Badanie pulse check to najprostszy sposób na szybki, a co ważniejsze – regularny sposób pomiaru zaangażowania pracowników. Mimo to,  pulse checki cały czas nie są tak popularne wśród pracodawców, jak mogłoby się to wydawać.

Jak pokazują badania „Achievers Workforce Institute Culture Report” 79% pracodawców bada nastroje swoich pracowników raz do roku lub rzadziej.

Achievers Workforce Institute Culture Report, źródło: https://www.achievers.com/resources/white-papers/2020-culture-report/

A przecież dziś, w świecie VUCA, zmiany postępują tak szybko, że badanie nastrojów, satysfakcji, zaangażowania raz na rok (lub rzadziej) jest zwyczajnie nieefektywne.

barack obama change GIF by Obama

Czas szukać innych rozwiązań. Jest nim bez wątpienia badanie pulse check.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Czym jest badanie pulse check?

Pulse checki to badanie pulsu organizacji, czyli zaangażowania, satysfakcji, nastrojów pracowników. Wyróżnikiem badań pulse check jest ich:

  • długość (jedna ankieta powinna składać się z kilku, a maksymalnie kilkunastu pytań)
  • częstotliwość i regularność przeprowadzania (raz na miesiąc, co dwa miesiące lub raz na kwartał)
Oto przykładowe pytanie z badania Enpulse. Co miesiąc pracownicy odpowiadają w nim na min. 10 pytań.

Prowadzone są z pomocą ankiety, składającej się z maksymalnie kilkunastu pytań. Kluczowym wyróżnikiem badań pulse check jest i  przeprowadzane w sposób częsty i regularny (np. 12 pytań zadawanych raz na 1-2 miesiące)

Dlaczego warto badać puls organizacji?

Pracownicy chcą częstszych badań

W sumie na tej przewadze badań pulsowych nad rocznymi mogłabym skończyć. Jak pokazują badania pracownicy chcą częstego, regularnego badania ich nastrojów.

Jak czytamy we wspomnianym badaniu Achievers, ponad połowa respondentów (58%), zarówno liderów, jak i specjalistów deklaruje, że chce, aby ich pracodawca prowadził badania wczęśniej.

Co ciekawe, wynik był najwyższy pracowników z branży handlu detalicznego (67%). Czyżby o nich pracodawcy zapominali najczęściej?

Achievers Workforce Institute Culture Report, źródło: https://www.achievers.com/resources/white-papers/2020-culture-report/

W badaniu widoczna jest też zależność pomiędzy częstotliwością badań pracowników, a ich faktycznym zaangażowaniem.

Pulse Check jest prostszy i szybszy w realizacji niż badania roczne

Doroczne badania zaangażowania to projekt, o którym wiele mówi się w momencie realizacji, ale gdy tylko się skończy łatwo o nim zapomina. Nie pomaga w tym fakt, że na wyniki sam zespół HR, a później poszczególni menedżerowie muszą poczekać.

Badania pulsacyjne dzięki swojej długości (max. 10-12 pytań), ale też dzięki swojej regularności (zachęcam do przeprowadzania ich co miesiąc) wchodzą organizacji w krew i stają się jej codziennością.

Łatwiejsze wdrażanie planów naprawczych

Często spotykam się z opinią, że z perspektywy zespołów HR pulse checki są bardziej pracochłonne. Przecież w przypadku rocznych badań zaangażowania przygotować trzeba tylko jeden plan naprawczy, a tutaj (o zgrozo!) zmiany trzeba wprowadzać na bieżąco (czyli nawet co miesiąc)!

To prawda, pulse checki wymagają regularnej pracy z wynikami. Z drugiej jednak strony jest to praca o niebo łatwiejsza, niż w przypadku badań rocznych. Dlaczego?

  • Zakres badawczy poszczególnego badania jest dużo węższy (nie pytamy o wszystko, a o wybrany obszar).
  • Wyniki badania otrzymujemy w czasie rzeczywistym. Dzięki temu wprowadzane działania są precyzyjne w odniesieniu do bieżącej sytuacji, a to generuje szybsze rezultaty i (często) niższe koszty.
Oto przykład dashboardu w platformie Enpulse. W czasie rzeczywistym widać poziom zaangażowania, jego wymiar emocjonalny, motywacyjny i racjonalny. Dzięki takim wynikom dużo łatwiej, na bieżąco planować pracę, wprowadzać zmiany i projektować nowe rozwiązania.

To sprawia, że dużo łatwiej reagować, szukać tzw. quick winów, a efekty zmian widoczne są natychmiast – tzn. już w kolejnym cyklu badawczym. Praca z badaniami pulsacyjnymi idealnie wpisuje się więc w zwinne, iteracyjne podejście do HR (o którymi pisałam już w tym tekście). Pulse checki:

  • działają jak system wczesnego ostrzegania nt. nastrojów w organizacji
  • pomagają na bieżąco weryfikować wprowadzane w organizacji zmiany (i je kontynuować lub ponownie modyfikować
  • ułatwiają zrozumienie relacji pomiędzy różnymi grupami pracowników, a także innymi ważnymi wskaźnikami biznesowymi (satysfakcja klientów, wydajność, rotacja)

Co wybierasz?

Jestem ciekawa, jakie rozwiązanie wybraliście w Twojej organizacji? A może masz jakieś pytania, obawy związane z pulsacyjnym badaniem zaangażowania pracowników? Podziel się nimi w komentarzu.

A jeśli szukasz narzędzia, które pozwoli Ci badać zaangażowanie sprawdź  Enpulse. Klikając tutaj możesz umówić się na 30-minutowe demo platformy z Mikołajem Kazarnowiczem i skorzystać z oferty „3 miesiące za darmo” przy podpisaniu umowy na 12 miesięcy badania.

Materiał powstał we współpracy z zespołem Enpulse.

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.