Młode pokolenie pracowników (już nie tylko Y, które w 2025 roku będą stanowić 75% globalnej siły roboczej, ale też ich młodsi, urodzeni po 1994 roku koledzy z pokolenia Z) z przytupem weszło na rynek pracy. Dlaczego z przytupem? Spowodowało go nic innego, jak podejście do nowych technologii i mobilnych rozwiązań, które prezentują Ci pracownicy.

Kilka tygodni temu światło dzienne ujrzał bardzo ciekawy raport przygotowany przez Nudge Rewards, który w całości poświęcony jest rozdźwiękowi w podejściu do nowych technologii, który prezentują pracownicy i ich pracodawcy.

Połowa pracowników uważa, że rozwiązania mobile ułatwią ich pracę

Jak wynika z niego, aż 51% pracowników z pokolenia Y jest przekonanych, że nowe technologie i rozwiązania mobilne mogłyby ułatwić ich pracę. Równocześnie tylko 23% uważa, że tak się dzieje, a ich pracodawcy wykorzystują w potencjał mobilności w swoim biznesie. Pracodawcy cały czas nie do końca rozumieją wartość jaką dla organizacji może komunikacja mobile, czy oficjalne wprowadzenie rozwiązań z obszaru BYOD (ang. bring your own device), pozwalających pracownikom korzystać z prywatnych urządzeń mobilnych do celów służbowych. Efekt? Większość (58%) pracowników korzysta z prywatnych smartfonów czy tabletów co najmniej 1 godzinę dziennie, mimo że w firma nie ma opracowanej polityki bezpieczeństwa w tym obszarze.

Czytaj więcej: BYOD. Pracowniku, przynieś swoje urządzenie

Jak pracownicy wykorzystują prywatne urządzenia mobilne w pracy?

Największym paradoksem wyników raportu jest to, że aż 1/3 pracowników wykorzystuje swoje prywatne urządzenia mobilne, by … szybciej skontaktować się z pracownikami. 32% z ich pomocą stara się znaleźć odpowiedzi na pytania klientów, a 26% by znaleźć dodatkowe informacje o produktach firmy.

raport_BYOD
Powody, dla których pracownicy korzystają z prywatnych urządzeń mobilnych. Źródło: Raport Nudge Rewards

Choć badanie Nudge Rewards zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, problem dostępności pracowników do rozwiązań mobile zauważają pierwsi pracodawcy w Polsce. Pionierem tego rozwiązania jest Leroy Merlin, który w lutym 2017 roku udostępnił wszystkim pracownikom smartfony z dostępem do Internetu i aplikacji wspierających sprzedaż, a także relacje z klientami i pracownikami.

Co blokuje rozwój trendu BYOD?

Na korzystanie z prywatnych urządzeń mobilnych do celów służbowych pozwala dziś 43% pracodawców. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej wynikom okazuje się, że większa akceptacja dla trendu BYOD występuje w firmach, w których większość pracowników pracuje w biurze, niż w tych z bardziej rozproszoną strukturą zatrudnienia (consulting – 65% vs handel – 30%). Choć prawie połowa pracowników może korzystać z własnych urządzeń mobilnych w pracy, tylko 1 na 10 czuje się do tego zachęcany przez pracodawcę. Problemem jest też brak świadomości, bo prawie 1/4 pracowników nie zna zasad obowiązującej polityki BYOD w swojej firmie. Ostatnim problemem są też bariery kulturowe, na które wskazuje aż 62% pracowników. 42% z nich boi się, że ich przełożony nie akceptuje wykorzystywania prywatnego sprzętu do celów służbowych i uzna, że nie wykonują swoich obowiązków właściwie.

A czy Wasza organizacja jest gotowa na mobilną rewolucję?

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Porozmawiajmy!

Ułatwiam komunikację firm z kandydatami i pracownikami. Prowadzę szkolenia, warsztaty oraz działania z obszaru HR konsultingu.