Jako osoba pogodna z natury, bardzo doceniam wszystkie biznesowe mechanizmy, które mają w sobie choć trochę zabawy. Właśnie tym jest dla mnie design thinking. To zupełnie nowe, innowacyjne podejście do tworzenia nowych produktów, usług, czy procesów w oparciu o głębokie zrozumienie potrzeb naszych odbiorców/użytkowników. Ale co ważniejsze, to niezwykle przyjazny, pełen śmiechu i wygłupów proces, który pozwala na szybkie generowanie jakościowych pomysłów.

Nie tak dawno jechałam pociągiem z moimi dziećmi. Trasa (jak to z maluchami bywa) bardzo się dłużyła. Dałam więc starszej córce do zabawy moją komórkę. Włączyłam jej Google Keep i powiedziałam, żeby coś narysowała. Zdobyłam w ten sposób nie tylko solidne 15 minut spokoju, ale też anegdotkę 🙂 Basia  w skupieniu malowała na komórce, by ostatecznie z dumą pokazać mi swoją twórczość:

– Wyszło idealnie, nie sądzisz?

– Ale co to jest, Basiu? – zapytałam

– Nie wiem, ale naprawdę mi się udało – odpowiedziała 🙂

Czasem zazdroszczę jej pewności siebie i otwartości na dzielenie się nawet najbardziej banalnym osiągnięciem i pomysłem. A właśnie to, w dużej mierze tkwi u podstaw design thinking, czyli myślenia projektowego. I wiecie co? Nie znam drugiej, tak skutecznej i szybkiej metody generowania konkretnych pomysłów biznesowych w świecie HR.

Definicja design thinking

Image result for design thinking definition
Trudno o lepszą definicję design thinkingu!

DT, czyli myślenie projektowe to gotowy, uporządkowany proces pozwalający na sprawne i niezwykle efektywne generowanie ogromnej ilości nowych pomysłów, następnie ich szybką weryfikację, prototypowanie i testowanie. Autorzy metody wychodzą wychodzą z założenia, że każdy z nas jest twórcą, zdolnym do kreatywnego, nieszablonowego podejścia. Wystarczy stworzyć mu odpowiednie warunki do działania. Choć metoda stosowana jest głównie do tworzenia nowych produktów i usług, to śmiało można wykorzystać ją również w działaniach HR-owych. Dlatego, w marcu tego roku zdecydowałam się wziąć udział w tygodniowej certyfikacji moderatora DT. I wiecie co? To był strzał w dziesiątkę!

Design thinking  w HR

Nie macie czasem wrażenia, że w natłoku kolejnych spotkań, wiadomości, telefonów, maili w Waszych działaniach ucieka Wam Wasz… odbiorca – kandydat lub pracownik? A przecież to własnie on powinien być Waszym nieustającym punktem odniesienia. Metoda design thinking pozwala postawić człowieka w centrum każdego procesu i projektować konkretne rozwiązania tak, by odpowiadały na jego realne potrzeby.

W jakich sytuacjach DT na pewno się przyda?

 • Kiedy musicie zaprojektować konkretne rozwiązanie dla danej grupy docelowej (np. studentów, kandydatów IT i pracowników sprzedaży), ale nie macie na nie pomysłu.
 • Kiedy macie wrażenie, że wykorzystaliście już wszystkie opcje i zwyczajnie brak Wam pomysłów do realizacji.
 • Kiedy chcecie włączyć do działania osoby spoza zespołu HR i wspólnie wypracować nowe pomysły działania.

Elementy procesu design thinking

Proces DT składa się z 5 etapów:

Od innowacyjnych pomysłów dzieli nas tylko 5 kroków 🙂 Źródło: dt-institute.pl

Design thinkig etap 1. Empatia

Na tym etapie jak najbardziej szczegółowo poznajemy naszego odbiorcę. Staramy się wejść w skórę naszego użytkownika, mówić jego językiem i zrozumieć jego przyzwyczajenia i zwyczaje. Nie oceniając, staramy się zebrać jak najwięcej informacji na jego temat.

Design thinking etap 2. Diagnoza potrzeb

W drugim etapie zastanawiamy się jakie potrzeby ma nasz odbiorca. To bardzo ważny moment, bo tylko dzięki dobrze rozpoznanym potrzebom uda nam się w przyszłości zaproponować odpowiadające im rozwiązania. Na co zwracamy uwagę:

 • nie generujemy rozwiązań
 • jesteśmy konkretni
 • potrzeby powinny być zrozumiałe dla wszystkich członków grupy

Design thinking etap 3. Generowanie pomysłów

Teraz czas na rozwiązania. Rozpoczynamy najbardziej kreatywną część procesu i generujemy konkretne rozwiązania. Ta część warsztatu przybiera formę burzy mózgów, pracujemy jednak pod sporą presją czasu i mając z tyłu głowy cel np. 30 pomysłów w 10 minut. Zgodnie z zasadami burzy mózgów:

 • zapisujemy każdy, nawet najbardziej szalony pomysł
 • nie krytykujemy pomysłów innych
 • nastawiamy się na ilość

Na koniec wybieramy trzy, najbardziej trafne pomysły.

Design thinking etap 4. Prototypowanie

To równie kreatywny czas. Z pomocą najprostszych elementów – papieru, mazaków, gazet, klocków tworzymy prosty prototyp wybranego pomysłu. Możliwości jest dużo – można stworzyć model z kartonu, narysować schemat, czy odegrać scenkę. Ważne, aby działać szybko i jak najlepiej oddać ducha konkretnego pomysłu. Następnie prototypy są przedstawiane na forum grupy oraz oceniane.

Design thinking etap 5. Testowanie

Czas na analizę uwag przedstawionych przez grupę. Na tym etapie zespół projektowy decyduje, który pomysł ma największy potencjał i nad którym prace zostaną kontynuowane. Pomysł po ponownym dopracowaniu,  zostaje ponownie zaprezentowany na forum grupy. W zdecydowanej większość przypadków na tym etapie otrzymujemy rozwiązanie, które może zostać wprowadzone w życie.

W skrócie ten proces wygląda również tak:

Image result for design thinking definition

Design thinking w Waszej firmie?

Jeśli szukacie nowych sposobów na generowanie pomysłów i rozwiązań, w których centrum zawsze jest człowiek – konkretny pracownik lub kandydat to… DT jest dla Was 🙂 Dajcie znać, jeśli chcecie, abym pomogła Wam przeprowadzić ten proces w Waszym zespole.

Moje dotychczasowe doświadczenia pokazują, że DT to rozwiązanie idealne dla zespołów HR poszukujących nowych rozwiązań, bliskich człowiekowi. A oto wrażenia jednego z uczestników prowadzonego przeze mnie procesu DT:

Podobała mi się interakcja prowadzącej z uczestniczkami, przykłady z rynku, flow szkolenia, trzymanie się czasu i agendy, podsumowanie. Podobało mi się, że prowadząca była przygotowana, przeprowadziła wcześniej kilka rozmów z pracownikami.

Jeśli uważacie, że DT może pomóc Wam wypracować nowe rozwiązania, koniecznie napiszcie 🙂 Z chęcią pomogę przygotować taki warsztat od początku do końca.

Jeśli chcecie nauczyć się projektować rozwiązania HR inaczej zapraszam Was na moje autorskie szkolenie „Design thinking w HR„, które 8 listopada odbędzie się w Warszawie. Szkolenie jest propozycją dla wszystkich, którzy chcą:

 • przeżyć proces DT, poznać jego wszystkie etapy i ich wyróżniki
 • zobaczyć jak wykrzesać z siebie najgłębsze pokłady kreatywności
 • nauczyć się wypracowywać nowe, innowacyjne rozwiązania w obszarze HR i komunikacji

Mogę obiecać, że nie zabraknie w nim

 • omówienia poszczególnych etapów procesu
 • konkretnych narzędzi i technik, które będziecie mogli od razu wykorzystać w swoich firmach
 • bardzo dobrej zabawy, dużo śmiechu i kreatywnej pracy
 • hektolitrów kawy, smacznych przekąsek i pysznego lunchu

Pełny program szkolenia znajdziecie na stronie, na niej możecie również zapisywać się na szkolenie TUTAJ>>

Przy okazji zapraszam Was do subskrypcji jedynego, oficjalnego newslettera Gojtowska.com. Dzięki niemu, będziecie na bieżąco ze wszystkimi postami i nowościami na blogu 🙂

Miłego dnia!

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.