Budując zaangażowanie pracowników coraz więcej pracodawców na całym świecie sięga po sport. I nie mam tu na myśli dofinansowania do kart sportowych, które jest dziś jednym z najpopularniejszych benefitów pozapłacowych w Polsce (więcej w badaniu Pracuj.pl) . Chodzi mi o realne angażowanie pracowników wokół inicjatyw sportowych, czy to w roli uczestników, czy w roli kibiców.

Tak naprawdę biznes może się od sportu, szczególnie tego zespołowego, naprawdę sporo nauczyć.

  • Najważniejsza w sporcie jest współpraca. Sukces drużyny, jest indywidualnym sukcesem zawodników, jak i sztabu szkoleniowego, czyli trenerów, lekarzy, masażystów (swoistego backoffice „firmy”, jaką jest drużyna)
  • Uczy pokory. Bo czasem zawodnik musi postawić sukces drużyny ponad własne ambicje. Brzmi znajomo?
  • Za każdym sukcesem stoją godziny ciężkiej pracy i wylanego potu. Dokładnie tak samo, jak za każdym udanym projektem biznesowym.

Z badań ICAN Research wynika, że już co czwarta firma (24%) wykorzystuje trend dbania o zdrowie pracowników, stawiając na programy prozdrowotne. Na idei well-being bazuje zresztą prężnie rozwijający się polski startup – Fitqbe.

Czytaj: Well-being a zaangażowanie pracowników. Słyszeliście o Fitqbe?>>

Sport to temat widoczny w komunikacji pracodawców na każdym kroku. Oczywistym przykładem są media społecznościowe, ale sportowym charakterem swoich zespołów firmy chwalą się już na poziomie zakładek „kariera”. Zobaczcie jak robi to Future Processing.

W Future Processing wszyscy są sportowcami 🙂

Przykładów wykorzystania sportu w komunikacji z pracownikami i kandydatami jest coraz więcej. Właśnie do niej nawiązuje najnowsza kampania Leroy Merlin.

Leroy Merlin, sponsor polskiej reprezentacji w piłce nożnej, zdecydował się wykorzystać ten fakt w działaniach EB-owych. Brawo!

Sponsoring sportowy a komunikacja employer brandingowa

Jak zdradziła mi Emilia Pedrycz z Leroy Merlin nie jest to działanie przypadkowe. Kampanię poprzedziły szczegółowe badania focusowe z pracownikami, gdzie pytani byli oni o stosunek do piłkarskiej reprezentacji. Przez większości pracowników sponsoring był odbierany jako coś bardzo pozytywnego, duża część osób uważała, że sponsoring podnosi prestiż marki. Ułatwiony dostęp przy zakupie biletów, uważają za benefit – chętnie chwalą się tą informacją przed kolegami.

Dla naszej społeczności kibiców mamy zagwarantowana pulę biletów, dzięki czemu nasi pracownicy mają łatwiejszy dostęp do zakupu biletów na wszystkie mecze naszej Reprezentacji. Tradycją stało się już dla nas zakładanie, w sklepach i centrali, specjalnie zaprojektowanych sportowych koszulek przypominających te, które podczas meczu noszą nasi reprezentanci. Dodatkowo dla pracowników organizujemy szereg konkursów wewnętrznych, które rozgrywają się wokół sponsoringu. Wówczas pracownicy mają możliwość wygrania m.in. biletów na mecze z udziałem naszej Reprezentacji, zestawów piłkarskich czy piłek z podpisami osób ze świata piłkarskiego – mówi Emila Pedrycz z Leroy Merlin.

No tak, ale nie każda firma jest sponsorem narodowej reprezentacji 🙂 I nie każda może przeznaczyć tak duże budżety na komunikację zaangażowania sportowego. Co wtedy? Jest kilka innych opcji.

Jak pracodawcy najczęściej promują sport wśród pracowników? Oto wyniki badania „Employee engagement through sport”, SportzConsult. Źródło: https://www.sportzconsult.in/SportzConsult_Employee_Engagement_through_Sports.pdf

Tym bardziej, że pracownicy bardzo często organizują się sami i wspólnie chodzą pograć w piłkę nożną, kosza czy squasha. Wsparcie ze strony pracodawcy i dofinansowanie sali, sprzętu czy sportowych ubrań to z jednej strony dowód na to, że firma jest zainteresowana życiem poza zawodowym swoich ludzi, a z drugiej realny element polityki well-being.

Ligi biznesowe

Jest ich w Polsce całkiem sporo 🙂 Właśnie w jednej z nich gra zespół Ericsson:

https://www.facebook.com/karierawericsson/posts/2043752515669736

Inny przykład to firmaprzyjaznabieganiu.pl, która zrzesza pracodawców promujących wśród swoich ludzi bieganie. Dzięki nim pracodawcy mogą wystawiać swoje zespoły w zorganizowanych imprezach biegowych, takich jak Bieg Firmowy:

https://www.facebook.com/BiegFirmowy/videos/1256670781129532/

Sekcje sportowe i firmowe drużyny

Nie znalazłam na to danych, ale stawiam, że w czołówce sportów najchętniej dziś uprawianych przez polskich pracowników jest bieganie. Fajnym i bardzo spójnym przykładem organizacji promującej bieganie jest bank PKO BP, w którym od 2009 roku istnieje sekcja biegowa, do której należy prawie 200 osób z całej Polski. Jednak pomysłów na wsparcie i zaangażowanie biegających pracowników jest więcej. Tutaj przykład z Grupy Eurocash.

https://www.facebook.com/KarieraWEurocash/posts/1131008120389420

Są też firmy, które są otwarte na biegi ekstremalne 🙂 Jak wrocławskie Trans.eu, którego zespół wziął udział w Runmageddonie,

https://www.facebook.com/join.trans.eu/photos/a.1856438308013586.1073741831.1456986151292139/1856444748012942/?type=3&theater

Tak naprawdę jednak, to nie dyscyplina jest ważna, a sama chęć wsparcia aktywności fizycznej pracowników. Z tego założenia wyszła Grupa Pracuj. Jej pracownicy, chcący wspólnie uprawiać dowolny sport, po prostu otrzymują dofinansowanie 🙂

https://www.facebook.com/grupapracuj/photos/a.604157513119075.1073741828.597933103741516/734459336755558/?type=3&theater

Myślę, że przy okazji drużyn firmowych warto wspomnieć o Green Caffe Nero Cup – czyli piłkarskim pucharze pracowników popularnej sieci kawiarni.

https://www.facebook.com/calanadziejawkawie/videos/802109066662124/

Akcje z rowerem w tle

Rower to niezwykle wdzięczny temat w kontekście aktywizacji pracowników. Oczywiście głównie w kontekście dojazdów do pracy (ale nie tylko). Moim ulubionym przykładem jest sopockie Blue Media. Już w 2013 roku wprowadziła program „Złotówka za kilometr”, w którym nagradza pracowników za docieranie do pracy na rowerze. Aktywność fizyczna polepsza wydajność i samopoczucie pracowników, ale ma też wymierne korzyści biznesowe (podobno liczba zwolnień lekarskich w Blue Media jest kilkukrotnie niższa niż w przeciętnej polskiej firmie).

Niedawno rowerowe wyzwanie podjął też wrocławski Tooploox 🙂

https://www.facebook.com/tooploox/photos/gm.1957648261166311/1684047375011641/?type=3&theater

Wspólne kibicowanie

A jeśli wspólna aktywność sportowa to za wiele, zawsze można oddać się wspólnemu kibicowaniu 🙂 Już w czerwcu 2018 rozpocznie się jedna z najważniejszych (a dla niektórych najważniejsza) impreza sportowa na świecie – Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Tegoroczne rozgrywki toczyć się będą w Rosji, a terminarz meczów będzie wyjątkowo sprzyjać wspólnemu, pracowniczemu oglądaniu meczów.

PRO TIP MAI – Od razu przychodzę z pomocą tym, którzy chcą zaplanować wspólne  mundialowe kibicowanie. W fazie grupowej Polacy rozegrają swoje mecze, m.in. w dni robocze, tj.  19.06 (wtorek) o 17:00 z Senegalem, 28.06 (czwartek) o 16:00 z Japonią (zwracam uwagę, że może to być mecz decydujący o naszym awansie, więc warto wziąć go pod uwagę, planując aktywności firmowe 🙂 ). Kto chce wcześniej zaplanować wspólne kibicowanie – tego odsyłam do szczegółowego terminarza.

 A jak Wy wykorzystujecie sport w działaniach EB-owych?

Cały czas przypominam o zapisach na szkolenie „Employer branding. Projektowanie skutecznych strategii marki pracodawcy od podstaw”. Odbędzie się ono 15 czerwca w Warszawie zapisy idą pełną parą, ale zostało jeszcze kilka wolnych miejsc 🙂

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.