Ciekawych, kreatywnych, ale przede wszystkim skutecznych działań pracodawców, projektowanych z myślą o kandydatach i pracownikach jest na rynku coraz więcej. Wraz z nimi jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne konkursy, które w swoich kategoriach uwzględniają kategorię „employer branding”. Oto lista konkursów, do których warto zgłaszać swoje projekty. Z pewnością, nie znacie ich wszystkich.

Regularnie wracacie do mnie z pytaniem o konkursy, do których warto zgłaszać projekty około employer brandingowe. Czas zebrać je w jednym miejscu.

Konkursy podzieliłam na 4 kategorie:

 • ogólnopolskie (wydaje mi się, że te są najbardziej znane),
 • międzynarodowe (myślę, że nie brakuje w Polsce przykładów świetnych, nie tylko efektownych, ale i efektywnych działań – czas, aby dowiedział się o nich świat),
 • konkursy dla zespołów HR i HR-owców (którzy jak wiemy często prowadzą projekty związane z employer brandingiem),
 • konkursy branżowe (to grupa, której szczególnie warto się przyjrzeć; czy na pewno wiedzieliście o ich istnieniu?).

Z całego serca zachęcam Was do udziału w konkursach branżowych. Pamiętajcie, że udział w konkursach branżowych to nie tylko gloria i chwała.

To szansa, na:

 • wyjście z cienia i zaprezentowanie projektu oraz potencjału szerszej publiczności,
 • otrzymanie feedback cenionych ekspertów i specjalistów,
 • wzmocnienie marki osobistej swojej i swojego zespołu.

Dla mnie konkursy branżowe to nieustające źródło inspiracji. Co roku, właśnie dzięki nim poznaję prawdziwe EB-owe perełki. Przeglądając listy laureatów konkursów, czy po prostu oceniając prace jako juror, trafiłam przynajmniej na kilka realizacji, które później opisałam w książce „Candidate experience. Jeszcze kandydat czy już klient?”.

A zatem, do jakich konkursów warto zgłaszać projekty employer brandingowe?

Konkursy ogólnopolskie

 • Employer Branding Excellence Awards – inicjatywa HRM Institue, w której projekty zgłaszać do 8 kategorii konkursowych dotyczących m.in. strategii EB (budżet do 100 tysięcy złotych i powyżej 100 tysięcy złotych), kampanii offline, online czy innowacji EB. Gala konkursu zwyczajowo odbywa się każdego roku w czerwcu (a termin nadsyłania prac konkursowych upływa 30 kwietnia).
 • Siła Przyciągania – organizatorem konkursu jest Puls Biznesu. W 2019 roku na uczestników czekało aż 9 kategorii. Prócz najlepszej kampanii EB projekty można zgłaszać w takich kategoriach jak najlepsza inicjatywę „out of the box”, najlepszy proces rekrutacyjny, najlepszy program onboardingowy, najlepszy program zarządzania talentami, działania skierowane do grupy 50+ czy nagroda Millenialsów. Gala finałowa odbywa się pod koniec listopada.
 • Dream Employer – to konkurs, który ma na celu wspierać świadome organizacje w dotarciu i rekrutacji najlepszych pracowników niezależnie od pokolenia. Jeśli robicie projekty skierowane do wielu pokoleń, to wyzwanie dla Was. Na zgłoszenia komisja konkursowa czeka do końca listopada.
 • Liderzy rekrutacji – konkurs organizowany przez OLX Praca, w którym poszukiwane są najciekawsze kampanie rekrutacyjne w 3 kategoriach: innowacyjność, kreatywność i efektywność. Konkurs startuje w ostatnim kwartale każdego roku, a ogłoszenie zwycięzców odbywa się na przełomie listopada i grudnia.

Konkursy międzynarodowe

 • EBMA (Employer Branding Management Awards) to ogólnoeuropejskie wyróżnienie, trafiające do firm i agencji, które mogą pochwalić się najlepszym kampaniami employer brandingowymi. Kategorii mamy ponad 20 i wszystkie, co do jednej związane są z budową marki pracodawcy (wewnętrznie lub zewnętrznie).  Gala finałowa odbywa się co roku wczesną wiosną. W tym roku kciuki trzymamy za MJCC i ich projekt realizowany dla McDonald’s!
 • European Company Culture Awards – ogólnoeuropejski konkurs, w którym wyróżniane będą projekty budujące kulturę organizacji. Wśród kategorii mamy między innymi zdrowie psychiczne, wellbeing, elastyczne miejsce pracy, docenianie pracowników, czy transformację kulturową.
 • Sabre Awards – konkurs organizowany przez The Holmes Report, wyróżnia najlepsze, europejskie kampanie PR-owe. Od kilku lat wśród kategorii konkursowych znajdziemy również: employer branding i employee communications. Finaliści ogłaszani są co roku w maju.
 • The Intranet and Digital Workplace Awards – to organizowany przez australijską (!) firmę StepTwo konkurs, wyróżniający najlepsze Intranety oraz wewnętrzne rozwiązania digital. Niech odległość dzieląca nas od organizatora Was nie zniechęca. W 2019 roku srebro właśnie w tym konkursie otrzymał… intranet Banku Spółdzielczego we Wschowie (rozmowę z autorem tego narzędzia przeczytacie na blogu Mai Biernackiej). Ps. Do 11 marca 2020 roku możecie wysyłać zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu.

Konkursy dla zespołów i przedstawicieli działów HR

 • HR Dream Team – konkurs organizowany przez Pracuj.pl. Nagrody otrzymują HR-owe dream teamy w wybranych kategoriach. W 2019 roku były to: rozwój talentów w organizacji, kultura organizacyjna i zaangażowanie oraz skuteczna i przyjazna rekrutacja kandydatów. Wręczanie nagród zwyczajowo odbywa się w czerwcu, podczas gali HR Day.
 • Perły HR – pierwszy w Polsce konkurs stworzony z myślą o rekruterach, prowadzony przez Magazyn Rekruter. Nagrody wręczane są w 3 kategoriach – najlepszy zewnętrzny konsultant HR, najlepszy wewnętrzny rekruter i najlepszy wewnętrzny zespół HR podczas gali Wieczór Rekrutera.
 • Top HR Manager in Action – konkurs organizowany przez Woltes Kluwer Polska, którego celem jest wyłonienie (zgodnie z nazwą) Top HR Managera. Finał konkursu odbywa się w styczniu każdego roku podczas HR Directors Summit. O projektach, które w ubiegłych latach dotarły do finałowej piątki konkursu pisałam jakiś czas temu na blogu.

Konkursy branżowe

 • Effie Awards – konkurs rozwiązań, które budują biznes. Jeden z najbardziej znanych konkursów branży reklamowej, w Polsce organizowany jest przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR. Wśród kategorii znajduje się jedna interesująca z perspektywy pracodawców kategoria: Positive change: PR-Led i Employer branding. Gala finałowa Effie odbywa się w październiku.
 • Konkurs Biuletynów Firmowych – organizowany przez Agape konkurs content marketingowy. Wśród ciekawych z perspektywy EB kategorii znajdują się m.in: biulety wewnętrzny, portal/intranet dla pracowników, blog tematyczny czy wideo dla pracowników. Finał konkursu odbywa się co roku na przełomie czerwca i lipca.
 • Kreatura – Konkurs Niezależnej Kreacji organizowany przez Media Marketing Polska. Wśród ponad 20 kategorii znajduje się również obszar employer brandingu. Finał konkursy odbywa się tradycyjnie w ostatnim kwartale roku.
 • Power of Content Marketing Awards (dawniej Szpalty Roku) – konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Content Marketing Polska i wyróżnia najlepsze, polskie projekty content marketingowe, a te jak wiemy obejmować mogą również pracowników, czy kandydatów. Wśród kategorii, które mogą Was zainteresować znajdują się: strategia content marketing dla pracowników, publikacja jednorazowa (raporty, publikacje o firmie), magazyn dla pracowników, newsletter dla pracowników, portal dla pracowników czy publikacja dla pracowników (artykuł o firmie).
 • PRCH Retail Awards – to konkurs organizowany przez Polską Radę Centrów Handlowych dla branży retail: sieci handlowych, a także deweloperów, inwestorów i zarządców centrów. W 2019 wśrod kategorii związanych z projektami marketingowymi i CSR znalazła się m.in. podkategoria employer branding.
 • Złote Spinacze – największy ogólnopolski konkurs kampanii PR organizowany przez Związek Firm Public Relations. Od kilku lat wśród kategorii konkursowych znajduje się też employer branding. Zwycięzcy tradycyjnie ogłaszani są podczas finałowej gali, która odbywa się w grudniu.

Jeśli w zestawieniu brakuje konkursu, który wyróżnia projekty budujące markę pracodawcy, dajcie znać (mailowo lub w social media: Linkedin, Facebook, Instagram) Chętnie uzupełnię zestawienie.

Czekam na Wasze komentarze!

Miłego dnia!
Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.