Branża IT w kontekście rekrutacji to temat, który zawsze wywołuje emocje. Co? Jak? Dlaczego? Dziś odpowiadam na pytanie: jak tak naprawdę kształtują się doświadczenia kandydatów IT.

Od dłuższego czasu, brakowało mi solidnego, polskiego badania koncentrującego się na doświadczeniach kandydatów IT. Takiego, które pozwoliłoby przejść z nimi przez całą podróż rekrutacyjną, sprawdzić ich oczekiwania wobec pracodawców i rekruterów, a później zestawić je z ich faktycznymi doświadczeniami rekrutacyjnymi.

[pokaz_newsletter tekst=”Dołącz do grona najlepiej poinformowanych czytelników bloga :)”]

Doświadczenia kandydatów IT – pierwszy taki raport

Na szczęście, dzięki ekipie No Fluff Jobs, a konkretnie Marcie Steiner i Oli Kubickiej udało się tę badawczą lukę wypełnić.

Czy słyszeliście już o raporcie „Doświadczenia kandydatów w IT 2020„?

Raport to podsumowanie odpowiedzi od 1951 specjalistów z branży IT na różnych poziomach doświadczenia, które zbieraliśmy w I kwartale 2020 roku.

Najważniejsze wnioski

Portale branżowe i Linkedin to pierwsze źródło informacji o pracodawcach IT

Często mówi się, że kandydaci IT nie szukają informacji o pracodawcach, a jedynie czekają na zaproszenia do procesów ze strony rekruterów. To mit.

72% kandydatów szuka informacji o przyszłych pracodawcach w branżowych portalach z ofertami pracy, 63% na dużych portalach z ofertami pracy, a 52% informacje o pracodawcach czerpie z indywidualnego kontaktu z rekruterami na Linkedin.

Ukrywanie informacji o wynagrodzeniu to lekceważenie kandydata

Niby wszyscy o tym wiemy, ale powtórzę jeszcze raz. Z perspektywy kandydata IT informacja o wynagrodzeniu przedstawiona na jak najwcześniejszym etapie rekrutacji to sprawa kluczowa.

¾ respondentów stwierdziło, że w ogłoszeniach o pracę najczęściej brakuje informacji o wynagrodzeniu.

To, jakie informacje kandydaci IT uważają za użyteczne, w dużej mierze zależy od ich doświadczenia. Seniorzy oraz team leaderzy, poza wynagrodzeniem i etapami rekrutacji, w ofertach pracy poszukują najczęściej informacji o możliwości pracy zdalnej.  Dla juniorów oraz midów najważniejszymi informacjami są: wynagrodzenie, etapy rekrutacji, możliwość rozwoju.

Jakich informacji szukają w ogłoszeniach o pracę kandydaci IT? Źródło: Raport Doświadczenia kandydatów w IT w 2020 r., No Fluff Jobs

Im więcej informacji w zaproszeniu na spotkanie rekrutacyjne tym lepiej

Prawie 90% ankietowanych wskazało, że najważniejszą informacją przed rozmową kwalifikacyjną jest ta o formie spotkania. Respondenci odpowiedzieli, że chcieliby wiedzieć, kto będzie uczestniczyć w spotkaniu, jak długo będzie trwać spotkanie oraz w jakim języku się odbędzie. Co ciekawe:

  • 37% chciałoby znać przykładowe pytania rekrutacyjne,
  • 36% chce dowiedzieć się, jaki dress codzie obowiązuje podczas interview,
  • 30% chce wiedzieć, czy może zabrać na rozmowę rekrutacyjną swój sprzęt.
Czego oczekują i co otrzymują kandydaci IT. Źródło: Doświadczenia kandydatów w IT w 2020 r., No Fluff Jobs

Kandydaci IT chcą otrzymywać feedback

Wyniki części badania poświęconej informacji zwrotnej przekazywanej kandydatom są dla rekruterów miażdżące: 1 na 2 kandydatów w branży IT deklaruje, że nie otrzymuje informacji zwrotnej. Trend ten jest w każdej grupie niezależnie od pełnionej funkcji i doświadczenia! Kandydaci nie tylko chcą wiedzieć, że odpadli, ale także znać powody odrzucenia swojej oferty (deklaruje to 77% kandydatów). Kluczowa z ich perspektywy jest informacja o tym, co mogliby zrobić lepiej w przyszłości.

Jak pokazują wyniki badania, pracodawcy powinni pracować nie tylko nad swoją słownością, ale i terminowością przekazywania feedbacku.

Tylko 1 na 3 kandydatów IT deklaruje, że informację zwrotną w procesie rekrutacji otrzymał w ustalonym terminie.

Rekruterzy nie wyciągają wniosków z feedbacku od kandydatów

Choć o badaniu doświadczeń kandydatów mówi się coraz więcej (pisałam na ten temat niedawno na blogu) pracodawcy znają ten obszar wyłącznie w sferze teorii.

Aż 81% kandydatów przyznało, że nie ma możliwości przekazania pracodawcy feedbacku nt. swoich doświadczeń rekrutacyjnych w ustrukturyzowany sposób. Jeżeli już taka sytuacja się zdarzy, respondenci uważają, że firmy nie wyciągają z feedbacku żadnych wniosków.

Więcej wniosków z raportu „Doświadczenia kandydatów w IT w 2020 r.” znajdziecie na stronie No Fluff Jobs. Możecie też odsłuchać nagranie z webinaru, podczas którego wspólnie z Martą i Olą omawiałyśmy najważniejsze wnioski i dzieliłyśmy się swoimi rekomendacjami.

A jeśli potrzebujecie wsparcia w ułożeniu ścieżki kandydata w Waszej organizacji to… dajcie znać! Chętnie pomogę Wam uporządkować ten proces 🙂

Miłego dnia!

Maja

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.