Nasza praca bywa stresująca i zdarza się, że budzi w nas skraje emocje. To fakt. Jak pokazują badania co piąty Polak stresuje się w pracy. Co mogą z tym faktem zrobić pracodawcy?

Jeszcze 3 lata temu, w 2020 roku ze zdaniem „odczuwam stres w pracy” w skali globalnej zgadzało się 62% pracowników ankietowanych w badaniu „People at Work 2022: A Global Workforce View”. W 2022 roku wskaźnik ten podskoczył aż o 5 punktów procentowych i wynosi 67%.

A jednym z najbardziej zestresowanych narodów są Polacy. 22,15% rodaków twierdzi, że stresu w pracy doświadcza codziennie, a 20% twierdzi, że odczuwa go 1-3 razy w tygodniu. Bardziej od nas stresują się tylko Niemcy (aż 25% naszych zachodnich sąsiadów przyznaje, że stresuje się każdego dnia)

Skąd w pracy stres i emocje?

Z danych ADP wynika, że na poziomie globalnym w pracy najbardziej stresują nas – zwiększona odpowiedzialność w wyniku pandemii (27% odpowiedzi w Polsce) oraz długość dnia pracy (24% odpowiedzi w Polsce). Ale tak naprawdę powodów stresu i trudnych emocji w pracy i w naszym życiu jest o wiele, wiele więcej. Często zapominamy, jak bardzo różne są one dla każdego z nas!

This Is Fine GIF

Monika Gąsiennica, trenerka Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego zwraca uwagę, że

choć stresują nas różne rzeczy, to sam mechanizm stresu zawsze jest taki sam. To nasza rekcja na stres, po której następuje reakcja fizjologiczna w naszym ciele – podniesienie poziomu adrenaliny, wzrost ciśnienia oraz ocena emocji, które właśnie odczuwamy, a następnie wybór sposobu poradzenia sobie ze stresem. To właśnie to jaką strategię walki ze stresem wybierzemy ma bezpośredni wpływ na to, czy stres opanujemy, czy… wyeskalujemy.

Czy stres pracowników to zmartwienie pracodawców?

Stres pracowników powinien bez wątpienia martwić pracodawców: zespoły HR, ale przede wszystkim bezpośrednich przełożonych. Stres i wszystkie trudne emocje, które buzują w pracownikach mają ogromne przełożenie na nasze miejsce pracy: negatywnie przekładają się na styl komunikacji w zespole, obniżają motywację i zaangażowanie pracowników (które i tak od lat jest na dość niskim poziomie), zwiększają liczbę konfliktów, a często są głównym czynnikiem prowadzącym do odejść pracowników.

Condeco working stress headache head bang GIF

Nie zapominajmy też, że za stresem kryją się ogromne straty finansowe pracodawców!

Koszty stresu

Jak czytamy w raporcie „Stres w pracy oraz jego wpływ na występowanie wypadków przy pracy i stan zdrowia osób pracujących” nie prowadzi się monitoringu kosztów stresu związanego z pracą. Jednak w 2014 roku zespół ekspertów ZUS spróbował policzyć, ile stres pracowników kosztuje polskich przedsiębiorców.

Przyjmując najprostszą stosowaną metodę utraconych wynagrodzeń (ang. lost wages method), najczęściej stosowaną do oceny skutków ekonomicznych chorób i przedwczesnej umieralności wartość nieobecności spowodowanej stresem w pracy w Polsce już 10 lat temu szacowano na około 9,48 mld złotych rocznie!

Jak ze stresem mogą walczyć pracodawcy?

Pracuj nad sposobem komunikacji (liderów)

Uważam, że to właśnie komunikacja (a konkretnie jej brak) jest jednym z kluczowych źródeł stresu w pracy. Za komunikację odpowiedzialni są wszyscy pracownicy, ale największy wpływ na jej modelowanie mają… liderzy. Chcąc pracować nad stresem pracowników, musimy pracować nad wiedzą, kompetencjami i zachowaniami samych liderów, którzy często mogą być generatorem trudnych emocji w pracownikach.

Inwestuj w szkolenia!

Ponieważ pracownicy co do zasady ma problem ze stresem i radzeniem sobie z trudnymi emocjami powinien być to jeden z głównych obszarów w szkoleniowych, w które pracodawcy powinni inwestować. Warto pamiętać, że nie powinny to być działania dobrowolne, ale obowiązkowe procesy, które swoim zasięgiem obejmowałyby tak samo liderów, jak i pracowników szeregowych, tak white jak i blue collarsów. To ważne, aby pracownicy umieli:

 • rozmawiać o swoim dobrostanie psychicznym, a przede wszystkim trudnych dla siebie momentach w sposób otwarty i swobodny
 • posiadali wiedzę dotyczącą zarządzania emocjami w pracy i umieli z niej skorzystać
 • potrafili radzić sobie ze stresem
 • zaczęli budować nawyki sprzyjające budowie odporności psychicznej w sytuacji ciągłej zmiany
 • umieli rozpoznawać sytuacje, w których powinni poprosić o pomoc.

Przygodę z edukacją na temat emocji warto zacząć choćby do szkoleń e-learningowych.

Właśnie z takim ruszyła niedawno Wszechnica Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą polecałam Wam przy okazji kursów facylitacji. Wszechnicę UJ niezwykle cenię i dlatego informacja o starcie tego kursu bardzo mnie ucieszyła!

Szkolenie składa się z 7 modułów poświęconych:

 1. Mechanizmowi stresu
 2. Stresowi krótkotrwałemu
 3. Stresowi chronicznemu
 4. Stresowi traumatycznemu
 5. Emocjom
 6. Rezyliencji
 7. Odpowiedzi na pytanie – kiedy udać się do specjalisty

Więcej o nim przeczytacie na stronie Wszechnicy UJ >> KLIK

Warto zapoznać się z nim tym bardziej, że do 16.03.2023 skorzystać możecie z 10% zniżki z kodem M-10!

Mierz poziom stresu!

Bez danych dotyczących stresu w Twojej organizacji, cały czas będziesz na ten temat teoretyzować. Warto więc je zbierać – mogą to być dane deklaratywne, warto przyjrzeć się statystykom związanym z liczbą zwolnień. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są też narzędzia pozwalające monitorować tętno pracowników. A od tego już krok do identyfikacji stresujących działań, procesów, projektów czy inicjatyw.

Czas na Ciebie

A jak Ty i Twój zespół radzicie sobie z trudnymi emocjami? Jestem bardzo ciekawa dobrych praktyk, które stosujecie w swojej organizacji. Dajcie koniecznie znać w komentarzach! Wspólnie z partnerem tekstu – Wszechnicą UJ, nie możemy się ich doczekać.

Season 17 Finals GIF by America's Got Talent

Miłego dnia!

Maja

Tekst powstał we współpracy z Wszechnicą Uniwersytetu Jagielońskiego.

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.