Pokażcie mi pracownika, który na myśl o weekendzie nie zachowuje się jak ten uroczy pies corgie 🙂 …

…a z biura nie wychodzi z biura w ten sposób (ręka do góry, kto nigdy tak nie wyglądał 🙂 )

Zmień wakacyjne piątki na lepsze

Dlaczego więc, w imię dbałości o szczęście pracownika, nie zrobić czegoś z piątkowymi godzinami pracy, przynajmniej w wakacje? Właśnie do tego sprowadza się idea wakacyjnych piątkówczyli popularnych w USA Summer Fridaysw ramach których, pracownicy kończą swoją prace wcześniej w każdy letni piątek  (najczęściej od Memorial Day, który przypada 29.05 do Labour Day – 4.09). Szacuje się, że z tego benefitu korzysta nawet co 3 amerykański pracownik. Oczywiście najczęściej oferowany jest on pracownikom biurowym, a w zależności od firmy, może przybierać on różne formy:

  • dłuższą pracę przez 4 dni, by w piątek wyjść wcześniej
  • krótszy dzień pracy całego zespołu (np. tylko do 13:00)
  • elastyczne godziny pracy w piątek, które definiują sami pracownicy
  • pracę zdalną w piątki

Jak pisze InnPoland.pl w Polsce krótszą pracę w piątki oferuje około 700 firm m.in. Nozbe czy agencja FormUp. Nie jest to więc mission impossible.

Korzyści wakacyjnych piątków

Dlaczego warto zastanowić się nad wprowadzeniem tego nietypowego benefitu do Waszej firmy?

    • To rozwiązanie, które bez wątpienia pozytywnie przełoży się na budowę morale całego zespołu oraz… szczęście pracowników.

Czytaj więcej: Indeks szczęścia w pracy. 3 sposoby na uszczęśliwienie pracowników

  • Daje on pracownikom więcej czasu na regenerację i odpoczynek od codziennych wyzwań zawodowych. Pracodawca, który pozwala pracownikom na krótszą pracę w piątki, pokazuje jak ważna jest dla niego równowaga między życiem prywatnym, a zawodowym zespołu.
  • Może on zwiększyć produktywność pracowników. Jak pokazuje raport OECD nie należy jej bowiem łączyć z liczbą godzin spędzonych w biurze (Niemcy są ponad 70% bardziej produktywni, niż pracownicy z Grecji, choć spędzają w biurze znacznie mniej czasu – 1397 h/rocznie vs 2034 h/rocznie). Warto pamiętać, że spędzanie długich godzin w biurze to prosta droga do depresji i wypalenia zawodowego pracowników. A to może mieć wymierne skutki dla samych pracodawców – 1/4 pracowników, którzy są przemęczeni swoją pracą, przyznaje się do popełniania błędów w czasie wykonywania obowiązków zawodowych.

To co, próbujemy?

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

 

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.