BYOD. Pracowniku, przynieś swoje urządzenie!

BYOD to akronim od angielskiego bring your own device, określa politykę firmy, zezwalającą na wykorzystywanie do celów służbowych prywatnych urządzeń pracowników: laptopów, smartfonów i tabletów. Spotkać można się też ze sformułowaniami: bring your own technology (BYOT), bring your own phone (BYOP), and bring your own personal computer (BYOPC).

Dlaczego firmy w ogóle miałyby zgadzać się na wykorzystywanie prywatnych, mobilnych urządzeń pracowników do pracy? Ponieważ ich liczba nieustająco rośnie. Do roku 2020 smartfony będą odpowiadać za 76 proc. całkowitego ruchu w polskich sieciach mobilnych.

Korzyści BYOD:

 • Większa wydajność pracowników (wg Cisco pracownicy korzystający z własnego sprzętu pracują nawet 81 minut tygodniowo dłużej)
 • Wyższa produktywność (wg Forbes deklaruje to 47% pracowników)
 • Łatwiejsze łączenie pracy z życiem prywatnym (uważa tak 78% ankietowanych przez Samsung)
 • Możliwość korzystania z urządzeń, których nigdy nie zaoferowałby im pracodawca (wg  FierceMobileIT)

Zagrożenia BYOD:

Sprowadzić je można do jednego wniosku – pracodawcy wciąż w wielu przypadkach nie mają opracowanej polityki mobilności i obawiają się naruszenia szeroko pojętych kwestii związanych z bezpieczeństwem (78% firm), ochroną danych i wsparciem technicznym dla tak wielu platform mobilnych. Problemem mogą być szczególnie takie sytuacje jak:

 • bezpieczeństwo danych firmowych w przypadku kradzieży prywatnego urządzenia pracownika,
 • dostęp byłych pracowników do danych chronionych,
 • brak zabezpieczeń antywirusowych,
 • dostęp do niezabezpieczonych sieci WiFi i ułatwienie dostępu do danych firmy choćby hackerom.

Można uciekać, ale czy da się uciec?

Negując konieczność wprowadzenia (choćby częściowej) polityki BYOD warto pamiętać, że pracownicy i tak, już korzystają z własnych urządzeń mobilnych w pracy. 77% pracowników nie otrzymało instrukcji nt. zagrożeń z jakimi wiąże się korzystanie z prywatnych urządzeń w celach służbowych. A aż 35% ma na swoich smarftonach zapisane służbowe hasła!

Co zatem jest dla firmy bardziej wartościowe? Restrykcyjne zakazy, czy świadome otwarcie się na potrzeby pracowników?

Miłego dnia!

podpis

Maja Gojtowska

facebook twitter linkedin google-plus

Reklamy

3 thoughts on “BYOD. Pracowniku, przynieś swoje urządzenie!

 1. Kasia Borowicz pisze:

  Bardzo ciekawy wpis jak zwykle 🙂 W ramach jednego z moich stanowisk miałam możliwość opracować od strony formalnej politykę BYOD. Z punktu widzenia działu HR (jednoosobowego – mnie) muszę przyznać, że kwestie związane z bezpieczeństwem danych w ogóle mnie nie martwiły. Tu sprawa jest prosta: kradzież sprzętu prywatnego nie różni się wtedy od kradzieży sprzętu firmowego (zagrożenie nie jest przecież większe), a większość danych przechowywana była i tak na „chmurze”, więc zasadniczo wystarczyło odciąć dostęp konkretnemu użytkownikowi (w razie kradzieży, odejścia z firmy, etc).
  Jest jednak inny element całego przedsięwzięcia, który bardziej mnie zajął. Mianowicie: kto odpowiada za sprzęt? Jeśli pracownik użycza swojego sprzętu do celów firmowych, to jakie ma z tego korzyści? Jeśli sprzęt ulegnie zniszczeniu, to kto jest odpowiedzialny za upewnienie się, że pracownik ma dalej na czym pracować? A jeśli sprzęt wymaga naprawy (np. w związku ze zużyciem) to kto ponosi koszty? Czy sprzęt jest ubezpieczony (często firmowy jest) i jeśli tak to czy przez firmę, czy pracownika? Czy w budynku wolno korzystać z tego sprzętu nie naruszając umowy z najemcą? (to ostatnie pytanie wydaje się kosmiczne, ale przekonałam się na własnej skórze jak istotne).
  Zdecydowanie zgadzam się, że przed tematem nie da się uciec, ani też nie ma po co. Pracownikom łatwiej zadbać o bezpieczeństwo danych korzystając z mniejszej ilości urządzeń. Zwłaszcza w środowisku startupowym warto jednak zadbać o to, by dla wszystkich było jasne kto za co odpowiada, jeśli zdecydujemy się wprowadzić politykę BYOD 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  • majagojtowska pisze:

   Hej Kasiu, dzięki za komentarz 🙂 Mam ogromną potrzebę do tematu wrócić i pokazać właśnie do strony ryzyka A) bezpieczeństwa informacji B)zabezpieczeń prawnych C) szeroko pojętej logistyki. Zbieram informacje (i ekspertów) i będę na pewno o tym pisać. Miłego dnia 🙂

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s