Czym tak naprawdę jest komunikacja wewnętrzna? To prawdziwe spoiwo każdej organizacji, które pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału drzemiącego w zespole, wzmacnia poczucie przynależności i zaangażowanie w wykonywane obowiązki. To właśnie komunikacja wewnętrzna pozwala na wymianę informacji i pomysłów wewnątrz organizacji.

Wyjątkowa kultura komunikacji wewnętrznej, w której DNA leży szczerość, otwartość i bezpośredniość jest dziś znakiem najskuteczniejszych dziś biznesów na świecie (m.in. Google, Zappos, Facebook), ale też w Polsce (m.in. NetGuru czy Grupy Pracuj).

Pełny raport możecie pobrać tutaj>> Pisząc jego wynikach w social media, nie zapomnijcie o hashtagu #emplobook.

Jestem przekonana, że to właśnie właściwie prowadzona komunikacja wewnętrzna jest jednym z wymiarów skutecznego zarządzania organizacją i ma bezpośredni wpływ na ponadprzeciętne wyniki firmy. Co więcej, wierzę, że nie da się bez niej osiągnąć sukcesu w biznesie.

To właśnie elementom skutecznej komunikacji wewnętrznej poświęcone jest najnowsze badanie emplo „Efektywność zaczyna się od komunikacji wewnętrznej”, nad którym mam przyjemność objąć patronat. Publikacja dość dobitnie pokazuje perspektywę pracowników – 67% z nich uważa, że za skuteczną komunikację wewnętrzną w firmie odpowiadają menedżerowie i kierownicy, daleko za nimi, z wynikiem 19% są dedykowani specjaliści ds. komunikacji wewnętrznej.

Raport rzuca też światło na inne aspekty komunikacji wewnętrznej. Dowiadujemy się m.in., że:

71% pracowników uważa, że Firma nie odniesie sukcesu bez otwartej i partnerskiej relacji z pracownikami

Dlaczego komunikacja wewnętrzna ma tak duże przełożenie na skuteczność biznesową? To właśnie ona sprawia, że pracownicy potrafią patrzyć na kierunek w którym podążą firma z lotu ptaka, rozumieją tzw. big picture i widzą szerszą perspektywę. To właściwie prowadzona komunikacja wewnętrzna nadaje sens pracy całego zespołu i przekłada się bezpośrednio na całą kulturę organizacji. Komunikacja nie jest bowiem jednorazowym działaniem, czy 2-dniowym eventem, który możesz odpalić i podsumować. Komunikacja wewnętrzna to proces, który rozwijany jest każdego dnia, 7 dni w tygodniu, 356 dni w roku. Komunikacja wewnętrzna to biznesowa codzienność Twojej organizacji, to maile, newslettery, wiadomości w Intranecie, ale to również spotkania z przełożonymi, statusy grup projektowych czy wystąpienia, podczas których głos zabiera kadra zarządzająca.

By lepiej realizować swoje cele, 35% pracowników chciałoby znać cele swojego przełożonego

Ten wniosek uderzył mnie szczególnie. Wydaje się tak oczywisty, a w wielu firmach jego realizacja byłaby zwyczajnie niemożliwa. Przecież to jasne, że łatwiej jest realizować swoje cele, znając szerszy kontekst sytuacji, z którą się mierzymy. Nic nie zobrazuje go tak dobrze, jak znajomość celów całej organizacji, ale też… celów bezpośredniego przełożonego.  Jeśli pracę w zespole możemy przyrównać to spływu kajakowego, to świadomość zadań, które ma postawione przed sobą szef, ułatwi pracownikom wiosłowanie w tym samym kierunku, co on.

41% uważa, że pracownicy powinni mieć możliwość partnerskiej rozmowy z zarządem

Czasy, w których członkowie zarządu firm, kierowali organizacją ze swoich zamkniętych gabinetów są dawno za nami. Dziś pracownicy oczekują możliwości dialogu z kierownictwem firm. Może on przybierać najróżniejsze formy,  zarówno bezpośrednich spotkań (takich ja np. w Grupie Pracuj) lub dialogu online (pracownicy w każdej chwili mogą wysłać do zarządu maila lub po prostu „wywołać ich do tablicy” w wewnętrznym serwisie społecznościowym). Ważne! ponad 60% ankietowanych zgadza się, że narzędzia online mogą usprawnić komunikację wewnętrzną w firmie. Co należy przez nie rozumieć? Prócz maili, newsletterów czy statycznego Intranetu, wszystkie narzędzia wspierające dialog i wymianę wiedzy – wewnętrzne serwisy społecznościowe, czy komunikatory tekstowe i wideo.

76% pracowników chce współdecydować o tym, jak funkcjonuje firma

Co to oznacza? Prawie 70% chce współdecydować o pracy swojego zespołu, 54% o ich własnej pracy, a 14% o pracy całej firmy. Połowa pracowników przyznaje, że w sytuacji, w której zgłasza swój pomysł do realizacji, chce być włączona w jego realizację.

 

Jakie wnioski warto wyciągnąć z raportu?
  • pracownicy wierzą, że firma nie odniesie sukcesu biznesowego bez partnerskiej i otwartej komunikacji z zespołem,
  • uważają też, że za sprawny przepływ informacji powinni odpowiadać przede wszystkim menedżerowie i kierownicy działów,
  • potwierdzają, że narzędzia on-line mogą usprawnić komunikację wewnętrzną w organizacji.

Czyżby miało się okazać, że mix tych trzech elementów jest podstawą sukcesu firmy? Otwarta komunikacja jest źródłem kreatywności pracowników. Sprawny komunikacyjnie menedżer nie tylko poprowadzi każdy zespół do sukcesu, ale będzie gwarancją wymiany informacji w dwóch kierunkach: góra-dół, ale i dół-góra. Technologie online mogą skutecznie wspierać każdą organizację we wdrażaniu dwóch powyższych aspektów. Dialog może być prowadzony w czasie rzeczywistym niezależnie od liczby pracowników, preferowanych godzin pracy czy rozproszenia zespołu.

Zachęcam Was do lektury całego raportu emplo. Wierzę, że może stać się on dla Was początkiem rozważań o przemodelowaniu komunikacji wewnętrznej w Waszej firmie.

Pełny raport możecie pobrać tutaj>> Jeśli będziecie chcieli pisać o jego wynikach w social media, nie zapomnijcie o hashtagu #emplobook. Warto, bo najciekawsza post poświęcony raportowi opublikowany na Facebooku, Twitterze lub Instagramie otrzyma nagrodę 🙂

Miłego dnia!

podpis

Maja

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.