TikTok to społecznościowa platforma, która pozwala na tworzenie i udostępnianie krótkich treści wideo z podkładem muzycznym. Aplikacja jeszcze niedawno nazywana była rozrywką dla dzieci. Dzisiaj to poważny gracz na rynku, który przyciąga do siebie marki. Czy jest na niej miejsce również dla pracodawców?

Fenomen TikToka opiera się na krótkich, publikowanych przez użytkownikach filmach wideo. Narzędzie jest (podobno) mocno intuicyjne i daje swoim użytkownikom wiele możliwości wyrazu, między innymi emotikonki, filtry twarzy, efekty montażu i przejść między ujęciami, czy streaming na żywo. Mówią, że trudno przejść obok TikToka obojętnie. Postanowiłam zanurzyć się w tej społeczności i sprawdzić to specjalnie dla Was jak jest naprawdę.

TikTok w liczbach

Zamieszanie wokół TikToka może w dużej mierze wynikać z … liczb, które generuje. W 2019 roku platforma zanotowała dynamiczny wzrost popularności. Ma ponad 1,5 miliarda użytkowników, z czego 700 milionów osób korzysta z aplikacji każdego dnia. W ostatnim kwartale zeszłego roku TikTok był drugą najchętniej pobieraną aplikacją na telefony z Androidem i iOS-em – ściągnięto go aż 220 mln razy. Coraz głośniej mówi się, że w 2020 roku pozostanie on jedną z najszybciej rozwijających się społeczności na świecie.

Kto korzysta z TikToka?

Nie ma wątpliwości, że TikTok to społeczność ludzi młodych. Jak wynika z badań użytkowników serwisu przeprowadzonych jesienią 2019 roku przez Openmobi 53% polskich użytkowników to osoby w wieku 11-13 lat. Co 5 użytkownik ma 14-17 lat. 6% stanowią osoby w wieku 18-23%, 6% osoby powyżej 23 lat. Aż 14% użytkowników ma mniej niż 11 lat. Większość z nich to zatem przedstawiciele generacji Z, nazywani również „digital natives”, są bowiem pierwszym pokoleniem urodzonym w całkowicie cyfrowym świecie.

Pokolenie Z. Jak dziś zrekrutować generację jutra?

Employer branding na TikToku trwa!

Na TikToku są przede wszystkim (przyszli) pracownicy, ale romans z platformą rozpoczęli też pierwsi pracodawcy. Oto kilka przykładów muzycznej działalności około EB-owej.

Lidl i wyzwanie #movelikelidl

Pod koniec kwietnia z karierowym profilem na TikToku wystartował niemiecki oddział Lidla. Obecnie śledzi go ponad 41 tysięcy osób.

@lidlkarriere

#werbung Tami als #derprototyp fürs Duale Studium.💙 Markiere eine Person, zu der diese Beschreibung passen könnte!#teamlidl #foryou #nerdtime

♬ Originalton – lidlkarriere

Sieć zaprosiła użytkowników TikToka to wyzwania #movelikelidl, które polega na nagraniu… tanecznego wideo do lidlowej choreografii. A musicie wiedzieć, że częste i ciekawe challenge są tym, co użytkownicy TikToka lubią. A przecież to właśnie w nich tkwi ogromny potencjał wiralowy. Nie zdziwi Was więc, że materiały z hasztagiem Lidla mają obecnie 271 milionów wyświetleń!

@lidlkarriere

Langeweile? Nicht mit uns! Mache jetzt bei unserer Challenge #movelikelidl mit! #lidlkarriere #teamlidl #emojichallenge #foryou #foryoupage

♬ Move like Lidl – Lidl Karriere

Starbucks i jego partnerzy

Starbucks to prawdziwy „love brand”, który cieszy się ogromny zaangażowaniem i sympatią swoich pracowników. Dlatego, choć marka nie ma swojego oficjalnego profilu na TikToku, jest na nim obecna. Wszystko za sprawą swoich pracowników, którzy na swoich prywatnych profilach pokazują pracę baristy i (mniej lub bardziej świadomie) promują markę swojego pracodawcy.

@starbucksrecipeswithm

SOO GOOD!! Order a strawberries and cream frappuccino w/ 4 scoops of strawberries blended in and extra purée #starbucks #starbucksrecipe #foryou #fy

♬ original sound – starbucksrecipeswithm

Czy produkt rekrutuje pracowników?

We are a newspaper – The Washington Post

Jeśli znacie aktywność tej gazety w innych mediach społecznościowych bez wątpienia, będziecie spodziewać się na TikToku treści poważnych. Nic bardziej mylnego. The Washington Post postawił tu na treści typowo komediowe, pokazujące kulisy pracy w gazecie, a w szczególności w newsroomie. I jest to naprawdę humor na poziomie. Polecam!

@washingtonpost

𝔼𝕧𝕖𝕣𝕪𝕥𝕙𝕚𝕟𝕘 𝕚𝕤 𝕘𝕣𝕖𝕒𝕥 !

♬ Waltz of the Flowers – The Manhattan Pops

Droga5

Droga5 to agencja kreatywna będąca częścią grupy Accenture. Jej filmy na TikToku ujęły mnie swoją prostotą i przełożeniem EB-owych działań związanych z budowaniem świadomości marki pracodawcy na ekosystem tego serwisu. Zobaczcie sami:

@droga5ldn

Comment if you knew from the start 😂 #foryou #intheoffice #work #careers #lovemyjob

♬ original sound – the_crinch

Polski akcent, czyli PWC Polska

Mamy też polski, EB-owy akcent na TikToku. Jest nim PWC Polska (a wiem o tym, dzięki czujnej Oldze Żółkiewicz, która niedawno donosiła o tym na swoim Stories – polecam śledzić). Firma dopiero startuje w tym kanale i na pewno będę z ciekawością obserwować kierunek jej tiktokowej podróży.

@pwcpolska

Cześć TikTok! Jesteśmy PwC Polska 🧡 Dziś nasi Influencerzy przekażą Wam pierwszą dawkę ciekawostek o naszej firmie ✌️#cześćPwC #PwCPolska #fyp

♬ dźwięk oryginalny – pwcpolska

Czy TikTok to narzędzie komunikacyjne dla pracodawców?

Bez wątpienia warto je rozważyć. Wystarczy jednak spojrzeć jeszcze raz na profil użytkownika w społeczności TikTok, by zrozumieć, że nie jest to narzędzie dla wszystkich.

Jeśli jednak macie na pokładzie (młodych) ludzi, którzy zrozumieją specyfikę TikTok, a w zasięgu Waszych rekrutacyjnych zainteresowań są kandydaci z najmłodszego pokolenia (absolwenci szkół średnich lub studenci) to bez wątpienia, na TikToku jest ogromna przestrzeń do działania.

Dlaczego?

  • TikTok cieszy się wysokim zaangażowaniem użytkowników. Jak na łamach serwisu WirtualneMedia.pl informuje Anna Robotycka z agencji F11 Agency / AMIN Worldwide 29% użytkowników używa tej platformy codziennie i to przez prawie godzinę. To wynik, o którym zarówno Facebook jak i Instagram mogą pomarzyć. Użytkownicy TikToka nie tylko aktywnie oglądają treści, ale też chętnie tworzą je sami. Jak czytamy w Business Insider, własne filmiki nagrywa aż 70% polskich użytkowników aplikacji. Dzieje się tak ze względu na łatwy dostęp do muzyki zapewniony przez TikTok, a to na podkładzie muzycznym opiera się fenomen aplikacji. Muzyka w połączeniu z kreatywną, taneczną, często komediową interpretacją wideo sprawia, że tak chętnie tworzą i oglądają treści.
  • Algorytm TikToka, który wciąż pozwala początkującym w serwisie użytkownikom wciąż stosunkowo łatwo przebić się do masowej widowni.

Co sądzicie o EB na TikToku?

Ja, ku swojemu zaskoczeniu, zastanę z TikTokiem na dłużej – jako obserwator. Cały czas podchodzę do narzędzia z pełną dozą nieśmiałości, ale… szukam treści „dla mnie”, lajkuję i chylę czoła dla odważnych TikTokowców (pozdrowienia dla Ewy Mazurczyk-Jankowskiej z GrubegoHR).

@grubyhr

➡️Czekając na kolejną rozmowę z kandydatem? Waiting for the next interview online😜#praca #dc #foryou #dlaciebie#foryoupage #fyp #recruitment

♬ Hey! What? – iambannd

Dajcie znać jak tam Wasze doświadczenia z TikTokiem? Znacie? Byliście? A może nawet poważnie rozważacie komunikację na nim? Jeśli to narzędzie to dla Was nowość… zachęcam pobranie aplikacji na telefon i zatopienie się na chwilę w świecie najmłodszych twórców.

A jeśli spodobał się Wam ten post, zostawcie po sobie ślad: skomentujcie (a może podzielcie się linkiem do ulubionego TikToka we wpisie poniżej) lub udostępnijcie. Będzie mi bardzo miło 🙂

Miłego, spokojnego dnia!
Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.