Jeśli miałabym wskazać kraj, który najbardziej kojarzy mi się z ideą work-life balance i autentycznym jej wspieraniem byłaby to Szwecja. Choć raz po raz słyszmy o badaniach i testach potwierdzających zalety 6-godzinnego dnia pracy, to tylko Szwedzi mają wystarczająco dużo odwagi, determinacji i wiary, by projekt ten wprowadzać na szeroką skalę.
Krótszy tydzień testowany jest zarówno w szwedzkich placówkach publicznych (urząd miasta czy szpitale) jak i w przedsiębiorstwach prywatnych. Od 13 lat po 6 godzin dziennie pracuje zespół zakładu produkcyjnego Toyoty. Efekt? Szwedom praca, którą większość zakładów produkcyjnych wykonuje w 40 godzin tygodniowo, zajmuje 30 godzin. Są więc nie tylko bardziej produktywni, ale osiągają też wyższe o 25% zyski.
Krótszy tydzień pracy wprowadziła również Brath, jedna z najszybciej rozwijających się skandynawskich firm CEO. Jak tą decyzję argumentuje Maria Bråth, CEO firmy?
„We want to hire the right people and we want them to stay with us. […] We also believe that once you’ve gotten used to having time for the family, picking up the kids at day care, spending time training for a race or simply just cooking good food at home, you don’t want to lose that again. We believe that this is a good reason to stay with us and not only because of the actual impact longer hours would make in your life but for the reason behind our shorter days. That we have shorter days is not the main reason people stay with us, they are the symptom of the reason. The reason is that we actually care about our employees, we care enough to prioritize their time with the family, cooking or doing something else they love doing.”
Dalej Maria Bråth zwraca uwagę, że pracownicy firmy są bardziej efektywni. Uważa, że robią więcej w czasie 6 godzin pracy, niż większość osób w czasie 8 godzin. Potwierdzają to systematycznie rosnące przychody firmy. Zwraca też uwagę, że pracując krócej zespół jest bardziej wypoczęty i mniej zestresowany.
Brath jest w swoich działaniach autentyczna. Nie tylko mówi, że zależy im na kulturze work-life balance. Ale tak po prostu jest. Dla mnie jest to niesamowicie inspirujące. Zmiana ograniczająca się do skrócenia czasu praca ma bowiem przełożenie na:
- produktywność pracowników
- wynik biznesowy organizacji
- koszty związane z procesami rekrutacyjnymi i utrzymaniem pracowników
- wizerunek pracodawcy
- zaangażowanie pracowników
Z niecierpliwością czekam, aż polskie organizację okażą tak wysokie zaufanie wobec swoich zespołów, a z krótszego tygodnia pracy uczynią swoją przewagę konkurencyjną.
Maja Gojtowska | Gojtowska.com