[RAPORT] BYOD i mobilny rozdźwięk. Dlaczego pracodawcy nie nadążają za potrzebami pracowników?

Młode pokolenie pracowników (już nie tylko Y, które w 2025 roku będą stanowić 75% globalnej siły roboczej, ale też ich młodsi, urodzeni po 1994 roku koledzy z pokolenia Z) z przytupem weszło na rynek pracy. Dlaczego z przytupem? Spowodowało go nic innego, jak podejście do nowych technologii i mobilnych rozwiązań, które prezentują Ci pracownicy.

Kilka tygodni temu światło dzienne ujrzał bardzo ciekawy raport przygotowany przez Nudge Rewards, który w całości poświęcony jest rozdźwiękowi w podejściu do nowych technologii, który prezentują pracownicy i ich pracodawcy.

Połowa pracowników uważa, że rozwiązania mobile ułatwią ich pracę

Jak wynika z niego, aż 51% pracowników z pokolenia Y jest przekonanych, że nowe technologie i rozwiązania mobilne mogłyby ułatwić ich pracę. Równocześnie tylko 23% uważa, że tak się dzieje, a ich pracodawcy wykorzystują w potencjał mobilności w swoim biznesie. Pracodawcy cały czas nie do końca rozumieją wartość jaką dla organizacji może komunikacja mobile, czy oficjalne wprowadzenie rozwiązań z obszaru BYOD (ang. bring your own device), pozwalających pracownikom korzystać z prywatnych urządzeń mobilnych do celów służbowych. Efekt? Większość (58%) pracowników korzysta z prywatnych smartfonów czy tabletów co najmniej 1 godzinę dziennie, mimo że w firma nie ma opracowanej polityki bezpieczeństwa w tym obszarze.

Czytaj więcej: BYOD. Pracowniku, przynieś swoje urządzenie

Jak pracownicy wykorzystują prywatne urządzenia mobilne w pracy?

Największym paradoksem wyników raportu jest to, że aż 1/3 pracowników wykorzystuje swoje prywatne urządzenia mobilne, by … szybciej skontaktować się z pracownikami. 32% z ich pomocą stara się znaleźć odpowiedzi na pytania klientów, a 26% by znaleźć dodatkowe informacje o produktach firmy.

raport_BYOD

Powody, dla których pracownicy korzystają z prywatnych urządzeń mobilnych. Źródło: Raport Nudge Rewards

Choć badanie Nudge Rewards zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, problem dostępności pracowników do rozwiązań mobile zauważają pierwsi pracodawcy w Polsce. Pionierem tego rozwiązania jest Leroy Merlin, który w lutym 2017 roku udostępnił wszystkim pracownikom smartfony z dostępem do Internetu i aplikacji wspierających sprzedaż, a także relacje z klientami i pracownikami.

Co blokuje rozwój trendu BYOD?

Na korzystanie z prywatnych urządzeń mobilnych do celów służbowych pozwala dziś 43% pracodawców. Jednak, gdy przyjrzymy się bliżej wynikom okazuje się, że większa akceptacja dla trendu BYOD występuje w firmach, w których większość pracowników pracuje w biurze, niż w tych z bardziej rozproszoną strukturą zatrudnienia (consulting – 65% vs handel – 30%). Choć prawie połowa pracowników może korzystać z własnych urządzeń mobilnych w pracy, tylko 1 na 10 czuje się do tego zachęcany przez pracodawcę. Problemem jest też brak świadomości, bo prawie 1/4 pracowników nie zna zasad obowiązującej polityki BYOD w swojej firmie. Ostatnim problemem są też bariery kulturowe, na które wskazuje aż 62% pracowników. 42% z nich boi się, że ich przełożony nie akceptuje wykorzystywania prywatnego sprzętu do celów służbowych i uzna, że nie wykonują swoich obowiązków właściwie.

A czy Wasza organizacja jest gotowa na mobilną rewolucję?

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Reklamy

3 thoughts on “[RAPORT] BYOD i mobilny rozdźwięk. Dlaczego pracodawcy nie nadążają za potrzebami pracowników?

 1. Jacek pisze:

  Jaka jest konkluzja? Badania jest sponsorowane, nic nie pokazuje, jest zleceniowe, ma generować pozycjonowanie firmy, jest absolutnie niemiarodajne…. Z badaniami jest tak że zawsze można pokazać trend.

  Polubienie

  • majagojtowska pisze:

   Jacku, dzięki za komentarz. To prawda, badanie (jak każde dzisiaj) jest zlecone. Moim zdaniem pokazuje ciekawy i wciąż niechętnie odkrywany przez pracodawców trend. Dla mnie konkluzje są dwie – po pierwsze, czy pracodawcy tego chcą, czy nie pracownicy korzystają z prywatnych urządzeń mobilnych do celów służbowych. Ergo, w najlepszym interesie pracodawców jest tworzenie polityki wspierającej takie rozwiązania i mechanizmów, które zapewnią bezpieczeństwo informacji i ich własności intelektualnej. Po drugie, chcąc stworzyć atrakcyjne dla młodych pracowników środowisko pracy, nie można zapominać o rozwiązaniach mobilnych, które dla tego pokolenia są środowiskiem naturalnym.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s