Czy SMS to narzędzie warte uwagi z perspektywy zespołów HR. Tak! Szkoda tylko, że w komunikacji z kandydatami i pracownikami wykorzystywane jest tak rzadko.

Powiedzieć, że życie upływa nam dziś z telefonem w ręce to jak nie powiedzieć nic. W Polsce aktywnych jest dziś ponad 56 mln kart SIM. Oznacza to, że na 1 Polaka przypada średnio 1,5 karty. Badania pokazują, że powiadomienia na smartfonach sprawdzamy średnio 47 razy. Wyjątek stanowi najmłodsze pokolenie (18-24 lata), które na telefon zerka średnio 89 razy dziennie. Bardzo często odczytują właśnie wiadomości SMS.

Zalety SMS-ów w komunikacji marketingowej

Eksperci od lat podkreślają, że kampanie SMS są wciąż jednymi z najskuteczniejszych działań komunikacyjnych.

  • Ich wskaźnik otwieralności sięga nawet 98%. W porównaniu z open rate wiadomości na Messengerze (ok. 70-80%), czy wiadomości e-mail (w Polsce wynosi ona 26%) to wskaźnik bardzo wysoki.
  • Są one bardzo szybko odczytywane. 34% użytkowników telefonów sprawdza wiadomość SMS w ciągu 5 minut od jej otrzymania.
Ponad 30% użytkowników odczytuje SMS w ciągu 5 minut od ich otrzymania. 26% w ciągu… minuty!
  • Konsumenci zwyczajnie chcą je otrzymywać. 91% konsumentów deklaruje, że są zainteresowani otrzymywaniem powiadomień SMS od swoich ulubionych marek

Dlaczego zatem tylko 1 na 5 pracodawców wykorzystuje SMS w komunikacji z pracownikami?

Kiedy w komunikacji HR sięgać po SMS-y?

Skoro SMS tak dobrze sprawdza się w komunikacji marketingowej, równie dobrze powinien spisać się w komunikacji HR, tej skierowanej do kandydatów oraz pracowników. W jakich sytuacjach mogą one okazać się szczególnie przydatne?

Wiadomości dotyczące spotkań rekrutacyjnych

Jak pokazują badania 8/10 aplikujących chciałoby otrzymywać szczegółowe informacje dotyczące spotkania rekrutacyjnego w formie wiadomości SMS. Warto pamiętać, że ich automatyczną wysyłkę udostępnia sporo systemów ATS.

Napisany nieformalnym językiem SMS z potwierdzenie spotkania rekrutacyjnego wysłany z systemu Traffit. Za przygotowanie wiadomości dziękuję Ani Sykut.

SMS wykorzystać można jednak w bardziej niestandardowy sposób. Grupa Żywiec z pomocą SMS-ów zaprasza kandydatów do udziału w wirtualnych rozmowach rekrutacyjnych. Wiadomość wysyłana jest z pomocą narzędzia Hypercare.

Za udostępnienie wiadomości dziękuję Ani Martinez z zespołu Grupy Żywiec.

Badanie doświadczeń kandydatów

SMS można również z powodzeniem wykorzystać do badania doświadczeń kandydatów. Ten sposób działa wspomniana wcześniej Grupa Żywiec. Link do ankiety kandydat otrzymuje SMS-em. Po kliknięciu  wyświetla się mu krótki film wideo oraz kilka pytań.

Komunikacja onboardingowa

SMS sprawdzi się również doskonale w komunikacji onboardingowej. Z jego pomocą można nowozatrudnionym pracownikom wysyłać informacje nt. ich pierwszego dnia pracy. SMS sprawdzi się również w komunikacji z buddym. Właśnie w ten sposób wykorzystuje je Asseco.

Ten SMS to nic innego jak przypominajka dla buddy’ego. Dowie się z niego kiedy do zespołu dołącza jego nowy podopieczny czy w jaki sposób może mu pomóc lepiej wdrożyć się do zespołu. Źródło: Candidate & Employee Experience Casebook, Hypercare

Zaproszenia na szkolenia, wydarzenia specjalne, eventy

SMS to idealne narzędzie do wysyłania zaproszeń i przypomnień o mniej lub bardziej formalnych firmowych wydarzeniach: spotkaniach typu town hall, webinarach, imprezach integracyjnych. Bo to właśnie informacje o nich najczęściej giną w gąszczu maili i powiadomień na MS Teams. SMSy, dzięki swojej wysokiej otwieralności, mogą sprawić, że o wydarzeniach dowie się więcej osób.

Tak na wydarzenia specjalne dla pracowników zapraszam Aquanet. SMS udostępniła mi Magda Sydoruk.

W jakiej firmie sprawdzi się to rozwiązanie?

Czy taka komunikacja to rozwiązanie dla każdej firmy? To zależy. W przypadku komunikacji z kandydatami myślę, że sprawdzi się ona praktycznie w każdej organizacji. Chętnie otrzymywałby je 1 na 3 kandydatów blue collars i 1 na 4 kandydatów white collars. Co w przypadku komunikacji z pracownikami? Na pewno łatwiej będzie wdrożyć SMSy do organizacji gdzie pracownicy korzystają z telefonów służbowych. Co w przypadku, gdy zespół nie ma ich do swojej dyspozycji? Jeśli pozostałe kanały komunikacji są wystarczające (bo pracownicy mają do nich dostęp z poziomu aplikacji mobilnych np. Slack czy MS Teams na swoich prywatnych telefonach) gra nie jest pewnie warta świeczki. W innym przypadku warto zapytać pracowników o zdanie i sprawdzić, czy w imię bycia lepiej poinformowanym są skłonni udostępnić organizacji swój prywatny numer telefonu (tak jak robią to jako konsumenci).

Czas na Ciebie

A czy Ty widzisz wartość w HR-owej komunikacji prowadzonej z pomocą wiadomości SMS? Podziel się swoim komentarzem – tym na tak, ale również tym na nie. Będzie mi również bardzo miło jeśli po prostu podasz mój tekst dalej – być może okaże się wsparciem dla kogoś, kto właśnie planuje zmiany w swojej komunikacji wewnętrznej. A dla mnie będzie to na pewno powód do uśmiechu.

John Candy Reaction GIF by Laff

Miłego dnia!

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.