Czy wartości Twojej firmy na pewno wyróżniają ją z tłumu?

Wartości to fundament funkcjonowania każdej firmy. Dzięki nim definiuje ona swoją tożsamość, wyznacza standardy funkcjonowania. To takie DNA organizacji – swoista instrukcja dla pracowników, kandydatów i partnerów biznesowych firmy, wskazująca jakich zachowań można się po niej spodziewać. Pamiętajmy jednak, że DNA to sprawa wyjątkowo indywidualna. Nie ma dwóch takich samych  kodów genetycznych (różnią się one nawet u bliźniąt jednojajowych).

Dlaczego zatem w przypadku firm ich DNA, czyli wartości korporacyjne często, żeby nie powiedzieć za często są kopią tych najczęściej wybieranych przez inne firmy?

Najpopularniejsze wartości firmowe

W sieci dostępne są wręcz gotowe listy z najpopularniejszymi wartościami firmowymi (np. tu). Mamy więc: kreatywność, innowacyjność, ukierunkowanie na klienta… Pewnie można by wymienić kilka innych. Efekt? Mało kto zna wartości firmowe, a co za tym idzie korzysta z nich w swojej codziennej pracy.

O czym warto pamiętać w kontekście wartości firmowe?

Mniej znaczy więcej

Less is more. Również w przypadku wartości firmowych. Zamiast zmuszać pracowników do zapamiętania 8, 10 czy 12 wartości ogranicz je do 3, maksymalnie 5, które są rzeczywiście kluczowe.

Pozwól współtworzyć je pracownikom

Fajnie jeśli wartości firmowe są sumą wypracowane przez cały zespół pracowników, a nie tylko kierownictwo organizacji. Jeszcze fajniej, jeśli pracownicy potrafią przełożyć je na swoją codzienną pracę i pokazać, jak dzięki wspólnym wartościom tworzą lepszą firmę i razem zmieniają świat. O zaangażowaniu zespołu w promocję wartości pisałam w kontekście polskiego firmy Billenium (polecam ten wywiad). Ale przykładów takich firm jest więcej. Zobaczcie jak robi to Cisco.

Postaw na dobre copy

Wartości firmy są jej wyróżnikiem! Pracownik obudzony w środku nocy powinien je wymienić je z pamięci. Na pewno będzie mu łatwiej, jeśli zadbacie o niebanalne copy. Poniżej jeden z moich ulubionych przykładów – wartości firmy Spartez i ich „Open company – no bullshit” policy ❤️.

Wartości firmy Spartez to przykład niecodziennego i zapadającego w pamięć podejścia do tematu. Źródło: https://spartez.com/about-us

swoimi wartościami opowiedz historię

Sama prezentacja wartości również jest istotna. Zamiast wieszać w biurze czy firmowym Intranecie ich listę, możesz po prostu dać im przemówić samodzielnie. Niech wartości opowiedzą całą historię Twojej organizacji. Tak jak w przypadku H&M.

Wartości powinny znajdować również swoje odzwierciedlenie w sposobie i stylu pracy całego zespołu, w tym działów HR. Jeśli więc waszą wartością jest efektywność, warto sprawdzić czy efektywne są nie tylko procesy około klienckie, ale również te typowo HR-owe np. rekrutacja. Pamiętajcie, że to jak pracujecie i jakimi wartościami kierujecie się w pracy bezpośrednio wpływa na to, jak jesteście postrzegani przez otoczenie – w tym kandydatów (aktualnych i potencjalnych).

O relacji pomiędzy marką firmy, a marką osobistą jej pracowników będę mówić podczas drugiej edycji otwartego szkolenia „Marka osobista rekrutera w sieci” by Gojtowska.com które 10 kwietnia 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc – zapraszam serdecznie do udziału 🙂

Mogę obiecać, że na szkoleniu nie zabraknie:

Przy okazji zapraszam Was do subskrypcji jedynego, oficjalnego newslettera Gojtowska.com. Dzięki niemu, będziecie na bieżąco ze wszystkimi postami i nowościami na blogu 🙂

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s