pracowników. A osoby przemęczone, popełniają więcej błędów (deklaruje to 1/4 ankietowanych w badaniu Families and Work Institute). Paradoksalnie pracując mniej, jesteśmy bardziej efektywni. Bo tylko wtedy mamy czas na regenerację sił i wprowadzenie w życie zasad work-life balance. Sami pracownicy deklarują też, że mając większą równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym pracowaliby ponad 20% ciężej. Dziś tylko co 4 uważa, że ich firma wspiera work-life balance zespołu.

https://www.pinterest.com/pin/573223858806328410/

Zaangażowane zespoły największych organizacji na świecie bazują dziś przede wszystkich na… zaufaniu do swoich pracowników. Jak zwraca uwagę John Baldoni  firmy cieszące się wysokim poziomem zaangażowania deklarują o ponad 22% wyższą produktywność niż ich konkurenci i mają o 41% mniej wypadków w miejscu pracy. Nie są to jednak tylko puste szacunki. Liczba organizacji, które w pełni (nie tylko na papierze) ufają swoim pracownikom rośnie. Co ciekawe, przechodzą one od słów do czynów. To dlatego m.in. w Evernote pracownicy mają nienormowane urlopy. Kierownictwo firmy wyszło z założenia, że w ich najlepszej intencji jest zapewnienie zespołowi idealnych warunków do pracy. Jeśli ma w tym pomóc urlop – pracownicy powinni po prostu na niego jechać (czytaj cały wywiad w The New York Times).

Jakie rozwiązanie wybrać?

  • Pracownicy przez 4 dni pracują dłużej (np. 30 minut dziennie), by w piątek wyjść 2 godziny wcześniej. Z takiego rozwiązania korzysta m.in. Novartis (raport Work – life balance. Niewykorzystany potencjał. HRK, 2016)
  • Połowa każdego piątku jest wolna. Pracownicy przychodzą do biura tylko po to, by załatwić najważniejsze zadania, a później mogą cieszyć się weekendem.
  • Zdalne piątki. Pracownicy nie przychodzą do pracy, ale pracują zdalnie. Dzięki temu rozwiązaniu mogą powoli wchodzić w weekendowy klimat, równocześnie zajmując się służbowymi obowiązkami.
  • Wolne piątki. Po prostu. Z analiz CNN wynika, że z tak szczodrej polityk korzysta aż 14% amerykańskich przedsiębiorstw.

Jestem ciekawa Waszej opinii na temat krótszej pracy w piątki. Być może jest to inicjatywa, która sprawi, że Wasi pracownicy będą szczęśliwsi? A szczęśliwy pracownik, to zaangażowany i efektywny pracownik. Zobaczcie sami.

https://www.pinterest.com/pin/608900812089082282/

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.