Powszechnie wiadomo, że branża IT jak mało która narzeka na brak kandydatów do pracy. Czy oznacza to, że do perfekcji opracowała poziom rozstań z pracownikami? Przecież doświadczenia byłych pracowników mogą budować świadomość pracodawcy u przyszłych kandydatów? Jak wygląda offboarding w IT?

[pokaz_newsletter tekst=”Podoba Ci się ten post? Dołącz do subskrybentów newslettera :)”]

Światło na poziom rozstań ze specjalistami IT rzuca raport „Offboarding w IT. O rozstaniach z firmą z perspektywy specjalisty IT”, który miałam ogromną przyjemność przygotować we współpracy z ekipą NoFluffJobs. Przygotowałam dla Was dzisiaj zestawienie najważniejszych wniosków z badania, a jest co podsumowywać. W końcu w badaniu wzięło udział ponad 1444 specjalistów IT.

Tak wygląda standardowa mapa rozstania – droga, jaką odchodzący pracownik pokonuje (od podjęcia decyzji o zmianie pracy, po bycie alumnem). Źródło: https://nofluffjobs.com/insights/raport-offboarding-dlaczego-specjalisci-it-odchodza-z-pracy/

Doświadczenia kandydatów IT – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

Zarobki to główny powód odejść specjalistów IT

Pewnie nie zaskoczę nikogo pisząc, że aż dla 78% pracowników w IT powodem rozstania z firmą jest niezaspokojenie oczekiwań finansowych. Kolejne na liście przyczyn odejść są kultura pracy w firmie (59%), atmosfera w zespole (53%) i brak poczucia stabilizacji (52%).

Czy jedynym wyjściem z tej patowej sytuacji jest … dawanie odchodzącym lub chcącym odejść pracownikom podwyżyki? Niekoniecznie.

Warto na powyższe statystyki spojrzeć jako zaproszenie do wdrażania transparentnej polityki wynagrodzeń. Bez wątpienia nie sprawi ona, że pracownicy przestaną z organizacji odchodzić. Z drugiej strony ułatwi budowanie firmy, które pracownicy motywowani są wyłączenie przez czynnik zewnętrzy – finanse.

Przez transparentną politykę wynagrodzeń rozumiem, nie tylko podawanie widełek wynagrodzeń w ogłoszeniach, ale świadomie pokazywanie kandydatom i pracownikom ile mogą/zarabiają w danym momencie oraz jak i wynagrodzenie będzie zmieniać się wraz z doświadczeniem. Narzędziem, które pozwala wdrożyć powyższe podejście jest m.in. Salary Formuła z powodzeniem stosowane przez zespół Buffer, ale też polski STX Next (więcej o ich podejściu dowiecie się z wideo poniżej).

Specjaliści IT otwarcie rozmawiają o chęci odejścia z pracy

Specjaliści IT nie mają problemu, by sygnalizować swoim przełożonym niezadowolenie z pracy. 1 na 2 ankietowanych deklaruje, że o chęci odejścia z pracy informuje swojego menedżera. Z drugiej strony, dane te pokazują, że 50% specjalistów o planowanym odejściu ze swoim szefem nie rozmawia… a to zmusza do refleksji na jakością relacje na linii przełożony – pracownik w branży IT.  Problemów z rozmowami nie ma pomiędzy samymi specjalistami. Aż 2/3 ankietowanych o swoim odejściu dyskutuje także ze współpracownikami.

Czego specjaliści IT oczekują podczas rozstań?

Najważniejsza dla odchodzących specjalistów IT są:

  • nieformalna rozmowa z przełożonym na temat powodów rozstania (58% głosów),
  • czas na przekazanie obowiązków (55%).

Zaraz po nich plasuje się wystawienie referencji, na które w kontekście rozstań z pracownikiem warto patrzeć jak na narzędzie do jego docenienia. Co ciekawe, chęć otrzymania referencji oczekuje aż 44% ankietowanych. W rzeczywistości z taką praktyką spotkało się tylko 17% respondentów. 

Docenianie pracowników (w kryzysie)

Feedback, głupcze!

Tak jak przy naszym poprzednim badaniu, również w kontekście offboardingu bardzo mocno wybrzmiał temat feedbacku. Tym razem w kontekście zwalnianych specjalistów IT. Jak pokazują badania, aż 81% zwolinonych specjalistów IT deklaruje, że nie dostało wcześniej feedbacku, na temat zachowań, działań, które powinien poprawić.  To działanie absolutnie niedopuszczalne.

Zakończenia jako takie kształtują nasze późniejsze zachowania aż na cztery sposoby: pobudzają nas, pomagają nam kodować rzeczywistość, pozwalają wprowadzać korekty w nasze zachowania w przyszłość. Dlatego pracodawcy powinni dbać o doświadczenia pracowników w tych szczytowych, najbardziej intensywnych momentach pracy, ale również na jej końcu, czyli podczas rozstania. Nawet, jeśli mówimy o zwolnieniu, a nie dobrowolym odejściu. Pracodawca musi umieć zaopiekować się emocjami towarzyszącymi pożegnaniu, jego formie i stylowi.  

Rozstanie z pracodawcą skutecznie zmienia percepcję pracownika sposób, w jaki patrz na byłą firmę czy relację w niej panujące. Sposób, w jaki firmy rozstają się  z pracownikami dziś wyróżnik ich kultury organizacyjnej. Może zdefiniować je na nowo jako organizacje.

Obejrzyj nagranie z webinaru

Jeśli temat offboardingu w IT jest dla Ciebie interesujący, wierzę że zaciekawi Cię również nagranie webinaru, który miałam ogromną przyjemność prowadzić wspólnie z Martą Steiner i Aleksandrą Kubicką z NoFluffJobs.

Dajcie znać, czy powyższy materiał był dla Was wartościowy. A jeśli potrzebujecie wsparcia w ułożeniu ścieżki offboardingowej w Waszej organizacji to… dajcie znać! Chętnie pomogę Wam uporządkować ten proces 🙂

Miłego dnia!

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.